Колекционери на Драгоцени Камења

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.295
Поени од реакции
777
ОНИКСот е каменче со црна или тамно кафена боја, со бели жилички. Тој е под силно влијание на планетата Сатурн, затоа позитивно влијае на родените во знакот на Јарец, но неповолно влијае на знаците под влијание на Венера, Бик и Вага. Помага полесно да се справиш со последиците во животот, посебно со оние кои претставуваат исцрпеност на енергијата. Помага да го контролираш вишокот несакана енергија. Ги зголемува издржливоста и ладнокрвноста.


КИЛИБАРот е корисен за родените во знакот на Лав, а неповолно влијае на Биковите. Со векови се верувало дека килибарот во себе носи мистична енергија и лековити својства, поради неговото совјство да го привлекува и собира електрицитетот околку себе. Ако носиш синџирче од зрна килибар ќе те заштитува од болест.
ПОВЕЛИ :love:[DOUBLEPOST=1400688975][/DOUBLEPOST]Мојот Аметист кој го добив денес
Прегледај го приврзокот 93045
Kaj da si zeam ONYX ? ili nekoe slichno... BIK sum vo horo. :)
 

the_answer

quickshare
Член од
20 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Jas go imam Karneol, odgovara na tie sto se lav vo horoskop
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.964
kade da najdam vo Sk. Ametist ?
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Моето ново камче
Лапиз Лазули
Foto am 01-06-2014 um 11.25.jpg [DOUBLEPOST=1401622701][/DOUBLEPOST]Инаку Лапизот што повеќе е темен поскап е,посветлите се поефтини. Моето чинеше со се врвца 360 денари

еве разни видови на Лапис
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.074
Поени од реакции
5.278
Jas imam noseno lapis lazuli dolgo vreme i sodalit isto taka podolgo vreme (za 5 cakra) osven so se preubavi na izgled site vrsti imaat prekrasna mokj na lekuvanje nekoj pojaka nekoj poslaba nekoj pomagaat za edni bolesti nekoj za drugi i dokolku sakate da nosite barajte sovet od lugje so se razbiraat da vi kazat kakov vi treba moj sovet e dokolku nemate zdravstvena potreba od nekoj kristal da ne nosite. Pozdrav
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Искрено и јас сакам камчиња. Ако има каде да се собира ко шо кажаа погорлечленови и материјал за проучување пишете одма. :)
Прекрасно што се интересираш за колекционерство на скапоцени камења и минерали.Јас не бев свесен колку само ги има во природата и во земјата околу нас,се додека не почнав да се информирам за сите нив,и откако почнав да ги собирам и да ги проучувам.Малку ми е тешко што не сум во можност да ги обработувам за да имаат сјај и форма,туку сега за сега ги чувам во нивниот природен изглед.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Искрено и јас сакам камчиња. Ако има каде да се собира ко шо кажаа погорлечленови и материјал за проучување пишете одма. :)
Пред да почнеш да собираш потребно е да се информираш на основно ниво.На нет има доволно информации,треба да научиш што е вредно,а што е со никаква вредност. http://www.johnbetts-fineminerals.com/index.htm
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Пред да почнеш да собираш потребно е да се информираш на основно ниво.На нет има доволно информации,треба да научиш што е вредно,а што е со никаква вредност. http://www.johnbetts-fineminerals.com/index.htm
Еве да речеме имам познавање, што понатаму? Каде да барам? Треба региони во Македонија да знам каде има, не иде тек така тоа.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Еве да речеме имам познавање, што понатаму? Каде да барам? Треба региони во Македонија да знам каде има, не иде тек така тоа.
Точно,тоа не иде така,треба информираност.Ако било така лесно и едноставно,на секого би му било достапно.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Точно,тоа не иде така,треба информираност.Ако било така лесно и едноставно,на секого би му било достапно.
Побогат регион од Пелагонија со нив нема. Порано на земја како мал ги гледав ама не знав што да ти биле.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Побогат регион од Пелагонија со нив нема. Порано на земја како мал ги гледав ама не знав што да ти биле.
Така е има се во нашите планини,доволно е само да ги споменам Кожув(Алшар),Бабуна која е богата со секакви видови на кварцниот кристал,но сеуште нема фирма која би ги експлоатирала.Кога може во Авганистан и во Пакистан,зошто не би можело и во оваа мала но сепак изобилно богата земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom