Колкав е вашиот UPTIME?

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
696
Поени од реакции
80
1.Колкав е вашиот АПТАЈМ?
-Дали е штетно да качуваш над 2-3 недели?

----
јас имам 2 недели напраено па ќе видиме колку може да издржи...
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Uptime? Без рестарт и слични работи (струја кога ќе снема, земјотрес кога имаше, на Мај кога бев), со исклучок на минатата недела кога немав графичка... едно 3-4 години.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Uptime? Без рестарт и слични работи (струја кога ќе снема, земјотрес кога имаше, на Мај кога бев), со исклучок на минатата недела кога немав графичка... едно 3-4 години.
Баш ме интересира зашто?

Симнуваш, рендерираш или?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
Јас од двете машини што ги имам едната ја рестартирам обично на една недела, основна причина фактот што симнувам слаби торенти или силни но големи, и обично ми работи навечер и по една недела го гасам.
Но бидејќи е посилна машина ми брмчи графичката и ме нервира.
Инаку на стариот пенитум 4 кој што го делам екранот со свич, тој еден подолг период од 3-4 месеци ми служеше како фтп сервер, и за некои ситни работи на нет па ми работеше долго време.
Со струја сум немал проблеми но и едно упс ми врши работа
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
Само преку ден... нон стоп, некогаш ама баш ретко кога симнувам торенти (еб*те T-Home Интернетот) и морам да го оставам цела ноќ. Подолго не, зошто немам потреба. Ако има ќе го оставам цел живот :) (негов)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Баш ме интересира зашто?

Симнуваш, рендерираш или?
Ништо посебно... Сакам да ми е оклучен во секој момент, којзнае кога ќе ми потреба нешто... Не ми пречи бучавата, се навикнав веќе.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
start > run > cmd > systeminfo и стајте сликиче, а не вака на жими очи =). Јас имам 3 часа така да не е нешто импресивно, да не ставам скриншот без врска.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.610
Поени од реакции
227
Никогаш подолго од 1 ден :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
696
Поени од реакции
80
Дали е штетно тоа што машините горат по 1 или 2 недели или повејќе?
 
P

Princ

Гостин
Нормално дека е. Колку штетно не би сакал да навлегувам во 3 ипол сабајле.

Инаку на XP-то не практикувам да го оставам уклучен ако не ми треба во период од 2-3 часа. Ама Linux-от ми е уклучен постојано бидејќи ми треба да е уклучен постојано и секогаш аптајмот ми е колку што бил периодот меѓу снемувањето струја (тоа значи месец-два, без рестарт никаков на системот... толку често ни снемува струја :icon_lol:). Во моментов е:
3:25am up 12 days 0:24, 2 users, load average: 0.02, 0.03, 0.00
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.224
Поени од реакции
30.852
marjan@marjan-desktop:~$ uptime
09:17:39 up 18 days, 20:19, 2 users, load average: 0.27, 0.25, 0.19

И нормално дека не е штетно. Компјутерите се создадени за да работат без престан. Доколку вашиот оперативен систем не крахира, хардверот нема да има никаков проблем со тоа да работи без престан. Битно е да не се гуши во прашина и да одржувате пристојна температура.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221


Да немав инсталирано и друг оперативен систем знае и по неколку месеци да стаса аптајмот, ама вака мора да се прави рестарт ако сакам да се префрлам на друг оперативен систем :)
 
P

Princ

Гостин
И нормално дека не е штетно. Компјутерите се создадени за да работат без престан.
Секој дел има одреден век на траење. Кај домашните компјутери (овие од 100-200 евра за куќиште само) деловите се шкарт, кај серверите (1000+ евра машина) друг е муабетот. Како и да завртиш, секој дел има одреден век на траење (пример, на тврдите дискови им се пресметува животниот век дека е помеѓу 100.000 и 250.000 часа). Штетно е да се уклучува и исклучува 10 пати во ден (поради краткиот спој што се создава при уклучување на компјутерот) ама исто така сите делови на компјутерот се механички (кулерите) или се напојувани со електрична енергија, па се трошат.
Поделени се мислењата кога се поставува вакво прашање, па затоа не можеме да речеме дека било кој е во право.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.675
Поени од реакции
602
[root@bidik bidik]# uptime
22:19:16 up 68 days, 6:28, 4 users, load average: 1.76, 1.51, 1.40

Ова ми е десктоп машината ...

Не ви праќам од некои сервери кои ги одржувам да не се узнемирите од големите бројки :vozbud:
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
239
Мојот до денеска беше 3 дена ама сабајле го исклучив мн ми се спиеше а мн бучи и нон стоп го гасам секој ден ретко кога некогаш работи 2-3 дена:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom