Кои се најзаебаните семафори во Скопје?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Едноставно, понекогаш не е ни до возачите, ни до пешаците, туку до лошо регулираната сообраќајната сигнализација. Некои од семафорите се толку лошо подесени, што практично е невозможно да се помине на зелено било од аспект на возач, било како пешак.

Еве го мојот фаворит:

Семафорите на раскрсницата кај Алумина
semafori1.jpg
Овде практично невозможно е доколку се движите од право да свртите лево на раскрсницата и тоа од било која страна, од причина што додека е зелено за лево, секогаш е зелено и на тие од спроти вас кои се за право - а раскрсницата е проклето прометна, што го право поминувањето невозможна мисија. За да ви успее да свртите лево, единствена шанса е да поминете откако ќе се запали црвено, а ќе ви успее ако доволно ве чува Господ. Сообраќајните незгоди овде се секојдневие.

Кои се според вас најлошите семафори во Скопје?
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Рекорд - дур згазниш на тоа зебрата црвено те фаќа...
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
иста ситуација ко на мистичен е и кај градкса болница (собрание)...кога идеш од кај рекорд и сакаш да свртиш лево за накај гтц(работнички)...исто фунцкионира семафорот...освен ако не си прв на чекање и коа ке се пушти, т.е на 2 секунди пред зелено треба да тргнеш....иначе нема проаѓање...и си чекаш додека не дојдеш прв на ред...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
иста ситуација ко на мистичен е и кај градкса болница (собрание)...кога идеш од кај рекорд и сакаш да свртиш лево за накај гтц(работнички)...исто фунцкионира семафорот...освен ако не си прв на чекање и коа ке се пушти, т.е на 2 секунди пред зелено треба да тргнеш....иначе нема проаѓање...и си чекаш додека не дојдеш прв на ред...
Тука е океј, зелено е во исто време, ама за лево трае подолго од спротивниот едно десетина секунди.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кога сме веќе кај раскрсници, ако често се движите накај Ѓорче, кај семафорите што се поставени кај раскрсницата кај Жито и порано што беше Блажевски, да не ве лаже Господ да поминете на жолто зошто несинхронизирани им се семафорите. Кај вас може е жолто ама кај што се цајканите од другата страна веќе е црвено и веднаш се пуштаат во потера, да не плаќате 300 евра за глупост, зошто после не можете да им докажете никако. Каква стапица имаат направено тука сељандурите не се здрави.

Онтопик - истава раскрсница ко на Мистичен што му е проблем, кај 4-5 попладне ако вртиш лево за накај Тафталиџе пред тоа 5 пати оче наш кажи ја за да нема многу возила што идат од спротива зошто поминување амин.
 
P

Princ

Гостин
Мене наредните (оние после Веро) ми се најглупо синхронизирани. Претпоставувам по ист принцип се како и овие од описот на Мистичен, само што нив подобро ги знам дека почесто поминувам тука (за во Сет) :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Може како бонус да се додаде „чаталот“ кај Католичка црква? Не е семафор, ама сепак - едно од најзаебаните места за возење во Скопје.
Не ми е јасно како уште не направија кружен тек на такво самоубиствено место... Или, ако им е толку мерак, бар да искористеа да стават статуа некоја во средина, ама битно да има кругче во средина :)


 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Може како бонус да се додаде „чаталот“ кај Католичка црква? Не е семафор, ама сепак - едно од најзаебаните места за возење во Скопје.
Не ми е јасно како уште не направија кружен тек на такво самоубиствено место... Или, ако им е толку мерак, бар да искористеа да стават статуа некоја во средина, ама битно да има кругче во средина :)


хаха, ми текна на ситуацијава уште погоре коа пишував, али не верував дека ќе најдам слики и се откажав....тука коа идеш од кај нова македонија за да продужиш право...ја иам тактика од прва влетувам непрописно...тактика: или - или :)
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Семафорите на раскрсницата кај Алумина
Прегледај го приврзокот 39428
Овде практично невозможно е доколку се движите од право да свртите лево на раскрсницата и тоа од било која страна, од причина што додека е зелено за лево, секогаш е зелено и на тие од спроти вас кои се за право - а раскрсницата е проклето прометна, што го право поминувањето невозможна мисија. За да ви успее да свртите лево, единствена шанса е да поминете откако ќе се запали црвено, а ќе ви успее ако доволно ве чува Господ. Сообраќајните незгоди овде се секојдневие.
Ако ми веруваш, јас лично сум сведок на минимун 15 сообраќајни незгоди на овие семафори. И тоа незгоди од типот на превртување коли и џипови на кров, скутери летно време летаат до Веро. Последната што се сеќавам едни алфи со едно BMW срушија билборд и ја уништија тотално колата. Дефинитивно најзаебани семафори.
Проблемот е што се многу прометни па тие што вртат лево се некако гледаат да се „упикаат“ набрзинка а тие што идат право толку многу се улетани...
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
714
Едноставно, понекогаш не е ни до возачите, ни до пешаците, туку до лошо регулираната сообраќајната сигнализација. Некои од семафорите се толку лошо подесени, што практично е невозможно да се помине на зелено било од аспект на возач, било како пешак.

Еве го мојот фаворит:

Семафорите на раскрсницата кај Алумина
Прегледај го приврзокот 39428
Овде практично невозможно е доколку се движите од право да свртите лево на раскрсницата и тоа од било која страна, од причина што додека е зелено за лево, секогаш е зелено и на тие од спроти вас кои се за право - а раскрсницата е проклето прометна, што го право поминувањето невозможна мисија. За да ви успее да свртите лево, единствена шанса е да поминете откако ќе се запали црвено, а ќе ви успее ако доволно ве чува Господ. Сообраќајните незгоди овде се секојдневие.

Кои се според вас најлошите семафори во Скопје?

Само што го прочитав насловот,прво што ми падна на памет се овие семафори кај Алумина.Бидејќи татко ми работеше во Алумина чувар на капија на времето кога одев да седам со него на смена од досада нонстоп се случувале сообраќајки.

А уште еден приклучок што исто така го мразам иако нема семафори е пaтот накај Бутел ,после подвожњакот кај бензинската на Макпетрол.Според сликава одприлика се гледа која е таа од десно што доага од кај отпадот многу пречи,а и многу мали улички излегуваат на главна ...

 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Пред некој ден истот го помислив за семафорите кои ги спомена Мистичен.
Само не ми е јасно дали воопшто надлежните не се свесни, дали некој реагирал и ако реагирал каков одговор е добиен.


Ги додавам и семафорите во Карпош 4 кај трите кули како небезбедни за пешаци.

1.jpg


Кога ќе светне зелено за пешаци за да ја поминеш Партизанска во истиот момент светнува зелено и за колите кои од Никола Парапунов се приклучуваат на Партизанска(црвената стрелка), така во фрекфентни термини Господ нека им е на помош на пешаците. Плус времето за зелено е кратко, Партизанска широка, па често се случува додека поминуваш да се смени семафор и тие од десно да тргнат и да имаш високи шанси да наебеш.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Alex_The_Great напиша:
Кога ќе светне зелено за пешаци за да ја поминеш Партизанска во истиот момент светнува зелено и за колите кои од Никола Парапунов се приклучуваат на Партизанска(црвената стрелка), така во фрекфентни термини Господ нека им е на помош на пешаците. Плус времето за зелено е кратко, Партизанска широка, па често се случува додека поминуваш да се смени семафор и тие од десно да тргнат и да имаш високи шанси да наебеш.
Се сложувам. На оваа раскрсница ако си пешак посигурно ти е да поминеш погоре преку тревник хаха :) Многу се лошо тајмирани..
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
А уште еден приклучок што исто така го мразам иако нема семафори е пaтот накај Бутел ,после подвожњакот кај бензинската на Макпетрол.Според сликава одприлика се гледа која е таа од десно што доага од кај отпадот многу пречи,а и многу мали улички излегуваат на главна ...



Кај ти текна на оваа улица жити се.Катастрофа е тука.Не знаеш од каде да се чуваш од секаде се влегува во главната улица.А јас како за баксуз баш вртам десно да влезам низ таа тесната.А и знаеш каква сообраќајна култура се има низ овие населби така да овде отвори добро очи или го наеба :)
 
P

Princ

Гостин
Во меѓувреме ми текна и на оваа, кај поликлиниката во Ѓорче.



Многу улици станаа :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom