Колекционери на Драгоцени Камења

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
4.999
Дел од моите тракатанци.

Цитрин, амазонит, месечев камен, темноцрвен и темносин ахат и аметист.

к1.jpg

Малахит, авентурин и хематит, добојуван корал и златен т.е. песочен камен.

к2.jpg
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
279
Поени од реакции
340
minerali del.jpg
Е сега ова е мал дел од минераливе и камењава (дел сам ги имам најдено, дел купено и дел ги имам добиено за подарок од геолошки интерес), а и ме мрзеше сега сите посебно да ги сликам. Дел од минераливе тука се (не знам точно на македонски дали се исти терминологииве) - стибнит (тоа големото со иглите), аметист (ова го најдов во Западно Онтарио), па има микашист? (biotite mica), ортоклас е кафавото во средина, графит, флуорит, кварц со калцит, тиркиз, берил (варијација на смарагд), корунд (темно црвен - варијација на рубин), сулфур, гипс, малахит (едно такво, едно со азурит - најдено), турмалинот не се гледа баш во белата опаковка (рубелит - rubellite), галенит? (galena), лепидолит (lepidolite - lithium mica), пирит и базалт (ова е од Британска Колумбија од последната вулканска ерупција таму). Имам и барит и ред други минерали, карпи (некои со микрофосили). Не можев сите да ги сликам.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.816
Ja бев некаде(само не некаде интересно и згодно) скорешно.
Најдов ова
20200616_134447.jpg 20200616_165153.jpg 20200616_192423.jpg
Некаков си калцедон/карнелијан(chalecodny and carnelian)
20200616_165530.jpg
Mлечест кварц, не сум сигурен дали е правилен или аморфен(оти има нешто што наликува на шевови)
20200616_165458.jpg
20200617_104636[1].jpg
транспарентен кварц, висока чистота и рефлективност за аморфна форма
Автоматски споено мислење:

Имам уште едно прашање 20200626_081752[1].jpg
дали ова се јасписи?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2019
Мислења
279
Поени од реакции
340
barite.jpg
garnet.jpg
garnet + fossils.jpg
desert rose selenite.jpg
Барит на првата слика, па гранат? (garnet pyope или almandine), па пак два гранати (еден жолт и еден темно црвен - pyrope ќе да е) заедно со микрофосили (трилобити и брахиоподи на едниот и уште нешто плус, а на другото криноиди). Последното е песочна/пустинска роза - селенит/гипс.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.627
Поени од реакции
16.301
Ja бев некаде(само не некаде интересно и згодно) скорешно.
Најдов ова
Прегледај го приврзокот 256658Прегледај го приврзокот 256661Прегледај го приврзокот 256660
Некаков си калцедон/карнелијан(chalecodny and carnelian)
Прегледај го приврзокот 256662
Mлечест кварц, не сум сигурен дали е правилен или аморфен(оти има нешто што наликува на шевови)
Прегледај го приврзокот 256663
Прегледај го приврзокот 256664
транспарентен кварц, висока чистота и рефлективност за аморфна форма
Автоматски споено мислење:

Имам уште едно прашањеПрегледај го приврзокот 256666
дали ова се јасписи?
Не ми изгледаат како јасписи.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.816
Не ми изгледаат како јасписи.
Ова следново можда е глупости(оти продажба)
За да не испадене дека мислам дека се целосно напразно јасписи. Гарант не се цигла боја(у саксијата дефинивно има цигла), и не се толку црвени....
Исто така, не се полирани, и не се мокри(у саксија со пахиподиум се па не е полеан секој 5 минути)
Автоматски споено мислење:


Дали се ова јасписи?
20200627_052236[1].jpg
 
Последно уредено:

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.816
Ме интересира дали има негде во северниот и централниот дел на државата напуштени каменоломи каде што може да барам ствари?
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
279
Поени од реакции
340
apatite amazonite.jpg
Амазонит и турмалин (десно црното), како и минерализиран дел во горните карпи со флурит, пирит и биотит (микашист) - ова од последново одење по рудници на отворено кои веќе не се користат.
А темно синото е купен апатит. Баш не сум видел апатит во таа боја, па еве и тоа бидна. Можно е нареден пат да одам во еден друг рудник по содалит, мислам тоа ќе биде баш топ.
 
На врв Bottom