Колку би била успешна тужба против Топлификација?

Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Се бориме да ја принудиме Топлификација драстично да ги намали цените, да затоплуваат еден квадрат за 18 денари, или стан од 60 м2 за 1080 денари месечно цела година, што е максимална конкурентна цена. Ако успееме ќе се разбере, до тогаш бегај од Топлификација
Кои сте тоа Вие што се борите? Организација? Граѓани? И како се борите? Баш ме интересира.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Зависи, прво сакам да знам што, како и зашто. :) А ако е тајна, моеш по пп да ми пратиш некој детаљ.
Нема тајни... Во економија бизнис - топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план... пишуваме постови, ја следиме ситуацијта и изнесуваме идеји како да се спротивставиме на Топлификација.
Ако сакаш придружи ни се, секој кој ќе ни се придружи ќе ни биде од користи. Топлификација е моќна, има пари, има екипи правници и само гледа да да ги опљачка граѓаните. Затоа ако сакаш, помогни на начин на кој мислиш дека најмногу ќе помогнеш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Тоа нема врска. Тоа е само ИЗГОВОР.

Сметките цела година се изгор високи, а во летниот период се плака некаков си заостанат распределен долг, кој пак ке повторам е само изговор и нема врска со реалноста, за да "одржувањето" на топлификација преку летниот период не падне на нивни трошок, туку на трошок на граганите.
Тоа не би можела да го знам, а и не ме интересира, знам кое е официјалното објаснување :)
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Денес ми дојде сметка за парно. Две. За 7 ми и 8 ми. Двете вкупно се 7400 денари. А парното веќе два три месеци исклучено. Па да им ебам мајката лоповска и све најмило!
Ме интересира што мислите (посебно вие правните лица) околу идејата да се тужи топлификација бидејќи наплаќа сметки од речиси 4000 денари по месец за летни месеци кога парното е исклучено. Дали ќе треба повеќе луѓе или може и единка да тужи? Секако со оштета и барање за смена на лоповската политика, и казнени мерки за одоговорните.
Знам дека нема да ти помогне али морам да кажам какво олеснување ми е што откако го исклучив фебруари месец минатата година сметки за парно немам добиено ни видено :pipi:
--- надополнето: 14 јули 2012 во 01:36 ---
Епа незнам како е таму во Скопје ... само знам дека најскапо греење се плаќа во македонија и греењето не е толку јако .. јас дома 10-12 кубика дрва се грее цел спрат :)
Е се грее друже супер ти е тебе не зависиш од друг (топлификација) да те грее, да ти каже кога е ладно а кога топло :)
--- надополнето: 14 јули 2012 во 01:38 ---
Обрати им се на правниче или princess of evil директно...
Тој правниче е стварно добар ;)
--- надополнето: 14 јули 2012 во 01:41 ---
Значи сакаш да кажеш дека место да платам пример по 150 евра месечно сметка за јануари, декември, февруари кога е најголема потрошувачката, они тоа го делат на сметки за цела година и кога нема парно, и се испаѓа одприлика по 50 евра и кусур месечно (со сегашниве цени)?

Се ми стана јасно, незнаев дека така се определува цената за парно, мислев дека се смета по потрошувачка за месец посебно. Значи џабе ми е тужба како што рече... :(
А за скапо не да е скапо, у пм е скапо, и само расте не знам до кога... Како тргнало, следната година ништо чудно да биде по 100 евра сметка месечно. :mad:
Леле одамна не сум се смеел волку абе да пукнеш ме изнасмеа:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom