Колекционери на Драгоцени Камења

Член од
20 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки има некој купувано полудраги камења преку Интернет и од каде? и каде има во мкд да се купат? и по што ги препознсвате дали се лажни или не
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Дечки има некој купувано полудраги камења преку Интернет и од каде? и каде има во мкд да се купат? и по што ги препознсвате дали се лажни или не
Како да препознаеш дали е лажен зависи од видот на каменот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Лапис лазули и цитрин на пример како можеш да ги препознаеш дали се лажни. каде би можела да купам?
Вистинскиот цитрин има повисока цена затоа што е поредок. Она можеш да го сретнеш на пазарот е третиран аметист(се третира со висока температура и пожолтува), кој е поевтин и ми делува... изгорено. Нешто овака.

8c417d655f088a27205cfbfea4105c73.jpg

Вистинскиот цитрин има поприродна боја.

Што се однесува за лапис лазули, природниот има убава потемна плава боја, со некои бели и златеникави моменти на него. Нешто овака.

IMG_20200115_184128.jpg


Што знам, тешко ми иде да објаснам. Да знаеш да препознаеш фејк кристал бара многу искуство со нив, набљудување и истражување за нив.

За купување, види ако најдеш тука тоа што го бараш. Ако не успееш, контактирај ме пак по пп.

 
Член од
9 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
7
Дечки има некој купувано полудраги камења преку Интернет и од каде? и каде има во мкд да се купат? и по што ги препознсвате дали се лажни или не
 
Член од
9 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
7

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Модифицирани од меркур. За чај. Боја отстранета(со шмиргла). Стиропор сечен, ручно длабен. Лепени со силиконски пиштол. Имам уше две. Ќе ги сликам сега.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Модифицирани од меркур. За чај. Боја отстранета(со шмиргла). Стиропор сечен, ручно длабен. Лепени со силиконски пиштол. Имам уше две. Ќе ги сликам сега.
Зошто си ја отстранувал бојата?
Може да им пречи на камењата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom