Колку би била успешна тужба против Топлификација?

Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Денес ми дојде сметка за парно. Две. За 7 ми и 8 ми. Двете вкупно се 7400 денари. А парното веќе два три месеци исклучено. Па да им ебам мајката лоповска и све најмило!
Ме интересира што мислите (посебно вие правните лица) околу идејата да се тужи топлификација бидејќи наплаќа сметки од речиси 4000 денари по месец за летни месеци кога парното е исклучено. Дали ќе треба повеќе луѓе или може и единка да тужи? Секако со оштета и барање за смена на лоповската политика, и казнени мерки за одоговорните.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Денес ми дојде сметка за парно. Две. За 7 ми и 8 ми. Двете вкупно се 7400 денари. А парното веќе два три месеци исклучено. Па да им ебам мајката лоповска и све најмило!
Ме интересира што мислите (посебно вие правните лица) околу идејата да се тужи топлификација бидејќи наплаќа сметки од речиси 4000 денари по месец за летни месеци кога парното е исклучено. Дали ќе треба повеќе луѓе или може и единка да тужи? Секако со оштета и барање за смена на лоповската политика, и казнени мерки за одоговорните.
„вие правните лица“ хехехе, ме смее секогаш кога ќе го слушнам ова....

Ако сте го раскинале договорот и немаш никакви обврски спрема нив, имаш право да не им плаќаш а не да ги тужиш. Ако тие мислат дека треба да им платиш тие тебе можат да те тужат.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Друже ако ти дошла сметка за 7 и 8ми месец оди одма тужи .. седми месец сме сега а осми не сме влезени како смеат да ти пратат сметка порано пред да заврши месецот .. оди тужи ги одма земи си добар адвокат и ке им земеш пари . :)
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Друже ако ти дошла сметка за 7 и 8ми месец оди одма тужи .. седми месец сме сега а осми не сме влезени како смеат да ти пратат сметка порано пред да заврши месецот .. оди тужи ги одма земи си добар адвокат и ке им земеш пари . :)
нема зашо да тужи. сметки доагаат за секој месец од годината иако парното не е пуштено.. таков е договорот :)
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
„вие правните лица“ хехехе, ме смее секогаш кога ќе го слушнам ова....

Ако сте го раскинале договорот и немаш никакви обврски спрема нив, имаш право да не им плаќаш а не да ги тужиш. Ако тие мислат дека треба да им платиш тие тебе можат да те тужат.

Каков е тој договор? Во зграда живеам, секој стан има парно, сакал, неќел.

ВИЕ ПРАВНИТЕ ЛИЦА - еве ти посмеј се уште малку, само незнам што ти е толку смешно... :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Каков е тој договор? Во зграда живеам, секој стан има парно, сакал, неќел.

ВИЕ ПРАВНИТЕ ЛИЦА - еве ти посмеј се уште малку, само незнам што ти е толку смешно... :)
И кај мене стигнаа двете сметки наеднаш (вкупно 4000).
Ама не мора двете да ги платиш сега, треба едната сега другата после еден месец.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
И кај мене стигнаа двете сметки наеднаш (вкупно 4000).
Ама не мора двете да ги платиш сега, треба едната сега другата после еден месец.
Абе знам дека не мора да ги платам одма двете, ама како тоа да ми стигаат сметки за непостоечка потрошувачка? Значи еве имам сметка од пред април (тогаш се исклучува парното) и се си пишува колку kWh е потрошено. Овие сметки сега нема ни потрошувачка наведено ни ништо па пак е таа сумата, дури и 400 денари повеќе... :) Немој да ми кажеш дека ова не е чист грабеж, и тоа во лице.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
нема зашо да тужи. сметки доагаат за секој месец од годината иако парното не е пуштено.. таков е договорот :)
Епа незнам како е таму во Скопје ... само знам дека најскапо греење се плаќа во македонија и греењето не е толку јако .. јас дома 10-12 кубика дрва се грее цел спрат :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
се си пишува колку kWh е потрошено
Да, ама и пишува и колку си платил за потрошеното до тогаш, со останатите сметки само го доплатуваме остатокот на потрошеното.

Не си ги троши парите на тужби, кај сите е така, тоа ми беше зборот.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Да, ама и пишува и колку си платил за потрошеното до тогаш, со останатите сметки само го доплатуваме остатокот на потрошеното.
Друже, секој месец си плаќам колку што сум потрошил т.е. колку е сметката (а и тоа е крадење, зошто секои два месеца поскапува парното за 200 до 300 денари), каков е тој остаток? Нема никаков остаток прикажано, сите полиња се празни освен тоа кај што пишува коку треба да плукнеш. Нигде нема остаток или незнам нешто слично.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Друже, секој месец си плаќам колку што сум потрошил т.е. колку е сметката
Така е со струјата, но не и со парното. Првите 4 месеци (јан-апр) се плаќа аванс, останатите 3 (мај-јули) се порамнувачки сметки (потрошениот а неплатениот дел се дели на 3 еднакви дела).

А за скапо, скапо е.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Така е со струјата, но не и со парното. Првите 4 месеци (јан-апр) се плаќа аванс, останатите 3 (мај-јули) се порамнувачки сметки (потрошениот а неплатениот дел се дели на 3 еднакви дела).

А за скапо, скапо е.
Значи сакаш да кажеш дека место да платам пример по 150 евра месечно сметка за јануари, декември, февруари кога е најголема потрошувачката, они тоа го делат на сметки за цела година и кога нема парно, и се испаѓа одприлика по 50 евра и кусур месечно (со сегашниве цени)?

Се ми стана јасно, незнаев дека така се определува цената за парно, мислев дека се смета по потрошувачка за месец посебно. Значи џабе ми е тужба како што рече... :(
А за скапо не да е скапо, у пм е скапо, и само расте не знам до кога... Како тргнало, следната година ништо чудно да биде по 100 евра сметка месечно. :mad:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Друже ако ти дошла сметка за 7 и 8ми месец оди одма тужи .. седми месец сме сега а осми не сме влезени како смеат да ти пратат сметка порано пред да заврши месецот .. оди тужи ги одма земи си добар адвокат и ке им земеш пари . :)
Истово и јас би ти го препорачал.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Истово и јас би ти го препорачал.
Дај не го лажете дечкото непотребно да си ги троши парите по адвокати.
Топлификација краде на софистициран начин, ова нема врска со тоа, и така на сметките си пишува дека едната треба да се плати до 15-ти јули а другата до 15-ти август.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom