Колекционерство

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од Црноризец Храбар, 25 мај 2014.

?

Sto e predmet na vaseto kolekcioniranje?

 1. numizmatika-moneti

  33,3%
 2. bonistika-banknoti

  16,7%
 3. filatelija-postenski marki

  25,0%
 4. militarija-ordeni,medalji i se sto e povrzano so vojska

  16,7%
 5. modeli na vozovi HO TT N i drugi

  16,7%
 6. modeli na kolicki 1/43 i slicni razmeri

  16,7%
 7. star nakit

  8,3%
 8. postenski karticki

  0 гласови
  0,0%
 9. razni kapacinja

  0 гласови
  0,0%
 10. kutii od kibriti

  0 гласови
  0,0%
 11. drugo

  41,7%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.856
  Допаѓања:
  2.703
  Lugje veruvam deka site od vas nekogash ste bile kolekcioneri spodelete sto sobirate. Jas licno sum kolekcioner na Diecast kolicinja
   
  На Dynamo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.971
  Па има тема автомобили во размер покажи ги таму
   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Беркут

  Беркут независен експерт

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  9.601
  Допаѓања:
  14.112
  Едно време собирав запалки, секакви, сум наполнав цела кутија. Некаде 500-700. На крајот ми ги фрлија моите. Сега собирам некои парички кои ќе ги откопам в градина.
  Исто така и сметки од T-Home и One.
   
 4. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.856
  Допаѓања:
  2.703
  de link nemozham da ja najdam temava nikako
   
 5. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.971
 6. спортеџ цомфорт

  спортеџ цомфорт 4NHK0

  Член од:
  8 јуни 2014
  Мислења:
  133
  Допаѓања:
  125
  Околу 150 пенкала (сите пишуваат),метални предмети од улица(штрафови,шајки, мутери и сл.) и некое ноже :)
   
 7. Dynamo

  Dynamo Гостин

  Баш би сакал да видам слики од колекцијата.
   
 8. Pozarnikarot Sem

  Pozarnikarot Sem

  Член од:
  5 септември 2012
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  20
  Незнам дали е за тука ова, имам народни носии 3 комплета рачна изработка стари 70 години плус минтан и навлака за перница, ако е некој заинтересиран нека ме контактира. image-8a53eabc88df1ee0f715d2a38d0dae6ac9752cf232bbd7d157d63012bec24762-V.jpg image-456f4587b472aebc1a83878aa1ba8d157cbf952a4e4f73e5f31a189af70183f6-V.jpg image-49b703d3a9608ceb905c6b0daa832995176a49c45a9cde573e82a2afcf5b8a0d-V.jpg image-fff022c483859b98f8e96d3094e1ce2a92a6033ef3fd7ec5880828b7f5f62ac6-V.jpg image-db47528f76a680eac577f0befb240f454557350966463f9077c622c9a865bdc3-V.jpg image-84395ef4325410647e77da1242e82a9574a630dd8376d8a38c6862256a67e546-V.jpg image-07f3659e8be2816ad06b18af6ea26c86380d81202d86ae68067b93cce51fbacf-V.jpg image-ea2462309f1dd843127fa1143c83f363f877ae7bf83df76ac0d22297438a0bc6-V.jpg image-9cc0cf2d745204c2533f5039519f0ee080f8f157a43dd9c4e673ab950dbc5307-V.jpg
   
  На Gladiatorized и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 9. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  1.946
  Допаѓања:
  1.060
  Рачни часовници, најповеќе vintage
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.994
  Допаѓања:
  2.492
  Не е баш кокекционерство, ама е некакво хоби. Собирам ХО (1:87 размер) модели на возови:

  [​IMG]
   
  На roknroler, Ivica^ и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 11. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.856
  Допаѓања:
  2.703
  Ѓоко ти можеш да се придружиш и во темата автомобили во размер ако не ги колекционираш барем ке бидеш од голема помош за деталите кога модифицираат нешто зошто имаш добро знаење за колите и општо механика.
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.994
  Допаѓања:
  2.492
  Нема проблем. А за модифицирањето и овде ми е присутно:скоро на сите овие локомотиви им имам нешто додавано, преправано-лед светла во насока на вожња, осветлување на кабини,подобрување на преносот...и врв на све на малата жолта локомотива ,втора од десно и имам инсталирано наместо оригиналниот 12 В мотор, мотор од ЦД плеер на 5В И сега вози бешумно

   
  На kano и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 13. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.856
  Допаѓања:
  2.703
  Секоја чест интересно изработено. :) (y)
   
 14. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.994
  Допаѓања:
  2.492
  Еве како изгледа една SD 40 Santa Fe со инсталирани лед диоди извадени од оние ЛЕД ленти за осветлување:

  [​IMG]
   
  На Gladiatorized и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 15. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  2.856
  Допаѓања:
  2.703
  Топ браво :) Мислам дека ти е време за автомобили во размер, таму има и повеке работи за доправање поправање.
   

Сподели преку: