Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

Член од
6 октомври 2012
Мислења
261
Поени од реакции
175
na ''Makedonija '' nisto novo , se tece se se menuva - ama ovde . .. . . .nesto smrdi , koga pokraj albancite i ciganite se rasbegaa na zapad - sever , te azil ili ova ona , ,, sto da se kaze ?(n)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.210
Поени од реакции
522
Ги прочитав претходните коментари па ме интересира дали има некој понов упдејт за висината на менаџерските позиции во Дрексел Маер во Кавадарци - logistic supplier конкретно.Ми се јавија за интервју па дали вреди од Скопје некој да работи таму.Било да се патува секој ден или да се живее таму ??? !??
и ... се исплаќа или не ... вреди да се работи таму?
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Dali nekoj ima informaci kolkava plata zemat rabotnicite vo tinex, vero, ramstor supermarketite ......
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
ne ne se zaebavam , samo mi treba informacija za da pravam sporetba .... a ti si ozbilen so ovie 150 - 200 evra?
Најголеми плати од маркетите земаат во СП (Скопски Пазар) окулу 13-15000 + некој си бонови за храна....во зависност од маркетот и прометот.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Vo vero 8 500 vo tinex 9000, ramstor 10 000 polno rab vreme 8 000 za pola rabotno vreme, site od prva raka informacii :)

Јас мислам уште малку треба да се намалат.. Пошто нели народов е стока може и со помалце...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Јас мислам уште малку треба да се намалат.. Пошто нели народов е стока може и со помалце...
Да можат би намалиле ама ептен нели според закон минимална плата е 8 000, иначе да можат и 6 000 би давале. Греота


Инаку дали некој знае колку зимаат вработените во ПРОДИС и СУТАШ ????
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.310
Поени од реакции
4.978
Vo vero 8 500 vo tinex 9000, ramstor 10 000 polno rab vreme 8 000 za pola rabotno vreme, site od prva raka informacii :)
:confused::eek:
Со 8 илјадарки, еве нека се и 9, 10, па и 12 нека се повеќе човек ќе биде во загуба отколку во ќар што оди на работа секој ден и црнчи ...
Самиот превоз и јадење ќе лапнат пола од овие т.н.’’плати‘‘, башка и цигарите(најефтини) уште едно 2 илјадарчиња на месец и колку човек ќе биде во ќар што во месецот цепел патики да фаќа автобуси, да стои на нозе цел ден 20 и кусур работни денови во месецот за колку за 500 или 1000 денари ’’ќар’’ ... ајде бе нека се е*ат во г’з ... не ги обвинувам до толку газдите(не ги ни оправдувам) туку општо државата и општеството, газда како газда си гледаат едни од други и сите толку плаќаат а и они си имаат давачки даноци, комуналии, робата... проблемот е што во глобала се прениски платите во државава !
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
:confused::eek:
Со 8 илјадарки, еве нека се и 9, 10, па и 12 нека се повеќе човек ќе биде во загуба отколку во ќар што оди на работа секој ден и црнчи ...
Самиот превоз и јадење ќе лапнат пола од овие т.н.’’плати‘‘, башка и цигарите(најефтини) уште едно 2 илјадарчиња на месец и колку човек ќе биде во ќар што во месецот цепел патики да фаќа автобуси, да стои на нозе цел ден 20 и кусур работни денови во месецот за колку за 500 или 1000 денари ’’ќар’’ ... ајде бе нека се е*ат во г’з ... не ги обвинувам до толку газдите(не ги ни оправдувам) туку општо државата и општеството, газда како газда си гледаат едни од други и сите толку плаќаат а и они си имаат давачки даноци, комуналии, робата... проблемот е што во глобала се прениски платите во државава !
Точно така ама за жал сеуште ги има такви што прифаќаат да работат за тие пари и се додека ги има ништо нема да се смени
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
:confused::eek:
Со 8 илјадарки, еве нека се и 9, 10, па и 12 нека се повеќе човек ќе биде во загуба отколку во ќар што оди на работа секој ден и црнчи ...
Самиот превоз и јадење ќе лапнат пола од овие т.н.’’плати‘‘, башка и цигарите(најефтини) уште едно 2 илјадарчиња на месец и колку човек ќе биде во ќар што во месецот цепел патики да фаќа автобуси, да стои на нозе цел ден 20 и кусур работни денови во месецот за колку за 500 или 1000 денари ’’ќар’’ ... ајде бе нека се е*ат во г’з ... не ги обвинувам до толку газдите(не ги ни оправдувам) туку општо државата и општеството, газда како газда си гледаат едни од други и сите толку плаќаат а и они си имаат давачки даноци, комуналии, робата... проблемот е што во глобала се прениски платите во државава !

Па не баш друже... Кога ќе дознаам дека газдите понекогаш вртат милиони не е баш се до државата.. Има и многу имбецили што ги боли таквото за народот..
Иначе каде е превоз, каде е исхрана на работа... Што ќе носиш дома јас незнам.. Уште фамилија да гледаш со тие пари слободно пиши си крст на чело :tapp:
--- надополнето: 5 јули 2013 во 02:47 ---
Да можат би намалиле ама ептен нели според закон минимална плата е 8 000, иначе да можат и 6 000 би давале. Греота


Инаку дали некој знае колку зимаат вработените во ПРОДИС и СУТАШ ????

Има и толку што земаат... :) Според закон се плаќаат минималната плата ама после им се одбиваат парите... Распрашај се наоколу ќе видиш дека има и такви случаеви..

А што збориме за волонтерите... Мојата комшивка веќе 5 години работи како волонтер зема 2-3.000 денари... Јас се чудам како може со тие пари да работи.. стварно незнам...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Da ama posle koga ke ja primat vo redoven raboten odnos na site ke im se smee. Državno e državno.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.310
Поени од реакции
4.978
Па не баш друже... Кога ќе дознаам дека газдите понекогаш вртат милиони не е баш се до државата.. Има и многу имбецили што ги боли таквото за народот..
Иначе каде е превоз, каде е исхрана на работа... Што ќе носиш дома јас незнам.. Уште фамилија да гледаш со тие пари слободно пиши си крст на чело :tapp:
Има и толку што земаат... :) Според закон се плаќаат минималната плата ама после им се одбиваат парите... Распрашај се наоколу ќе видиш дека има и такви случаеви..
А што збориме за волонтерите... Мојата комшивка веќе 5 години работи како волонтер зема 2-3.000 денари... Јас се чудам како може со тие пари да работи.. стварно незнам...
Зборам за газди(така да ги наречам) на некои помали ствари кои сепак имаат трошкови даноци, комуналии, робата да ја платат и.т.н. не зборам за оние профи газди кои имаат големи бизниси и кои вртат големи пари, зборам за ситни стопанственици кои фактички отвориле бизнис(ако може да се употреби воопшто тој збор бизнис) колку да земат пари за гол живот за своето семејство !
Ај остај тоа секако дека и државата е крива, никој нема право да ја брани државата и политичарите бидејќи пази експлоатација не се прави само во приватниот сектор, уште поголема експлоатација се прави и во државниот сектор(особено последниве неколку години/скоро цела една деценија наназад) каде што илјадници млади волонтираат со години за некои смешни пари(неколку илјадарки на месец) и никој од надлежните не спроведува ништо околу ова прашање, во прашање се стотици/илјадници млади кои работат со години по болниците, школите, градинките и.т.н. на кои им се ветува работното место кое веќе со години го држат но сето тоа до бесконечност и за ситна пара, волонтерите б.т.в. работат потполно исто како и редовно вработените цела смена 8 часови секој работен ден, имаат иста одговорност на работното место како и редовно вработените а притоа немаат никакви работнички права ниту стаж, ниту здравствено, ниту плата, ниту пак право на годишен одмор, слободни денови, право на боледување(поради некаква причина) и сл. !
Капитализам сме секој го знае тоа но до волку мизерни и никакви работнички ’’права’’ нема никаде на друго место, дури и во Африка сум сигурен дека работниците имаат поголеми работнички права од рандом Македонскиот работник !
Сума сумарум исти ку*ац ти е и приватниот и државниот сектор(освен за оние кои се редовно вработени со сите работнички бенефиции/права) !
П.С. Во државниот сектор(од тие преку 150 000 вработени таму) има едно 20-30% на лица кои си ја заслужуваат платата и навистина работат, но 70% од административците без разлика дали станува збор за медицински установи, просвета, судство, армија, полиција и.т.н. се на принципот клатај врата-зимај плата !
Моето мото е кој има можност и шанса ич нека не размислува нека фаќа авионот/автобусот/возот/бродот вотева и нека бега што подалеку одовде !
--- надополнето: 5 јули 2013 во 17:44 ---
Da ama posle koga ke ja primat vo redoven raboten odnos na site ke im se smee. Državno e državno.
Да друже државно си е државно, редовна плата месец за месец, годишен одмор(цел месец), право на боледување, право на слободни денови, стаж ти иде, здравствено си осигуран, ама оди влези во државно да те видам ... во државно до пред некои 5-10 години полесно се влегуваше(било да е болница, школо и.т.н.) денеска е скоро невозможно без разлика дали имаш или немаш факс, па дури ни преку луѓе(врски) неможеш да влезеш бидејќи едноставно државната администрација е презаситена, државата нема пари да храни пола милион администрација и администрацијата е веќе и во фаза на кастрење со самото тоа што на местото на тие кои секоја година заминуваат во пензија не се примаат нови работници на нивното место туку се примаат млади волонтерчичи кои ќе работат фулл за неколку илјадарки месечно !
Е сега ако имаш татко, вујко, чичко...не владика туку пратеник, министер, амбасадор, градоначалник и сл. тоа е веќе сосема друга приказна !
Ние обичните смртници само на сон ќе работиме некогаш државно !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom