Кои филмови ја одбележаа 2007?

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
62
2007-ма година беше прилично плодна во полето на филмската уметност. Излегоа неколку блокбастери, неколку катастрофи, некои поминаа незапаметени...

Кој е вашиот избор за филм што ја одбележа* оваа 2007-ма година?

*одбележа или како најдобро, или како најлошо остварување.

Во прилог на темава, еве еден линк кадешто се наведени најлошите филмови годинава, може ќе ви помогне во изборот.:)

Клик.

И десетте најдобри...Клик.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.342
Поени од реакции
5.197
Хмм SAW IV се` уште не сум го гледала, толку ли е лош па да се најде на таа листа како најлош филм број 1? :icon_conf

Инаку мислам дека 300 ја обележа 2007 година, насекаде се зборуваше за него се направија пародии, анимации, слики...
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.988
Поени од реакции
188
Околу најлошите:
-Шо знам,баш ми се свигаше Chuck and Larry...
-У право се за Saw 4...зошто не останеа само на трилогија,па мораа да го усерат,не ми е јасно.Серијалот ке отиде во легендите,ама воа секогаш ке му биде црна точка.
-Epic Movie-шит,шит,шит....нема друг коментар.

Најдобрите:
1.300-дефинитивно остави најголем впечаток,ама и стварно,филмот е прекрасен.
-Убаво вклопени карактери,интересна приказна,ефектите беа закон,а борбите...нешто посебно.Знам дека е мејнстрим филм,ама и покрај тоа,треба да си будала за да не ти се свига.
2.Disturbia-трипати го глеав филмов,и секојпат ми беше интересен.Не знам,површно изгледа само како тинејџ филмче,ама има повеке во него.Некако,бега од вообичаената тематика на таквите срањеризми,во стилот:Boy meets girl,fals in love...блаблабла.
-Овие два ми оставија најголем впечаток.Изгледав многу филмови годинава,ама ги издвојувам само овие,пошто другите,искрено...не ги памтам:kesa:...

п.с ако се потсетам,ке напраам едит..
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
10
Хмм SAW IV се` уште не сум го гледала, толку ли е лош па да се најде на таа листа како најлош филм број 1? :icon_conf

Инаку мислам дека 300 ја обележа 2007 година, насекаде се зборуваше за него се направија пародии, анимации, слики...
Еве го моето мислење,многу слично со walker girl=)
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
зашо saw 4 лош бе, го глеав добар беше .. .

најдобр 300 и трансформерс, според целата публика, насекаде постери реклами, долго најавувани , и то.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Еј не знам, годинава не бев баш по филмовите...Карибскине пирати оваа година излегоа? За нив доста се збореше мислам:toe:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
112
Оваа година беше ништо посебно за филмот, освен Eastern Promises, и повторно Кроненберг на ниво.

Death at a Funeral беше освежување за црната комедија и ми се допадна, а за чудо и тинејџ комедијата Superbad ми беше прилично смешна и забавна.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
453
Фејќери .!.
Сенки ја одбележа 2007 за Македонската Кинематографија, кај ви е тоа да го пишете? Од сите оние претерани холивудски филмови само Трансформерс ми остави како најдобар за оваа година:) Приказната пак колку толку се гура и се гледа дека е оставено место за втор дел. За тоа како е смислена сцената, автоботиде немам зборови помината е границата на перфектно.
За најлош дефинитивно SAW грда работа
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.051
Поени од реакции
23.550
Точкест ми го зеде мислењето за Сенки.Во групата на најдобри ми идаат тука и Борновиот Ултиматум, Трансформерс...There Will be blood.
За најлоши другпат. сеа немам време
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
3.947
Најдобар-300
Најлош-Умри Машки 4(а првите 3 дела се закон,посебно 3-тиот)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
307
Најлоши

Spiderman 3 - катастрофа
Transformers - исто
Rocky 5 или 6, како и да е.
Rush Hour 3 - Џеки, пензионирај се сине.
Norbit - бледа копија на Big Mama
Hitman - тешки глупости
The hills have eye's 2 - бледа копија/очекував да биди полн со грозотии, но филмот нема смисла. Подобро да го одложеа отколку само така... ете колку да се речи дека има втор дел. Оцена нула.
D-wars најлошо поминатите 2 часа годинава - Воркрафт/трансформери/кралот на прстените/анаконда... кинеска легенда, змејови. Нема смисла? Е, нема богами.

-----------------------------------------------------------------------------------


Оцена 10
Филм број еден, со доста новости и сосем различен приод... 300.
Superbad - супер, конечно нешто добро.
Blades of glory - Уште една супер комедија.
1408 - супер, не очекував нешто помалку од КУЗАК!

Оцена 9
Premonition - наежување
Michael Clayton - стандарден Џорџ Клуни
Smokin Ace's - Добар трилер проследен со многу акција/малку потсетуваше на 11/12/13ната на Оушн, но сепак добар филм.
The number 23 - Џим во сосема друго светло, интересно... ми се допадна

Оцена 8
Mr. Brooks - напнат трилер
Zodiac - напнат трилер, такоџе
In the land of woman - одличната глума на Мег Рајан, нешто слично на Градот на ангелите.

Death at a funeral - го прашав Бада, не ми го препорача. Баш ми го фалеа, морам да го гледам. Ете сега лицемерот во фали. Феѓет. Утре го гледам, очекувам добар филм.

Сепак како и да гледаме, бурна година во холивуд. Неколку пропаднати продолженија двојки/тројки... глупави веќе видени тин комедии. Година на цртани филмови, на интересни трилери, нови лица - иднината на холивуд и така. Добра, плодна година. Не сум разочаран.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Ханибал - најлош, глумецот катастрофа.
Пиратите од Карибите 3 - секоја чест, и воопшто целата трилогија, ми го разубави животот.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
najdobar: 300. departed, die hard, dead sentance, dead silence, crank
losi: invasion, licence to wed, shoot'em up, firewall, de ja vu,
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.315
Поени од реакции
46.885
Од подобрите за 2007 година, трилерите: Mr.Brooks ( кој треба да има уште два дела ), Zodiac ( морничаво, зошто се работи за вистинити настани ), Fracture, The Invisible, Bourne Ultimatum... Од хорорите The Reaping ми се допадна многу повеќе од 1408. Најдобра комедија убедливо Hott Fuzz за оние што сакаат британски хумор. И конечно едно вестерн - освежување 3:10 to Yuma. Transformers исто така добар S.F. филм со добри ефекти.

Од полошите како и обично продолженијата. Spiderman 3 и Die Hard 4. Претходните три дела на Die Hard се закон во споредба со оваа компјутерска верзија што ја исфрлија сега. The Hills Have Eyes 2 e катастрофа. Fantastic Four 2 многу полош од првиот. Римејкот на The Hitcher исто така е далеку од оригиналот. На лоши комедии се навикнавме одамна така да тука и нема што да спомнувам посебно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom