Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Гледам убава дискусија се развила.
Вака, и јас слушнав дека платите за „обичните“ работници почнуваат од околу 18000 денари, ама и такви што земаат по 22-23000, пак зборам за оние со средно и со какво такво искуство во работа.
За оние со факултет, што веќе имаат искуство и што само ќе се „префрлат“ на ново работно место не знам какви плати имаат. Можда идат и над 30000 ден., можеби и повеќе.
Како и да е, пак ќе кажам, мислам дека имаме добра дискусија, што е добро. (y)

п.с. Исто така, разбрав дека може и „да се погаѓаш“ за платата ...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678
Во Кавадарци во новата фабрика обичните работници потпишаа договори во просек на 9.000 додека оние со високо образование во просек на 12.000. Ова е од сигурни извори односно од мене блиски луѓе кои се вработија таму. Имало и некои инжинери кои потпишале на 18.000. Битно обичниот работник е на 9.000 и работата била бааги тешка. Неколкумина веке се откажале од работа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Во Кавадарци во новата фабрика обичните работници потпишаа договори во просек на 9.000 додека оние со високо образование во просек на 12.000. Ова е од сигурни извори односно од мене блиски луѓе кои се вработија таму. Имало и некои инжинери кои потпишале на 18.000. Битно обичниот работник е на 9.000 и работата била бааги тешка. Неколкумина веке се откажале од работа.
Ako znae narodot da se dogovori megu sebe ke se otkažat site pa neka si najdat rabotnici. Ako im treba 3000 rabotnici kako sto vikaat da vidis kako odma ke gi kacat platite.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Нешто сум збунет: мој познат работи во Johnson Controls Bulgaria и неговата плата е над 2500лв. /1300euro/! Зошто има толку голема разлика во платите, стандартот во двете земи ни е многу различен.

http://www.jobs.bg/c7422
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Нешто сум збунет: мој познат работи во Johnson Controls Bulgaria и неговата плата е над 2500лв. /1300euro/! Зошто има толку голема разлика во платите.

http://www.jobs.bg/c7422
Абе Бугар збориме дека од 300 евра(минимум) па нагоре се платите а 1300 евра сигурно не зема обичен работник. Тој или работи во среден менаџмент , или е главен на на некој одел. Јас познавам девојка од странство што работи во Бунарџик каде што и платата на твојот познат е зебанција со нејзината но дали значи дека сите земаат толку пари во Технолошко Индустриската Зони Бунарџик каде што работи и Џонсон Контрол(Скопје) одговорот е НЕ. Значи има разлика од минимална ,средна, највисока плата . И не земаат исто работниците, менаџерите од поникско, ниво, менаџерите од средно , и топ менаџментот на компанијата. Кога ќе влезе некој Бугар падобранец вака на темава на нерви ми иди. Или може познаникот е експерт во некоја област и толку го плаќаат, Дека обичен работник во Џонсон Контрол Бугарија зема 1300 евра иди друг лажи толку просечна плата ни во Чешка ни во Словенија не а не па во Бугарија најефтината дупка во Еу!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во Џонсон Мети и Џонсон Контролс со врски примаат за разлика од Штип каде ќораво и сакато е вработено таму а платата е 3 пати помала. За приватните фирми не треба партија туку на некого да му ветиш 1000-2000 евра и да те вработи. На еден комшија за работа во Баргала му земаа 1000 евра за да може да зема плата од 160 евра.
А што останува пак за оние од Бунарџик.
Ме интресира дали некој така без врски се вработил во Џонсон Мети затоа што гледам нон стоп имаат огласи.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.674
Поени од реакции
4.783
Za dzabe ne propadnaa firmive ko kontrols i meti vo usa , da vidite kao si pominale tamu.
Pa posle opcija im e bangladesh , indonezija i tuka spagjame i nie.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Абе Бугар збориме дека од 300 евра(минимум) па нагоре се платите а 1300 евра сигурно не зема обичен работник. Тој или работи во среден менаџмент , или е главен на на некој одел. Јас познавам девојка од странство што работи во Бунарџик каде што и платата на твојот познат е зебанција со нејзината но дали значи дека сите земаат толку пари во Технолошко Индустриската Зони Бунарџик каде што работи и Џонсон Контрол(Скопје) одговорот е НЕ. Значи има разлика од минимална ,средна, највисока плата . И не земаат исто работниците, менаџерите од поникско, ниво, менаџерите од средно , и топ менаџментот на компанијата. Кога ќе влезе некој Бугар падобранец вака на темава на нерви ми иди. Или може познаникот е експерт во некоја област и толку го плаќаат, Дека обичен работник во Џонсон Контрол Бугарија зема 1300 евра иди друг лажи толку просечна плата ни во Чешка ни во Словенија не а не па во Бугарија најефтината дупка во Еу!
A бе Маке, не е така. Се разчитав, во БГ Johnson Controls имал цент'р за развој /development center/, инжинери, не обични работници, 600 души персонал. И сите со плати над 1000евра.

http://www.johnsoncontrols.co.uk/content/gb/en/products/automotive_experience/our-approach/global-leadership/Sofia.html
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Во Џонсон Мети и Џонсон Контролс со врски примаат за разлика од Штип каде ќораво и сакато е вработено таму а платата е 3 пати помала. За приватните фирми не треба партија туку на некого да му ветиш 1000-2000 евра и да те вработи. На еден комшија за работа во Баргала му земаа 1000 евра за да може да зема плата од 160 евра.
А што останува пак за оние од Бунарџик.
Ме интресира дали некој така без врски се вработил во Џонсон Мети затоа што гледам нон стоп имаат огласи.
Да и не само Џонсон Мети туку и Џонсон Контрол(Скопје) ама сите имале искуство солидно. За такви луѓе нивното CV е најголема врска. И на Бунарџик ќе најдеш луѓе што се без партиска книшка(мнозинството што работи таму) а ќе најдеш луѓе што имаат и плава а некој црвена партиска книшка . И тоа е во ред кој како ќе биде политички одреден или нема да биде. Таму се бара да си квалитетен и да те бива ако те бива ќе останеш, ако не те бива ќе леташ. А надвор од работно време како во секоја нормална компанија може кој што сака да прави и треба да прави негов живот негово право на избор. Не викам дека нема исклучок некој да пројде преку врска но тоа се исклучоци не се правила. И не мешај Баргала со Џонсон Мети и Џонсон Контрол во Скопје. Ти од Штип боље знаеш од мене како стојат работите во Бунарџик:facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да и не само Џонсон Мети туку и Џонсон Контрол(Скопје) ама сите имале искуство солидно. За такви луѓе нивното CV е најголема врска. И на Бунарџик ќе најдеш луѓе што се без партиска книшка(мнозинството што работи таму) а ќе најдеш луѓе што имаат и плава а некој црвена партиска книшка . И тоа е во ред кој како ќе биде политички одреден или нема да биде. Таму се бара да си квалитетен и да те бива ако те бива ќе останеш, ако не те бива ќе леташ. А надвор од работно време како во секоја нормална компанија може кој што сака да прави и треба да прави негов живот негово право на избор. Не викам дека нема исклучок некој да пројде преку врска но тоа се исклучоци не се правила. И не мешај Баргала со Џонсон Мети и Џонсон Контрол во Скопје. Ти од Штип боље знаеш од мене како стојат работите во Бунарџик:facepalm:
Не мешам де кажувам дека за мизерни 160 евра земаа 1000 евра за да те вработат оти некој спомна дека морало партија за приватните фирми.
Нема врска CV имам пратено во Џонсон Мети и на него имаше се што бараа и пак ништо. Вратија со мејл дали сакам да ги чуваат податоците за кога ќе има наредно вработување или да ги избришат.
Зошто не ме повикаа на интревју да испитаат дали навистина го знам она што е напишано на CV, ако навистина бараат квалитетни работници?
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Јас слушнав дека Џонсон Мети и Џонсон Контролс имаат Applicant Tracking System затоа го бараат CV-то исклучиво како Word Doc. и CV-то ептен треба да ти е наредено со соодветните зборови за да испливаш на површина да ти го разгледаат.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Живо ме интересира во кој за да проверам, може?
Ако мислиш дека е голема, немој не проверувај ќе се изненадиш :)
Бидејќи другар работи во Man, почетна му е 40 000, доколку искочи на терен, да поправа расипан камион на пат, платата му достигнува над 60 000 денари.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Не мешам де кажувам дека за мизерни 160 евра земаа 1000 евра за да те вработат оти некој спомна дека морало партија за приватните фирми.
Нема врска CV имам пратено во Џонсон Мети и на него имаше се што бараа и пак ништо. Вратија со мејл дали сакам да ги чуваат податоците за наредно вработување или да ги избришат.
Зошто не ме повикаа на интревју да испитаат дали навистина го знам она што е напишано на CV, ако навистина бараат квалитетни работници?
Зошто има над 1000 пријавени кандидати , не можат сите да ги викнат тие што сметаат дека највеќе им одговараат тие ќе ги повикаат за интервју на работа а тие што се повикани на интервју не им е гаранција дека ќе ги вработат и тие што се повикани на интервју и кај нив има што не поминуваат следна фаза. Плус можеби зошто си од Штип те сметаат за неадекватен, може исклучиво имааат политика од Скопје и Скопската околина да вработуваат. Не лепи вака етикети не ме викнале на интервју за работа готово врски требало за таму да работам а јас најбоље сум. А и тие што ми се познаници што работат во Бунарџик стварно се дечки со солидно искуство , со повеќе сменето работни места итн. Не се некој што прво вработување им тоа. И сега доаѓа некој со диплома без ниеден ден стаж, и ај сега ќе се мерам со нив боље сум. Да скратам жестока е конкуренцијата има многу кандидати а не премногу слободни места тоа е тоа.Ако има повеќе такви компании во Македонина ќе ти се зголемат шансите да се вработиш тоа е тоа. Другари ми кажувале дека вработени луѓе аплицирале да се вработат во компании во Бунарџик, значи луѓе што имаат работа итн, атрактивни се тие фабрики и затоа има толку интерес. И искрено се надевам дека ќе се вработиш во некоја фабрика од таму и ти посакувам се најдобро.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 11:24 ---
Јас слушнав дека Џонсон Мети и Џонсон Контролс имаат Applicant Tracking System затоа го бараат CV-то исклучиво како Word Doc. и CV-то ептен треба да ти е наредено со соодветните зборови за да испливаш на површина да ти го разгледаат.
Фала што го спомна ова ќе заборавев да го спомнам!(y)
--- надополнето: 17 декември 2012 во 11:41 ---
A бе Маке, не е така. Се разчитав, во БГ Johnson Controls имал цент'р за развој /development center/, инжинери, не обични работници, 600 души персонал. И сите со плати над 1000евра.

http://www.johnsoncontrols.co.uk/content/gb/en/products/automotive_experience/our-approach/global-leadership/Sofia.html
Или може познаникот е експерт во некоја област и толку го плаќаат!
Ај прочитај го овој дел во претходниот пост што ти го напишав дали не го кажав истото,значи е инжињер експерт во таа област не е обичен работник пак по мое искача:)
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Џ. Мети и Контролс беа првите што отворија фабрики овде и платите им се посолидни (барем по кажување).Останативе се искурназија па нудат плати според нашиов т.н стандард за плати а не според тоа колку би биле платите во Charleston или Бугарија или незнам каде.Сепак тие првенствено и единствено доаѓаат овде не затоашто ја сакаат Македонија и Македонците туку затоашто сме претставени и важиме за ефтина работна сила.
Со исклучок на стручните висококвалификувани работни позиции каде за платата може и да се ценкаш ако имаш што да понудиш.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Џ. Мети и Контролс беа првите што отворија фабрики овде и платите им се посолидни (барем по кажување).Останативе се искурназија па нудат плати според нашиов т.н стандард за плати а не според тоа колку би биле платите во Charleston или Бугарија или незнам каде.Сепак тие првенствено и единствено доаѓаат овде не затоашто ја сакаат Македонија и Македонците туку затоа што сме претставени и важиме за ефтина работна сила.
Со исклучок на стручните висококвалификувани работни позиции каде за платата може и да се ценкаш ако имаш што да понудиш.
За болдот верувај ми се лажеш тоа тек на четврто или пето место е:) тие фабрики што работат во Бунарџик се со максималаен капацитет од 400 луѓе по фабрика до сега. Дали ќе им дадат 400 евра или 600 евра месечно многу значително нема да им влијае на профтитот. На прво место е тоа што се ослобедени од се и сешто зборам за даноци и бла бла за наредни 10 години, на второ место е што владата е 24 саати тука за нив ако има некаков проблем бирократски работи веднаш доаѓаат и го средуваа(нешто што за македонска компанија е незамисливо) трето,субвенциите за обука на работници итн, но тоа сите земји го имаат што привлекуваат СДИ ,четврто место дали има квалитетен кадар во таа земја а платите се дури на 5 место.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom