Колкави плати земаат вработените во Џонсон Контролс, Џонсон Мети, ВанХол, Текно Хозе, Кемет и сл.

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Зборам за газди(така да ги наречам) на некои помали ствари кои сепак имаат трошкови даноци, комуналии, робата да ја платат и.т.н. не зборам за оние профи газди кои имаат големи бизниси и кои вртат големи пари, зборам за ситни стопанственици кои фактички отвориле бизнис(ако може да се употреби воопшто тој збор бизнис) колку да земат пари за гол живот за своето семејство !
Ај остај тоа секако дека и државата е крива, никој нема право да ја брани државата и политичарите бидејќи пази експлоатација не се прави само во приватниот сектор, уште поголема експлоатација се прави и во државниот сектор(особено последниве неколку години/скоро цела една деценија наназад) каде што илјадници млади волонтираат со години за некои смешни пари(неколку илјадарки на месец) и никој од надлежните не спроведува ништо околу ова прашање, во прашање се стотици/илјадници млади кои работат со години по болниците, школите, градинките и.т.н. на кои им се ветува работното место кое веќе со години го држат но сето тоа до бесконечност и за ситна пара, волонтерите б.т.в. работат потполно исто како и редовно вработените цела смена 8 часови секој работен ден, имаат иста одговорност на работното место како и редовно вработените а притоа немаат никакви работнички права ниту стаж, ниту здравствено, ниту плата, ниту пак право на годишен одмор, слободни денови, право на боледување(поради некаква причина) и сл. !
Капитализам сме секој го знае тоа но до волку мизерни и никакви работнички ’’права’’ нема никаде на друго место, дури и во Африка сум сигурен дека работниците имаат поголеми работнички права од рандом Македонскиот работник !
Сума сумарум исти ку*ац ти е и приватниот и државниот сектор(освен за оние кои се редовно вработени со сите работнички бенефиции/права) !
П.С. Во државниот сектор(од тие преку 150 000 вработени таму) има едно 20-30% на лица кои си ја заслужуваат платата и навистина работат, но 70% од административците без разлика дали станува збор за медицински установи, просвета, судство, армија, полиција и.т.н. се на принципот клатај врата-зимај плата !
Моето мото е кој има можност и шанса ич нека не размислува нека фаќа авионот/автобусот/возот/бродот вотева и нека бега што подалеку одовде !

Пази волонтерите не се водат како невработени :) Работат полно работно време а платата нема да ја наречам ни смешна...

Има луѓе кои што стварно се трудат... Ама многу е мал процентот да успееш во државата кога си на ниво да немаш ништо, а сакаш да направиш нешто.. Обично тој што имал ќе има, тој што немал пак ќе нема...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.306
Поени од реакции
4.963
Пази волонтерите не се водат како невработени :) Работат полно работно време а платата нема да ја наречам ни смешна...
Има луѓе кои што стварно се трудат... Ама многу е мал процентот да успееш во државата кога си на ниво да немаш ништо, а сакаш да направиш нешто.. Обично тој што имал ќе има, тој што немал пак ќе нема...
И да имаш државата ќе гледа на секој можен начин да те зае*е, а и секој еден друг доколку го дозволиш тоа ... :tapp:
Башка од бетон и од земја(мртов капитал) не се живее, потребни ти се редовни месечни приходи односно кеш пара !
Македонецот има многу чуден менталитет, Македонецот кога ќе присобере/спечали некој денар одма ќе го фрли да изгради нешто или да реновира/догради куќа или пак да купи некаде плац да изгради нешто или пак да купи стан некаде(демек за да го издава) или пак дуќан и сл. таков е менталитетот на Македонецот а истиот тој не гледа дека тоа се пари кои се фрлени засекогаш по ветар во мртов капитал кој носи повеќе зијан одошто ќар !
Македонецот не е мрзелив човек по природа(иако има и доста такви секако), туку проблемот е што нема смисла за бизнис и последната пара(заработена со пот) ќе ја спое*е на нешто непродуктивно или ќе вложи во мртов капитал(во нешто од тие гореопишаните нешта) или пак ќе ги спое*е парите на некаков непотребен кич и луксуз и сл. или едното или другото ова е факт и реалност !
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.552
Поени од реакции
7.950
И да имаш државата ќе гледа на секој можен начин да те зае*е, а и секој еден друг доколку го дозволиш тоа ... :tapp:
Башка од бетон и од земја(мртов капитал) не се живее, потребни ти се редовни месечни приходи односно кеш пара !
Македонецот има многу чуден менталитет, Македонецот кога ќе присобере/спечали некој денар одма ќе го фрли да изгради нешто или да реновира/догради куќа или пак да купи некаде плац да изгради нешто или пак да купи стан некаде(демек за да го издава) или пак дуќан и сл. таков е менталитетот на Македонецот а истиот тој не гледа дека тоа се пари кои се фрлени засекогаш по ветар во мртов капитал кој носи повеќе зијан одошто ќар !
Македонецот не е мрзелив човек по природа(иако има и доста такви секако), туку проблемот е што нема смисла за бизнис и последната пара(заработена со пот) ќе ја спое*е на нешто непродуктивно или ќе вложи во мртов капитал(во нешто од тие гореопишаните нешта) или пак ќе ги спое*е парите на некаков непотребен кич и луксуз и сл. или едното или другото ова е факт и реалност !
Да купиш земја никогаш не губи..не збори на празно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.306
Поени од реакции
4.963
Да купиш земја никогаш не губи..не збори на празно.
Да де татко ми купил плац во 1980(и некоја година) уџум на ХХ км оддалечен од градот и цената на плацот за 30 години(од купувањето до сега) му е порасната за 0,00001% .... :facepalm:
Абе тоа ти е се мртов капитал, дали човек ќе реновира/догради куќа, дали ќе изгради некаде нешто, дали ќе купи некаде нешто стан или дуќан или пак плац вотева сето тоа е мртов капитал т.е. фрлени пари по ветар ... никогаш дури и да имам пари не би ги вложувал во мртов капитал кој повеќе зема пари а не носи, попрво би ги спое*ал парите на луксузи и глупости отколку да ги инвестирам во земја или бетон ... ;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.552
Поени од реакции
7.950
Да де татко ми купил плац во 1980(и некоја година) уџум на ХХ км оддалечен од градот и цената на плацот за 30 години(од купувањето до сега) му е порасната за 0,00001% .... :facepalm:
Абе тоа ти е се мртов капитал, дали човек ќе реновира/догради куќа, дали ќе изгради некаде нешто, дали ќе купи некаде нешто стан или дуќан или пак плац вотева сето тоа е мртов капитал т.е. фрлени пари по ветар ... никогаш дури и да имам пари не би ги вложувал во мртов капитал кој повеќе зема пари а не носи, попрво би ги спое*ал парите на луксузи и глупости отколку да ги инвестирам во земја или бетон ... ;)
Па ти бре збориш како Македонците биле дудуци за бизнис,а ти би ги сјебал парите на луксузи :pos: Па во што би ги вложил парите ти? На Волстрит :eek: За разлика од некои работи,вложување во имот/земја е многу продуктивно,кога и така незнаеш каде да ги спичкаш парите кои нормално крваво си ги заработил..Кога имаш земја можеш да ја ставиш под хипотека,кога сакаш можеш да ја продадеш,изнајмиш-изградиш било што..едноставно имаш капитал у џеб..а со кола и 3 одмора негде ништо не приш..ќе поживееш година дена легачки а после пак гол к*р :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.306
Поени од реакции
4.963
Па ти бре збориш како Македонците биле дудуци за бизнис,а ти би ги сјебал парите на луксузи :pos: Па во што би ги вложил парите ти? На Волстрит :eek: За разлика од некои работи,вложување во имот/земја е многу продуктивно,кога и така незнаеш каде да ги спичкаш парите кои нормално крваво си ги заработил..Кога имаш земја можеш да ја ставиш под хипотека,кога сакаш можеш да ја продадеш,изнајмиш-изградиш било што..едноставно имаш капитал у џеб..а со кола и 3 одмора негде ништо не приш..ќе поживееш година дена легачки а после пак гол к*р :)
Реков кога БИ имал пари(кои секако би ги заработил со труд, на друг начин и да сакам неможам да го постигнам тоа) попрво би ги потрошил на било што останато отколку да ги фрлам во неповрат во некаков мртов капитал од кој повеќе би имал зијан одошто ќар !
Од земја(нива/плац) можеш да имаш ќар само доколку живееш таму на тоа место и доколку се занимаваш со земјоделство и сл.(во смисол да ги продаваш потоа на пазар производите) но доколку живееш далеку од таму и доколку имаш сосема друго занимање/професија тогаш нема шанси да имаш некаков ќар од тоа !
Не зборам само за земја туку за било каков мртов капитал и за било кого, мртов капитал ти е денеска да вложуваш во земја или во бетон, тоа се недоходовни ’’инвестиции’’ !

... малку оффтопик од темава(која се однесува за плати) забегавме ... :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.190
Поени од реакции
21.761
Инаку дали некој знае колку зимаат вработените во ПРОДИС и СУТАШ ????
Суташ од 12 илјади за чистачки и такви работи па нагоре кај 18 за основните позиции и за другите нагоре :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Суташ од 12 илјади за чистачки и такви работи па нагоре кај 18 за основните позиции и за другите нагоре :)
За во производство за оператори да не знаеш? И од кај знаеш ако не е тајна :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.190
Поени од реакции
21.761
300-350 евра се мислам тие. Па така се погоди ситуација за да знам отприлика што како се, не е баш и за кажување од каде, ќе ми се лутат блиските што ми кажаа :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
300-350 евра се мислам тие. Па така се погоди ситуација за да знам отприлика што како се, не е баш и за кажување од каде, ќе ми се лутат блиските што ми кажаа :)
Ок де, муабетот беше дали е од сигурни извори информацијата не е важно точно од каде е. ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.190
Поени од реакции
21.761
Ок де, муабетот беше дали е од сигурни извори информацијата не е важно точно од каде е. ;)
Па да сигурни се :) солидно се платени таму во споредба со другиве „странци“
 

jinxblog

форум силеџија
Член од
25 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Знае ли некој нешто за Кумал,се занимаваат со производство на стиропр,колку плата земаат,дали е редовна и такви работи....
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.054
Па не баш друже... Кога ќе дознаам дека газдите понекогаш вртат милиони не е баш се до државата.. Има и многу имбецили што ги боли таквото за народот..
Иначе каде е превоз, каде е исхрана на работа... Што ќе носиш дома јас незнам.. Уште фамилија да гледаш со тие пари слободно пиши си крст на чело :tapp:
Не се замарај со газдата колку прави пари никогаш,газдата прави колку што газдата прави.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Не се замарај со газдата колку прави пари никогаш,газдата прави колку што газдата прави.

Се замарам кога некој едвај преживува месецот со мочани 150 евра... А некој врти милиони... Едноставно мало зголемување на платата на своите вработени нема да му смени ништо ! Ама баш ништо... Ова ми е муабет за гигантите, главните " фаци " во Македонија...
 
Член од
31 јули 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Викнат сум на информативен разговор во Дрексел Маер во Кавадарци. Дали вработуваат лесно или е само со книшка и пријателства? Колкава е почетната плата таму и дали има покачување постепено на плата или тапкање во место цело време. Ве молам некој кој е запознаен подобро нека пише?
--- надополнето: 31 јули 2013 во 22:46 ---
Викнат сум на информативен разговор во Дрексел Маер во Кавадарци. Дали вработуваат лесно или е само со книшка и пријателства? Колкава е почетната плата таму и дали има покачување постепено на плата или тапкање во место цело време. Ве молам некој кој е запознаен подобро нека пише?
--- надополнето: 31 јули 2013 во 22:46 ---
Ги прочитав претходните коментари па ме интересира дали има некој понов упдејт за висината на менаџерските позиции во Дрексел Маер во Кавадарци - logistic supplier конкретно.Ми се јавија за интервју па дали вреди од Скопје некој да работи таму.Било да се патува секој ден или да се живее таму ??? !??
Викнат сум на информативен разговор во Дрексел Маер во Кавадарци. Дали вработуваат лесно или е само со книшка и пријателства? Колкава е почетната плата таму и дали има покачување постепено на плата или тапкање во место цело време. Ве молам некој кој е запознаен подобро нека пише?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom