Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

 • pod 10.000

  Гласови: 42 11,8%
 • 10.000-12.000

  Гласови: 45 12,6%
 • 12.000-15.000

  Гласови: 47 13,2%
 • 15.000-18.000

  Гласови: 50 14,0%
 • 18.000-24.000

  Гласови: 55 15,4%
 • nad 25.000

  Гласови: 118 33,1%

 • Вкупно гласачи
  357
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.226
Поени од реакции
23.546
На времето 6000 не сакаа да платат. Чисто сумљам дека некој плаќал 15
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.455
Поени од реакции
3.958
На времето 6000 не сакаа да платат. Чисто сумљам дека некој плаќал 15
Мене ми кажаа другари што бараат работа дека во кафичи нудат од 12-15.000 сега со минимална плата ќе биде 15000+ и дека без проблем се наоѓа работа. Порано во 1990ти беше плата за истата работа 3000-6000 сега е х2.5-6.00.
 
Член од
13 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
23
Ako navistina se zgolemi na toj nacin platata samo ke se zgolemat cenite, ke se zgolemi nevrabotenosta, ke ima vrakjane na pari, i standardot ke opadne. Samo vaka pred izbori ke se iskoristi kako populisticka merka za propaganda.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.791
Поени од реакции
2.373
Мене ми кажаа другари што бараат работа дека во кафичи нудат од 12-15.000 сега со минимална плата ќе биде 15000+ и дека без проблем се наоѓа работа. Порано во 1990ти беше плата за истата работа 3000-6000 сега е х2.5-6.00.
Stefus Према стандардот 15.000 денари е убава плата за малите градчиња во Источна Македонија. Но за Скопје што вредат тие 15.000 денари? Преживување... Да не можеш крај со крај да врзиш. Пак поготово да си отстрана дојден под кирија 12.000 денари кирија треба да најдеш уште двајца цимери за да дојде 4.000 денари од чоек...
 
M

Macedon1um

Гостин
Ako navistina se zgolemi na toj nacin platata samo ke se zgolemat cenite, ke se zgolemi nevrabotenosta, ke ima vrakjane na pari, i standardot ke opadne. Samo vaka pred izbori ke se iskoristi kako populisticka merka za propaganda.
Цените и до сега се зголемуваа, кога ќе ми текне таксисти или др превозници ќе рипне цената на нафтата одма ќе ги поскапат услугите - а кога ќе падне никому ништо. Цената на пченицата со години е иста па лебот полека но сигурно ќе дојде и 30 денари, а дека невработеноста ќе се зголемела поради качувањето на минималец е глупост.. работници веќе нема, фирмите ќе се тепаат за работници за 5-6 години ама ќе нема кога ќе отидат постариве генерации во пензија.


Stefus Према стандардот 15.000 денари е убава плата за малите градчиња во Источна Македонија. Но за Скопје што вредат тие 15.000 денари? Преживување... Да не можеш крај со крај да врзиш. Пак поготово да си отстрана дојден под кирија 12.000 денари кирија треба да најдеш уште двајца цимери за да дојде 4.000 денари од чоек...
И за мали градчиња не е убава плата, ама затоа се вика минималец.
Никој не очекува дека од минимална плата ќе живееш убаво, таа е само колку да преживееш и ништо повеќе нема за одмор нема за коли и сл работи
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.455
Поени од реакции
3.958
Stefus Према стандардот 15.000 денари е убава плата за малите градчиња во Источна Македонија. Но за Скопје што вредат тие 15.000 денари? Преживување... Да не можеш крај со крај да врзиш. Пак поготово да си отстрана дојден под кирија 12.000 денари кирија треба да најдеш уште двајца цимери за да дојде 4.000 денари од чоек...
Во мк има 93% оунерешип на Реал естате. Ретко кој е под кирија што работи. Како и да е поентата ми е дека е зголемена куповната моќ од 1996 но и тоа не е многу и ќе оди бавно без мерки за економски раст нема многу да расте плата во однос на цени. А на малку и е грижа за економски раст повеќе да зграпчат сега...така да. Сами си го бараат гласачите...
Инаку од 2002 мислам до сега невработеност е намалена од 38% на 17%.
Има резултати ама со 1-4% раст тоа е.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
624
Поени од реакции
615
Во мк има 93% оунерешип на Реал естате. Ретко кој е под кирија што работи. Како и да е поентата ми е дека е зголемена куповната моќ од 1996 но и тоа не е многу и ќе оди бавно без мерки за економски раст нема многу да расте плата во однос на цени. А на малку и е грижа за економски раст повеќе да зграпчат сега...така да. Сами си го бараат гласачите...
Инаку од 2002 мислам до сега невработеност е намалена од 38% на 17%.
Има резултати ама со 1-4% раст тоа е.
Од 2002 сигурно 10-15% од невработените се веќе по странство, а и многу што работеа на црно се вработија. Некој со самовработување, некој со регистрирање на земјоделци, некои во индустриските зони...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.107
Поени од реакции
22.835
Во мк има 93% оунерешип на Реал естате. Ретко кој е под кирија што работи. Како и да е поентата ми е дека е зголемена куповната моќ од 1996 но и тоа не е многу и ќе оди бавно без мерки за економски раст нема многу да расте плата во однос на цени. А на малку и е грижа за економски раст повеќе да зграпчат сега...така да. Сами си го бараат гласачите...
Инаку од 2002 мислам до сега невработеност е намалена од 38% на 17%.
Има резултати ама со 1-4% раст тоа е.
Оди види колку од тие 93% уште враќаат кредити на банките.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.455
Поени од реакции
3.958
Од 2002 сигурно 10-15% од невработените се веќе по странство, а и многу што работеа на црно се вработија. Некој со самовработување, некој со регистрирање на земјоделци, некои во индустриските зони...
Има пораст на бројот на вработени од 2002 за oкулу 300.000 до денес. Во 2004 имало 500.000 вработени а денес 800.000 вработени.
Автоматски споено мислење:

Оди види колку од тие 93% уште враќаат кредити на банките.
Обично тоа се 2-3 стан што зимаат. Млади не живеат со родители или во превод сите за 20-30 години ќе наследат 70-140.000 евра по домаќинство.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.107
Поени од реакции
22.835
Има пораст на бројот на вработени од 2002 за oкулу 300.000 до денес. Во 2004 имало 500.000 вработени а денес 800.000 вработени.
Автоматски споено мислење:


Обично тоа се 2-3 стан што зимаат. Млади не живеат со родители или во превод сите за 20-30 години ќе наследат 70-140.000 евра по домаќинство.
Од каде ја изваде бројкава 70-140к?
Најчесто од тие на кредит се од луѓе кои доаѓаат тука од периферијата, каде за 70 000 евра треба да продадеш куќа од 250 метри квадратни, што како прво е скоро невозможно да најдеш друга будала да ја купи, а како второ уште помалку веројатно дека имаат толкави куќи.
Во Прилеп за 50-60 000 евра имаш куќи стари 20тина години од околу 180-200м2 плус двор уште толку, да не правиме муабет за некои поотепани градови како Крушево, Берово, Делчево, Радовиш и тн каде верувам дека за уште помалку може да се купи истиот објект.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.791
Поени од реакции
2.373
Во мк има 93% оунерешип на Реал естате. Ретко кој е под кирија што работи. Како и да е поентата ми е дека е зголемена куповната моќ од 1996 но и тоа не е многу и ќе оди бавно без мерки за економски раст нема многу да расте плата во однос на цени. А на малку и е грижа за економски раст повеќе да зграпчат сега...така да. Сами си го бараат гласачите...
Инаку од 2002 мислам до сега невработеност е намалена од 38% на 17%.
Има резултати ама со 1-4% раст тоа е.
Kуповната моќ од 1996 e намалена. 10.000 денари во 1996 се соодветни на денешни 18.500.

А невработеноста е намалена со вештачки начини. Како на пример:

1. Невработените се претвораат во Гастарбајтери.

2. Многу се запишуваат на факултети (бидејќи студент не се рачуна за невработен)

3. Превработување во државната администрација со измислени, непотребни и новоотворени агенции, бироа, дирекции, комисии, сојузи, унии, здруженија и работни позиции асистенти заменици асистенти...

4. Бришење од заводот за вработување само еден ден ако закасниш...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.635
Поени од реакции
860
Kуповната моќ од 1996 e намалена. 10.000 денари во 1996 се соодветни на денешни 18.500.

А невработеноста е намалена со вештачки начини. Како на пример:

1. Невработените се претвораат во Гастарбајтери.

2. Многу се запишуваат на факултети (бидејќи студент не се рачуна за невработен)

3. Превработување во државната администрација со измислени, непотребни и новоотворени агенции, бироа, дирекции, комисии, сојузи, унии, здруженија и работни позиции асистенти заменици асистенти...

4. Бришење од заводот за вработување само еден ден ако закасниш...
Многу точно.
Во 2016-та напуштив работа и не можев да се пријавам во биро како неврабтен бидејќи пред 15 години имав основано непрофитабилен спортски клуб.
И така подолго време ме немаше во невработени, а фактички бев невработен.
Измислија еден куп глупости само вештачки да ја намалат невработеноста.
 
Член од
13 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
23
Од кога престанаа да бараат потврда од биро за вработување за да добиеш плави картони за здравствено соигурување, бројката на невработени магично опадна
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.634
Поени од реакции
4.002
Плати 2018

Вкупно: 759.054 вработени

Неплатен семеен работник: 46.267
Непознато: 60.045
до 5.000 ден.: 9.195
5001-8000 ден: 15.972
8001-10000 ден: 20.953
10001-12000 ден: 80.690
12001-16000 ден: 205.111
16001-20000 ден: 140.130
20001-25000 ден: 106.876
25001-30000 ден: 39.190
30001-40000 ден: 20.178
над 40000 ден: 14.080
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.096
Поени од реакции
15.023
Stefus Према стандардот 15.000 денари е убава плата за малите градчиња во Источна Македонија. Но за Скопје што вредат тие 15.000 денари? Преживување... Да не можеш крај со крај да врзиш. Пак поготово да си отстрана дојден под кирија 12.000 денари кирија треба да најдеш уште двајца цимери за да дојде 4.000 денари од чоек...
Шо мајка бараш да доаѓаш од страна во xy град ако не можеш да преживееш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom