Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.701
Поени од реакции
4.587
Близок другар ме зачуди какви работи ми изнакажа за Кемет. На почеток кога почна (а човеков има 10+ искуство во фабрика) им рекле сабота и недела нема да се работи. После почнале постепено...ај кој сака да работи и сабота, има список потпишете се...по 2-3 месеци, почнале да не ни прашуваат, автоматски истакнуваат кој ќе работи во сабота. некни работеше за 2 Август :tapp: Го прашувам, барем накнада некоја за ова плус на платата...јок вика. почнав со 16 000 и уште сум на толку...ех да ти ебам државата скапана...кај го има ова бе? :eek:
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Ме интересира дали некој се вработил преку пракса во Џонсон Мети или познава некој што се вработил на тој начин ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.754
Поени од реакции
3.612
Ме интересира дали некој се вработил преку пракса во Џонсон Мети или познава некој што се вработил на тој начин ?
Ја познавам барем 5 луѓе, што идеа 3 месеци на пракса и сеа работат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.214
Поени од реакции
51.953
ДРЖАВАТА НЕМА ДА БАРА ПОВИСОКИ ПЛАТИ ОД СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ЗА ВРАБОТЕНИТЕ
Во објавените огласи за вработување на најновата странска инвестиција „Техникал текстајл“ во Штип беше понудена плата од 10.000 денари.

Фокус 26 авг 2015, 17:11

Директорот на Дирекцијата за технолошко – индустриските развојни зони, Виктор Мизо, денеска при промоцијата на новата странска инвестиција на „Техникал текстајл“ во Штип рече дека државата со странските инвеститори не може да преговара за платите на вработените и покрај тоа што компаниите добиваат низа придобивки и олеснувања.

На новинарско прашање дали во преговорите со идни странски инвеститори, државата ќе побара повисоки плати за вработените, директорот Мизо одговори дека државата не може да ги контролира платите, но платите на вработените во индустриските зони биле дури и повисоки од македонскиот просек.

- Платите државата не може да ги контролира. Цената на трудот ја креира пазарот. И нормално двете страни треба да најдат сума која е задоволителна за двете страни – и на работодавачот и на работникот. Но, ако гледате од аспект на платите во компаниите кои работат во ТИРЗ-овите, како „Техникал текстајлс“ во однос на платите во Штип, тие плати се повисоки не само од минималната плата, туку и повисоки од просекот во таква или слична индустрија. Дури и повисоки од просекот во производствениот сектор во Македонија. На странските компании многу поважна им е продуктивноста, тврди Мизо.

Во објавените огласи за вработување на најновата странска инвестиција „Техникал текстајл“ во Штип беше понудена плата од 10.000 денари.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.621
Поени од реакции
4.689
работниците се презадоволни да цепаат полно и прекувремено работно време + саботи,недели,празници ако треба,немаат видено живот ниту ќе видат задоволства,под превезот на - се грижам за фамилијата,нема што да бирам,платата е супер,ми плаќаат навремено осигурување итн работниците во МКД се презадоволни од исполнетиот живот 24/7

доказ - преполнувањето со апликации во новоотворениве инвестиции,на огласот пишува за која плата ќе работат[DOUBLEPOST=1440670480][/DOUBLEPOST]
пази сега - било предвидено да се произведуваат 450 автобуси,али ете благодарејки на пожртвуваните МКД работници таа бројка изнесува 600-700 годишно :tapp: изгледа како МКД сме да ти биле многу поспособни од белгијците јас не знам како не е во криза и банкрот таа држава..........тие едвај 450 годишно и тоа убава платичка 40 евра на саат,ама ние сме се докажале,не знам ова оти го нема во рекламите на латас на сител колку сме потрудољубиви и повешти од сите европски народи иако работиме претежно на ЛЕБ И ВОДА :busi:
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
od oktomvri treba da pocnam konkretno vo vanhool
vo proizvotstveniot pogon.
dali ima nekoj sto raboti i rabotel tamu da spodeli iskustvo
so menadzerskiot tim dali se pocituvaat dogovorite
i kolku covecno se raboti so lugeto dali gi gledaat kako luge ili kako masini ?
imav loso iskustvo so druga stranska kompania vo pogled na covekovi prava.
blagodaram pozzzzz
ps:
laici od strana ako ne znaes ne oteznuvaj.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Некој да не знае нешто за новата фабрика у скопје ARC ? Поготово за ИТ позиции?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Bi ve zamolil ako nekoj znae da napise kolku zemaat plata vo fabrikata Van Hool
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
4
Поени од реакции
4
Да не знае некој колкави плати земаат во џонсон контролс штип ,администрација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom