Кои се најбарани професии во Македонија?

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
а баш ме интересира дали има во скопје државен факултет за туризам?
и сигурно овие што си ги набројал се гранките....менаџер по туризам, гастроном,.....?????
Има,дисперзирани од Штип :))
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Остави брат, не вреди, кој ни е крив што цел факултет не ни е на заокружување (без негативни), што немаме часови само 3 дена во неделата со по 4-5 саати предавање, што полагаме теорија и практично одделно, што имаме секој семестар по 5 предмети...Eдноставно е, кој не осетил - не знае, џабе да губиме време и да се објаснуваме.
Другар, јас имам предавања 5 дена во неделата од сабајле до 6 часот попладне, полагам теорија од практика одделно, секој семестар имам по 6 предмети, колоквиуми од тие 6 предмети имам само по 2 ебани предмети, а по останатите 4 ми се на испит секако. По ниту еден предмет испитите не ми се на заокружување.Така да ве молам, ама навистина ве молам не тропајте глупости кога не знаете како е на останатите факултети.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Другар, јас имам предавања 5 дена во неделата од сабајле до 6 часот попладне, полагам теорија од практика одделно, секој семестар имам по 6 предмети, колоквиуми од тие 6 предмети имам само по 2 ебани предмети, а по останатите 4 ми се на испит секако. По ниту еден предмет испитите не ми се на заокружување.Така да ве молам, ама навистина ве молам не тропајте глупости кога не знаете како е на останатите факултети.
Абе ти на два факултета да не студираш? ;)
 
Член од
11 јули 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
И што кој кур ако бараат графички дизајнери, еве ја работам тоа сум бил на интервјуа 100 и сите даваат плата 15.000 . Мамата у пичка може ? При дефицит на некои професии треба дас е крене ценетоста на занатот со тоа што ќе се нуди поголема плата. Исто и за програмери се движи таа плата, па да ти ебам крфта ќе одам во бутик ќе купам таблет и ќе гледам порничи целден нема никој ни да влезе за 12.000 него него да му барам идејни решенија главата да ми чури за 250 евра, си ебале матер сите тука .. сака да се ебе а да не му влезе ...
Acid.jpg


Screenshot_1.jpg
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Абе ти на два факултета да не студираш? ;)
Јас никаде не зборував како е на тие ваши технички факултети, јас само кажував како е кај нас, дека не сте само вие ,,О, ГОЛЕМИТЕ НАУЧНИЦИ КОИ СЕ НА ПРЕТЕЖОК ФАКУЛТЕТ", а ти се дрзна да зборуваш за другите факултети и не, не студирам на два факултета, само ти направив споредба да видиш дека има и други луѓе кои си го потат г'зот на факултет.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Јас никаде не зборував како е на тие ваши технички факултети, јас само кажував како е кај нас, дека не сте само вие ,,О, ГОЛЕМИТЕ НАУЧНИЦИ КОИ СЕ НА ПРЕТЕЖОК ФАКУЛТЕТ", а ти се дрзна да зборуваш за другите факултети и не, не студирам на два факултета, само ти направив споредба да видиш дека има и други луѓе кои си го потат г'зот на факултет.
Секоја почит за сите макотрпни студенти. А на кој факултет студираш ако не е тајна ?
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Пекар,зидар,молер,камионџија[DOUBLEPOST=1505261606][/DOUBLEPOST]Пекар,зидар,молер,камионџија
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Кој сектор е главен работодавач во Македонија?

Објавено во: Економија 26 Октомври, 2017



inShare

Во 2016 година, речиси половина од вработените во Македонија беа концентрирани во две економски активности: Индустрија (23,1 отсто) и Трговија на големо и мало, транспорт, сместување и храна (22,9 отсто). Покрај овие два сектори, лавовски дел во вкупната вработеност имаат уште Јавната управа и одбрана, образованието и здравството (18,7 отсто) и Земјоделство (16,6 отсто). Остатокот го сочинуваат вработените во градежништвото, финансиските и осигурителните дејности, информатика и комуникации, уметност, забава и рекреација и во стручни, научни и професионални дејности.



Иако е неблагодарно на ова поле да се споредува Македонија со земјите- членки на ЕУ поради огромната стапка на невработеност во земјава од 22,6 отсто на крајот од второто тримесечје во годинава (исклучок е банкротираната Грција, која мина низ неколку тешки години за време на финансиската криза од 2008 година), а која што условува специфични потреби за да се надмине овој наш голем проблем, сепак добро е да се направи анализа на податоците за да се има подобра слика за тоа каде треба да се движиме.

Во ЕУ, главни сектори за вработување се Трговијата на големо и мало, транспорт, сместување и храна (24,7 отсто) и Јавнатауправа, одбрана, образование и социјална работа (23,7 отсто). За вработеноста во ЕУ е карактеристично дека учеството на работната сила во индустријата падна од 20,7 отсто во 1996 година на 15,3 отсто во 2016 година, додека учеството на Стручни, научни и професионални дејности во вкупното вработување се зголеми од 7,6 отсто на 12,7 отсто, покажуваат податоците на Евростат.

Кај нас овие трендови се обратни. Во последниве пет години учеството на вработените во Индустријата во вкупниот број вработени се зголеми за 8,5 отсто, додека на процентот на вработените во секторот Стручни, научни и професионални дејности се намали за 11,5 отсто. Но, од друга страна, следејќи ги светските токови и брзиот напредок во информатичко- комуникациските технологии и во Македонија уделот на вработените во секкторот Информации и комуникации порасна за завидни 42 отсто во последните пет години. Односно, додека во 2011 година во овој сектор беа вработени 9.598 луѓе, лани нивниот број изнесуваше 13.600. Според Државниот завод за статистика, голем раст во вкупниот број на вработени лица е забележан и во секторот Градежништво (30,4 отсто). Градежниот бум во земјава предизвика бројот на вработени во оваа дејност да се зголеми од 39.961 на 52.140 во последниве пет години.

Во најголем дел од земјите-членки на ЕУ, Трговијата на големо и мало, транспорт, сместување и храна е економската активност која вработува најмногу луѓе во 2016 година. Најголем процент е забележан во Грција (33,3 отсто од вкупната вработеност), Кипар (31,9 отсто), Шпанија (30,3 отсто) и Ирска (28,5 отсто). Во седум земји-членки, Јавната управа, одбраната, образованието, здравјето и социјалната работа се најдоа на врвот, особено во Шведска (34,1 отсто), Данска (30,8 отсто), Белгија (30,6 отсто) и Франција (30,1 отсто). Индустријата е главен работодавач во Чешката Република (29 отсто), Полска (23,7 отсто) и во Словенија (22,7 отсто), додека земјоделската активност сè уште е најголем работодавач во Романија (24 отсто).

(М.Б.)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom