Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Кај си со живеачка? Јас во град иам работено во МЗТ и во општина Гази Баба. За да работам во фирма на Рузвелтова треба навистина да ми се погодени условите. Енивејз, сега работам на брод, фотографирам деца. Кога ќе ми здосади ќе му ја мислам ако останувам во Македонија. Патем од Континентал до Бунарџик имаш само еден семафор во Автокоманда. До Рузвелтова јас иам миљон.
Хм, да секоја ситуација е посебна приказна. Јас се будам во 07:15 во 08:00 сум на работа. Живеам во Кисела Вода. За во Бунарџик претпоставувам дека многу порано ќе се будам и подоцна ќе се враќам од работа. Спеак и јас работава во Македонија ја гледам како подготовка за заминување во странство. Сега за сега све е по планот, за понатаму само среќа да не следи и ќе си најдеме солиден живот каков што секој човек заслужува а во Македонијава све повеќе го снемува. Поздрав
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Другар мој од пред 2-3месеци се вработи во Продис. Работи како архивар и кажува дека плата му е 20000денари. Инаку за обичните работници кажа дека земат плата од 13000ден,како за почеток. Работат од понеделник до петок по 8часа.Имат обезбеден превоз до работа, викенди и празници се слободни.
--- надополнето: 1 февруари 2013 во 14:12 ---
Другар мој од пред 2-3месеци се вработи во Продис. Работи како архивар и кажува дека плата му е 20000денари. Инаку за обичните работници кажа дека земат плата од 13000ден,како за почеток. Работат од понеделник до петок по 8часа.Имат обезбеден превоз до работа, викенди и празници се слободни.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Каков бунарџик бе, треба да станам во 5 часот да се спремам за работа. Додека излезеш од Скопјево, па потоа додека се вратиш поминал цел ден. Ептен ако морам би отишол таму да работам. Работава што ја работам на Рузвелтова ни се канцелариите, не би ја менувал и да ми дадат 35 000 денари плата. За повеќе од тоа би размислил.
Ок еве ти имаш веќе најдено работа и не си по потрага на нова не за нешто друго бидејки ќе треба дирекно од град да одиш на работа .Добро луѓе пред некоја година имаше потреба од нови работни места ,луге кои страдаат за леб и слично.Плата од 18000 денари навистина е мала но за некој кој не зима ни толку за почеток е доволна за преживување врзување крај со крај.Дај боже да се отворат уште 100 овакви компании кога ќе се намали бројот на невработените сакаат нејкат ќе ги зголемуваат платите ,а сега со 30% невработеност тешко.И на крај краева тие тука се дојдени да се збогатат а не затоа што ја сакаат Македонија да не се лажеме ,менаџерите се наш кадар и делат "совети" дека 18000 се доволни за живот .Најголема утка на СДСМ е што не дозволија во 90 години од минатиот век да влезе во Македонија АУДИ која со сигурност ќе повлечеше еден куп компании како инвеститори .Македонија има доста учен и стручен кадар за автомобилската индстрија.Сега не само СДСМ туку и ВМРО треба да се искритикуваат покрај две фабрики за произвоство на автобуси (во прватамоментално работам) http://www.indbus.eu/ и (во вторава имам работено ) http://www.sanos.com.mk/ ние увезовме автобуси од Украина и Кина
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ок еве ти имаш веќе најдено работа и не си по потрага на нова не за нешто друго бидејки ќе треба дирекно од град да одиш на работа .Добро луѓе пред некоја година имаше потреба од нови работни места ,луге кои страдаат за леб и слично.Плата од 18000 денари навистина е мала но за некој кој не зима ни толку за почеток е доволна за преживување врзување крај со крај.Дај боже да се отворат уште 100 овакви компании кога ќе се намали бројот на невработените сакаат нејкат ќе ги зголемуваат платите ,а сега со 30% невработеност тешко.И на крај краева тие тука се дојдени да се збогатат а не затоа што ја сакаат Македонија да не се лажеме ,менаџерите се наш кадар и делат "совети" дека 18000 се доволни за живот .Најголема утка на СДСМ е што не дозволија во 90 години од минатиот век да влезе во Македонија АУДИ која со сигурност ќе повлечеше еден куп компании како инвеститори .Македонија има доста учен и стручен кадар за автомобилската индстрија.Сега не само СДСМ туку и ВМРО треба да се искритикуваат покрај две фабрики за произвоство на автобуси (во прватамоментално работам) http://www.indbus.eu/ и (во вторава имам работено ) http://www.sanos.com.mk/ ние увезовме автобуси од Украина и Кина
Друже, јас споредувам со тоа моментално што го имам како работно место. Инаку да немав работа, абе пешки ке одев до бунарџик, знам јас како ми е било кога после дипломирање една година бев без работа. За почетници е добро и те како. Зборот ми е ако можам да бирам не би отишол таму да работам.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Да не отворам посебна тема за едно прашање, затоа кратко само ако случајно знае некој...дали бил на тестирање/интервју во ЕВН за Trainees програмата?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Добро ме интересира дали за аплицирање на страната Vrabotuvanje.mk e доволно да се аплицира само доле преку опцијата „брза-апликација“ каде имаш опција и да пратиш CV или пак треба уште нешто да се направи?Прашувам зошто првпат ја отворам странава.
Благодарам однапред
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Добро ме интересира дали за аплицирање на страната Vrabotuvanje.mk e доволно да се аплицира само доле преку опцијата „брза-апликација“ каде имаш опција и да пратиш CV или пак треба уште нешто да се направи?Прашувам зошто првпат ја отворам странава.
Благодарам однапред
Кој ќе ти кажи....:(


in the meanwhile... :facepalm:
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
530
Поени од реакции
318
Bil nekoj denovive na intervju za u VAN HOOL,jas bev mi rekoa deka ke mi javat u sredina na april dali sum primen,inaku aplicirav za operator vo magacin.Ako ima nekoj neka pise da spodelime izkustvo okolu intervjuto
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Мене ме интересира колкави се платите во Продис за во производство или било која позиција ако некој знае нека сподели!
 
Член од
28 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ги прочитав претходните коментари па ме интересира дали има некој понов упдејт за висината на менаџерските позиции во Дрексел Маер во Кавадарци - logistic supplier конкретно.Ми се јавија за интервју па дали вреди од Скопје некој да работи таму.Било да се патува секој ден или да се живее таму ??? !??
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ги прочитав претходните коментари па ме интересира дали има некој понов упдејт за висината на менаџерските позиции во Дрексел Маер во Кавадарци - logistic supplier конкретно.Ми се јавија за интервју па дали вреди од Скопје некој да работи таму.Било да се патува секој ден или да се живее таму ??? !??
мислам дека таму со аплицирањето бараат да пишиш и очекувана плата ... епа колку си напишал ти?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Bil nekoj denovive na intervju za u VAN HOOL,jas bev mi rekoa deka ke mi javat u sredina na april dali sum primen,inaku aplicirav za operator vo magacin.Ako ima nekoj neka pise da spodelime izkustvo okolu intervjuto
Ja аплицирав,али не ми вартија ни на мејл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom