Колкава кола смеам да возам после полагање Б.

Член од
4 март 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, Планирам да полагам за Б категорија ама не знам колкава кола смеам да возам од кога ќе положам, Некој велат до 100КС др до 3.5Т. Ви благодарам за вниманието
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
808
Поени од реакции
831
Не смееш да возиш кола со над 100 или 105 кс (нз точно како е) во првите две години...а тоа со 3.5 тони е врзано со Б катогорија. Не смееш над 3.5 тони и возило кое има повеќе од девет места за седење.

Си треба друга категорија за тоа.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
619
Поени од реакции
1.112
Јас колку што знам ова од сликата е релевантно и важи за возачи почетници.

Screenshot_8.png
Screenshot_9.png
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
278
Поени од реакции
324
До 105 кс смееш да возеш, а као шо ти кажаа погоре за целосна б категорија е тоа за 3.5т без разлика почетник или не
 
На врв Bottom