Колку Македонците од дијаспората инвестираат во Македонија?

Дали сметате дека македонската дијаспора е "себична" кога станува збор за инвестирање во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    89

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
На кој начин македонската дијаспора инвестира во Македонија и дали сметате дека тоа е доволно и дека толкави се нивните можности или пак сметате дека можат да инвестираат многу повеќе?
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Или се слабо успешни или се слабо заинтересирани за татковината. Ретко да слушнам некој нашинец од страна да направи голема инвестиција во татковината.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.046
Поени од реакции
6.661
За да се инвестира во државата не е потребно да се има само пари, туку и врски! Зашто постојат и ред други сопки кои ќе ти ги постават домашните монополи за да те забават или уништат во старт, затоа ако инвеститотрот не некоја голема корпорација која ќе може да ги амортизира овие удари едноставно е безсмислено да си го пикаш носот онаму каде што не треба!
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
За да се инвестира во државата не е потребно да се има само пари, туку и врски! Зашто постојат и ред други сопки кои ќе ти ги постават домашните монополи за да те забават или уништат во старт, затоа ако инвеститотрот не некоја голема корпорација која ќе може да ги амортизира овие удари едноставно е безсмислено да си го пикаш носот онаму каде што не треба!
за поединечни бизниси можеби и си во право и таквите бизниси се реткост, ама во целост не се сложувам со твоето мислење. кога можат да инвестираат странци, зошто да неможе да се зголемат и инвестициите од нашите иселеници.
проблемот е нешто друго...

јас лично сметам дека повеќе се работи за неинформираност, неамбициозност, неукост, за нив мал профит и слично
 
T

Tetro

Гостин
Еве едно искуство околу оваа тема од... неодамна:
- Македонец по потекло, си има ресторан во една доста напредна земја, каде неговиот бизнис се заснова врз некои уникатни идеи. Така работи веќе 25-30 години и размислува во меѓувреме да дојде тука и да отвори 3-4 ресторани, од кои 2 ќе бидат во Скопје.
Две недели оди на појадок/ручек/вечера во различни ресторани низ Скопје и ја гледа услугата на кое ниво е, лично самиот тој. Чита дневни весници, + и истражува на интернет. Регистрира фирма (на име на пријател).
И таман се решава да купи локал... Рекетари... Политика... Климата е неповолна тука, си собира парталите и не се враќа повеќе.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.162
Поени од реакции
4.131
Да сум јас од дијаспората никогаш не би инвестирал во МК.Зошто??Види постот над мене.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Еве едно искуство околу оваа тема од... неодамна:
- Македонец по потекло, си има ресторан во една доста напредна земја, каде неговиот бизнис се заснова врз некои уникатни идеи. Така работи веќе 25-30 години и размислува во меѓувреме да дојде тука и да отвори 3-4 ресторани, од кои 2 ќе бидат во Скопје.
Две недели оди на појадок/ручек/вечера во различни ресторани низ Скопје и ја гледа услугата на кое ниво е, лично самиот тој. Чита дневни весници, + и истражува на интернет. Регистрира фирма (на име на пријател).
И таман се решава да купи локал... Рекетари... Политика... Климата е неповолна тука, си собира парталите и не се враќа повеќе.
има решение и за рекетарите, камера се снима а во моментот кога ке се почувствува загрозен нека го пријави случајот во амбасадата од земјата која доаѓа (во која се води како државјанин) па да видиш каква песна ќе пеат и рекетарите и политичарите, а дал господ и агенции за обезбедување на имот и лица
 
P

Princ

Гостин
Гласав НЕ.
Можеби не прават директни бизнис инвестиции поради неповолната бизнис клима во земјава но факт е дека со парите што тие ги праќаат на семејството во земјава Македонија дваесетина години живее, односно не оди "под стечај". Тие ги носат свежите евра во земјава, преку бизнис или подарок - ирелевантно.
Компири одамна не извезуваме.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Гласав НЕ.
Можеби не прават директни бизнис инвестиции поради неповолната бизнис клима во земјава но факт е дека со парите што тие ги праќаат на семејството во земјава Македонија дваесетина години живее, односно не оди "под стечај". Тие ги носат свежите евра во земјава, преку бизнис или подарок - ирелевантно.
Компири одамна не извезуваме.
Точно е тоа дека тие внесуваат значителен дел на финансиски средства во државава, ама што вреди сето тоа кога со тие пари не е отворено нитуедно работно место. Тие пари се за еднократна употреба и затоа се еднакви на нула (според мене). Со истите пари што ги оставаат на своите блиски би можеле еве да речеме да купат акции од некоја македонска фирма. Со тие пари фирмата би можела да го обнови или зголеми своето производство што би донело до отварање на нови работни места. Од тоа работно место пак ке зема некој плата, и тие пари пак ке се трошат пак овде. Само што сега се намалила невработеноста, со тоа и на државата и се намалуваат трошоците кои претходно морала да ги направи за исплата на социјално за невработени или што ти ја знам и се отвара автоматски простор за вложување во инфраструктура и ред други работи.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.060
Поени од реакции
20.893
Во глобала дијаспората не е во можност да отвора големи фирми или фабрики кај нас туку само мали или средни фирми. Дијаспората од 1990 натака беше многу заинтересирана за инвестирајне во Македонија и тогаш и државата одма ти даваше дозволи итн. но тие што стварно вложиле во најголем дел беа изиграни, дали од локални моќници или од други причини битно им пропаднаа инвестициите со што се прати јасна порака дека не е сигурно да инвестираш во Македонија. Зошто, покрај сите поволности што ги нуди Македонија, странските инвестиции со години се на најниско ниво во споредба со соседите? Епа, кај нас ако си немаш договор со власта, постој ризик све да изгубиш. Тука е проблемот а не до себичната дијаспора.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Доста се добредојдени и парите што секое лето,зима кога си доаѓаат ги трошат тука, на градење куки,шетање по роднини, и други основи.Без тие пари мислам дека би биле во поголема криза.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.046
Поени од реакции
6.661
за поединечни бизниси можеби и си во право и таквите бизниси се реткост, ама во целост не се сложувам со твоето мислење. кога можат да инвестираат странци, зошто да неможе да се зголемат и инвестициите од нашите иселеници.
проблемот е нешто друго...

јас лично сметам дека повеќе се работи за неинформираност, неамбициозност, неукост, за нив мал профит и слично
А тие странци како ги прават врските? Сигурно ја заборави финансиската стимулација на одредени структури кои нив ги ставаат во привилегирана положба!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
има решение и за рекетарите, камера се снима а во моментот кога ке се почувствува загрозен нека го пријави случајот во амбасадата од земјата која доаѓа (во која се води како државјанин) па да видиш каква песна ќе пеат и рекетарите и политичарите, а дал господ и агенции за обезбедување на имот и лица
Па агенциите за обезбедување рекетираат
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.080
И јас да сум некој големец во дијаспората и да вртам голема пара не би инвестирала во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom