Кои се штетите од недоволно добар софтвер

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
„Владата ги заглави граѓаните“ ќе прочитате насекаде, поради софтверот, односно серверите кои не можат да одговорат на барањата. Се спомнуваше и дека имал некои грешки при пресметки.

Ова го спомнувам како најтазе пример, до сега и на неколку пати ме вратиле од некој шалтер (банки, факултети итн) со изговор „ни падна системот“ и сто пати си имам речено, ебави системот.

Што мислите во овај случај, кој ќе сноси одговорност, владата, ујп или софтверската компанија која го прави софтверот (акоо воопшто е компанија).

Темава не е за политика и вести, ме интересира што мислат тие што се занимаваат со програмирање, до кога кај нас системот ќе ја носи одговорноста, а не тој што го направил/порачал? И што мислите, кој треба да ја сноси одговорноста? Тој што бил платен да направи и не направил, или тој што дал малце за да се направи и не му било завршено како што треба?

Јас во целото мое програмерско искуство, сум правел грешки, но затоа тука има период на тестирање пред да се пушти нешто, и при програмирањето се пази да се искористат минимум ресурси. Не смее да се случи ваква грешка кога софтверот треба да се покаже на дело.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Софтверот го праеше Грнаров компани и воопшто нема проблеми со пресметки и вината не е во софтверот него во барањата на владата (службениците што знам јас кој се таму) кои не знаат да си порачат софтвер каков што треба и да ги објаснат сите барања. Последно што слушнав беше дека сега се зафркнал хардверот, откако го средиле софтверот:toe:

Него да се молиме побрзо да ни даат плата :pos2:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Господе Боже помогни им побрзо да ја пуштат платата.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Софтверот го праеше Грнаров компани и воопшто нема проблеми со пресметки и вината не е во софтверот него во барањата на владата (службениците што знам јас кој се таму) кои не знаат да си порачат софтвер каков што треба и да ги објаснат сите барања. Последно што слушнав беше дека сега се зафркнал хардверот, откако го средиле софтверот:toe:

Него да се молиме побрзо да ни даат плата :pos2:
1. Вината не може да биде во софтверот, туку во тимот кој што го равивал софтверот.
2. Вината за моронизамот на корисниците, повторно, паѓа на програмерите, пошто нивна задача е да се борат против истиот тој моронизам. Чим знаеш каков тип на луѓе ќе го користат, уште повеќе си должен да се погрижиш да изградиш одбранбен систем од нивните грешки. Квази-програмерчињата треба да научат дека не направиле софтвер ако го покриле само главниот use-case, без било каква проверка или заштита, или што ти ја знам.
3. Никогаш... НИКОГАШ не се остава корисникот сам да склопува customer requirements. За тоа постојат луѓе кои вршат бизнис анализа и треба да се осигураат сите потребни функционалности да постојат.
4. Во каква врска си ти со дечињата кои што го “правеле“ софтверот, па ги браниш толку? Или.. си еден од нив, можеби?
5. (ми текна, ради 4ката) НИКОГАШ не се дава на работа софтвер со волкав импакт на било што на дете кое што нема никакво реално искуство, или.. да не речам.. нема појма што прави. Сепак, ова не е проект за на факс, иако е така сработен!!!
6. Who the fuck is Grnarov prom/trejd/kompani/како и да е, и дали они ќе ја платат каматата за заостанатите рати на луѓето кои што не можат сега да ги платат.. пошто.. нели, нема плата?
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
4. Во каква врска си ти со дечињата кои што го “правеле“ софтверот, па ги браниш толку? Или.. си еден од нив, можеби?
5. (ми текна, ради 4ката) НИКОГАШ не се дава на работа софтвер со волкав импакт на било што на дете кое што нема никакво реално искуство, или.. да не речам.. нема појма што прави. Сепак, ова не е проект за на факс, иако е така сработен!!!
6. Who the fuck is Grnarov prom/trejd/kompani/како и да е, и дали они ќе ја платат каматата за заостанатите рати на луѓето кои што не можат сега да ги платат.. пошто.. нели, нема плата?
1. Слушај бате, ако не си добил плата, не ти сум јас крив :pos2: (ако ја прочиташ реченицава уште еднаш ќе сватиш дека не сум еден од нив)

2. Второ ти можеш да си за нив дете (без лутење) :smir:

3. Работат со Oracle ралациони бази на податоци. И сигурно владата не ги избрала нив зашо се "деца".

4. Who the fuck is Grnarov prom/trejd/kompani/како и да е ? Одговор: http://www.grnarov.com.mk/

Значи нервозата можеш да ја затскриеш додека не ја видиш вистинската страна на работата, што е и како е.

До тогаш поздрав :helou:

ЕДИТ: Моронизам се постигнува, ако ти побарат крава да напраиш, ја праиш и на крај ти викаат ова овца требаше да е.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
1. Слушај бате, ако не си добил плата, не ти сум јас крив :pos2: (ако ја прочиташ реченицава уште еднаш ќе сватиш дека не сум еден од нив)

2. Второ ти можеш да си за нив дете (без лутење) :smir:

3. Работат со Oracle ралациони бази на податоци. И сигурно владата не ги избрала нив зашо се "деца".

4. Who the fuck is Grnarov prom/trejd/kompani/како и да е ? Одговор: http://www.grnarov.com.mk/

Значи нервозата можеш да ја затскриеш додека не ја видиш вистинската страна на работата, што е и како е.

До тогаш поздрав :helou:

ЕДИТ: Моронизам се постигнува, ако ти побарат крава да напраиш, ја праиш и на крај ти викаат ова овца требаше да е.
Ако праат софтвер како што праат веб страна (нивната) ќе се воздржам од коментари пошто не ги заслужуваат.

BTW имав прилика да го ѕирнам софтверот, не задоволува никакви стандарди ко со кур да е дизајниран (е за кодот незнам...ама можам да претпоставам)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
1. Слушај бате, ако не си добил плата, не ти сум јас крив :pos2: (ако ја прочиташ реченицава уште еднаш ќе сватиш дека не сум еден од нив)
Не се секирај ти за мојата плата, воопшто. Знам јас дека не се секирам ;)

2. Второ ти можеш да си за нив дете (без лутење)
По години.. да, сум дете. По професионалност и способност? Според ова што го видов, за нив сум Чак Норис!

3. Работат со Oracle ралациони бази на податоци. И сигурно владата не ги избрала нив зашо се "деца".
Не сум сигурен што сакаше да кажеш? Оракл го кажуваш како позитивна или како негативна ствар? Како и да е, користење на Оракл не е знак за (не)професионалност. А зашто се избрани, на сите им е повеќе од јасно, нема потреба да коментирам, нели?

4. Who the fuck is Grnarov prom/trejd/kompani/како и да е ? Одговор: http://www.grnarov.com.mk/
Со ова само докажа дека на место е прашањето Who the fuck is Samoposluga Grnarov?

Значи нервозата можеш да ја затскриеш додека не ја видиш вистинската страна на работата, што е и како е.
Нервоза? Не бе дурже... јас не сум нешто многу засегнат од проблемов, искрено да ти кажам. Не ми е проблем платата од месецов дали ке ми легне на сметка сега или за неколку месеци, ама не многу луѓе им е огромен проблем.
Убаво си прашав “дали они ќе ја платат каматата за заостанатите рати на луѓето кои што не можат сега да ги платат.. пошто.. нели, нема плата?“

ЕДИТ: Моронизам се постигнува, ако ти побарат крава да напраиш, ја праиш и на крај ти викаат ова овца требаше да е.
А пад на УЈП се постигнува кога ќе стаиш некој кој што не знае што купува и некој кој што не знае што продава да договараат проект, нели?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Хм, од сајтот на грнаров можам да заклучам дека јануарска и февруарска плата најверојатно ќе се зема во јуни (другата година), дури не се реши проблемот со софтверот (читај дури не се плати на нова фирма да направи од почеток)

Едит: Во производиве:
-GERP - ERP Solution
-GIIS - Integrated IS
-GFAMS - Fin&Acc Management System
-GMAIN - Maintenance IS
-GHRP - Human Resources and Payroll
-GMIS - Management IS
-GMAN - Continual and Discrete Manufacturing Companies
-GeL - eLearnig Syst

Фали уште едно:
GSHIT - Shit software solution management system.
 
D

drle

Гостин
Срање држава и срање софтвер. Во Македонија постојат фирми кои овој софтвер би го спаковале и испорачале за 6 месеци и тоа тестиран и документиран(читај дете од прво одделение да можи да се снајди) ама тие фирми немаат портокалаова или каква било книшка па затоа се дешаваат вакви работи. Срањко Срањевски заедно со тие што го организирале "тендерот" на кој Срањаров компани победил треба под итно оставка и едно големо извинување на народот и тоа во нивнаата омилена "Гласот на народот" емисија.

А сега од стручна гледна точка. Па која е таа посрана фирма што прави софтвер и гарантира за квалитетот, а не го тестира самиот производ и уште се вадат дека проблемите ќе се решавале во од. Ова повеќе ми личи дека софтверот ќе се прави во од, а не ке се решавале проблемите во од. Велат дека софтверот затаил па како пи..а му матер можи да затаи софтвер кој воопшто и не профункционирал.
Доста е дури не сум почнал да редам се по список.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
А најјако е шо во некои институции како ујп во Битола опште немаат соодветен софтвер кој на пример ќе им генерира соодветна документација за нешто ако ти треба... Ко вадев документ за стипендија ѕирнав во мониторот ( пошто 100 пати ми го згрешија документот ) , и гледам microsoft word на windows 2000, и старката шо работеше таму се мачеше да го едитира според моите податоци, а после дирек на принтер... Гледање на крај, кај болдирани буквите, кај недопишано, кај споени буквите.. за нигде :tapp:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Колку само си имав маки со ова софтверче ....

Како прво, програмот е од србија до токија. Направен е да задоволи и најслаби кориснични програми кои се правени под клипер, паскал или basic со тоа што импортира од semi-color separated values фајлови, а од друга страна, самиот софтвер е изграден под .NET. Уат т фак?! Или да го пукнале во Делфи или ВБ или пак да го направиле со XML ин фајл. Вака, жива мизерија е. Па и кога со енкодирањата почнав да се оправам, ѓавол и пола.

Второ, серверската реализација им е цела апликација ВО Oracle базата. Од она што го приметив вчера во УЈП, или е вака, или пак станува збор за Java Web Launcher пошо интерфејсот беше ултра крепи.

Трето, за функционалноста: дупки, дупки, нелогичности, заборавени работи, неусогласеност со серверскиот дел. Имав случаеви кога примери минуваа на клиентската страна а не минуваа во УЈП. Е ајде де...

Четвро: целиот систем е изграден ВРЗ предходниот и е повеќе од очигледно тоа. Лепенка врз лепенка и на крај имам цела систем споен со селотејп.

Петто: и министерството ите како е криво за сево ова. За предхониот систем со МППП обрасците имаше 3 месеци тест период. Сега за ова тапа. Пола од фирмите немаат нивен софтвер за да пресметаат плата, она што е пресметано не го прифаќа клиентскиот софтвер, а ова што ќе ја помине оваа бариера заглавува во УЈП или поради уште грешки или грешки во нивниот систем.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
И чаре... јово на ново, па ајде пак 5-6 месеци градба, 3 тестирање луѓето на леб и масло ќе живеат:pos2:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610

Kajgana Shop

На врв Bottom