Колекционери на Драгоцени Камења

Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Колку го купи, т.е. колку му е цената на едно вакво парче како на сликата? Или уште поконкретно прашање, колку би чинел со големина на костен?:)
Овој ме кошташе 25 евра и е долг 15цм.

Дај ми димензии, од прилика.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Моите се таа големина, полирани, само не се бушени и немаат кука на нив.
Еве ги.
https://www.etsy.com/se-en/listing/551867140/tumbled-clear-quartzmountain-crystal?ref=shop_home_active_36

Цените ги ставам според цената на повеќето продавачи, можда и нешто поевтино(гледам народ што се преценува и претерува).
Зборувам за онлајн продавачи, не оние што имаат продавници и се обврзани да плаќаат данок. Кај таквите логично е цените да се повисоки, затоа што мораат да покријат еден куп трошоци.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.473
Поени од реакции
16.590
Со што е направена сликава?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.158
Не можам да ги видам добро, тешко се проценува на слика. Портокаловите изгледаат како карнелиан, белото или е месечев камен или е кварц. Тоа другото не го гледам убаво, не можам ни бојата да му ја одредам.
 
На врв Bottom