Кои се нашите ангели?

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
На подфорумов гледам секакви плукања меѓу луѓе, плукања на религии, на се и сешто.
Па затоа мислам дека оваа е една многу убава тема каде кажуваме кои се нашите ангели, дали се тоа луѓе, светци кои не чуваат, дали ги замислувате како добри луѓе со крилја итн.

Моите ангели се мојот дедо и мојата баба. Тие се веќе починати, но се со мене секој ден. И јас секој ден мислам на нив, и тие живеат во мене, тие се моите идоли.

Ако ништо друго со темава ве натерав да помислите на вашите баба и дедо, како што направив кај мене во клас, а тоа е едно огромно задоволство за мене:smir:

Па пишувајте за прекрасните луѓе кои поминале низ вашиот живот и светците кои ви помогнале....
И ВЕ МОЛАМ, БЕЗ ПРЕПУКУВАЊА МЕЃУ АТЕИСТИ И ВЕРНИЦИ НА ТЕМАВА:pipi:
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Со самиот почеток на нашето рагање бог ни доделил на секому по еден ангел и затоа некои луге го чуствуваат влијанието на ангелот чувар во одредени моменти кога за малку ја избегнуваат смртта и остануват живи. Ангелите се безтелесни суштества со облик на тела кои се многу посовршени во однос на нашите кои се премногу груби и материјални во однос на ангелите. Тие имаат можност да се пренесуваат од едно место на друго. Сето ова за нас е еден невидлив, духовен и често неразбирлив свет. Нашиот ангел плаче и се моли за нас кога сме тргнати по лоши патишта. Верувам во мојот ангел дека постојано е со мене и ме штити. Ова е прилика да му кажам Благодарам.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
covekot koga ke se rodi bog mu daruva angel cuvar koj go pazi i stiti vo site denovi i noki dodeka e ziv covekot, i gi zapisuva site negovi dobri dela angelot nas sekogas stoi od nasata desna strana i ne tesi koga sne tazni i mu upatuva molitvi kon boga za nas sekogas ni go osvetluva patot i se raduva za naseto spasenie i koga ni e dobro, angelot cuvar coveckata dusa ke go vidi na kraj od svojot zemen zivot , ... i umre siromaviot i angelite go odnesoa vo kriloto avramovo i umre bogatiot i go pogrebaaa... luka 16;19 covekot ke ziveee i po smrtta zaedno so svojot angel cuvar ke se raduvaat zaedno. ima luge i koi bile blisku do smrtta no angelite im pomognale da se spasat nie toa ne go znaeme i ne mozeme da go razbereme , no sekogas nasite angeli se pred boga i se molat za nas gresnite slava na boga i blagodarnost do angelite nasi
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А шо праи ангело ко ќе умри чоеко?
Оди во пензија?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи, секој поединец, кој ќе се крсти, добива по еден ангел-пазител, (но и по еден „црномањаст„) кој го следи крстениот во текот од животот, кој му помага на крстениот и кој ги забележува/запишува сите добрини кои крстениот (би требало) да ги чини во текот од овоземниот живот. После телесната смрт, душата од упокоениот ќе може да го види својот ангел-пазител, кој ги вади книгите со запишаните дела од упокоениот, за да може да се покријат гревовите од упокоениот, кога неговата душа поминува низ митарствата.
Во вечерните молитви, постои и молитва кон агелот-чувар.
Луѓето кои се некрстени, имаат само „црномањаст„ ангел, кој постојано ги наведува на злодела. Спроед монахот Клеопа, луѓето кои се некрстени, може да имаат само еден ангел-чувар за цел еден народ, што за последица го има однесувањето на таквиот некрстен народ.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Значи, секој поединец, кој ќе се крсти, добива по еден ангел-пазител, (но и по еден „црномањаст„) кој го следи крстениот во текот од животот, кој му помага на крстениот и кој ги забележува/запишува сите добрини кои крстениот (би требало) да ги чини во текот од овоземниот живот. После телесната смрт, душата од упокоениот ќе може да го види својот ангел-пазител, кој ги вади книгите со запишаните дела од упокоениот, за да може да се покријат гревовите од упокоениот, кога неговата душа поминува низ митарствата.
Во вечерните молитви, постои и молитва кон агелот-чувар.
Луѓето кои се некрстени, имаат само „црномањаст„ ангел, кој постојано ги наведува на злодела. Спроед монахот Клеопа, луѓето кои се некрстени, може да имаат само еден ангел-чувар за цел еден народ, што за последица го има однесувањето на таквиот некрстен народ.
Другар свака част.Само толку вањето на сето ова е значи тој црномањастиот е искушението,а добриот храброста и силата на човекот да одолее на искушението.Секој човек се раѓа со гревот кој го починил Адам и секогаш тој црномањастиот се стреми да го зголеми а чуварот се стреми да не зачува од правење друг грев и не води по патот на чистење на гревовите.Пошо се двајца значи имаме избор да следиме еден од нив.Едниот ги содржи сите пороци,гревови,содомијата и др...
Другиот ги содржи храброста,мудроста,праведноста и трудољубивоста.
Јас избрав да го следам овој 2от незнам за вас
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ете умира чоеко, го видел ангелот , овој отворил тефтерите и прочитале што све праел и после што?
Што прави човекот а што ангелот, дали и понатаму остануваат врзани еден со друг или се разделуваат тука и каде оди ангелот ??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е ај кажи де? Што следува „понатаму„?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
За Ангелот ме интересира, дали се враќа кај господа, или му се доделува нов чоек да го запишува или едноставно го снемува?
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
За Ангелот ме интересира, дали се враќа кај господа, или му се доделува нов чоек да го запишува или едноставно го снемува?
Е толку не сум учен
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ете умира чоеко, го видел ангелот , овој отворил тефтерите и прочитале што све праел и после што?
Што прави човекот а што ангелот, дали и понатаму остануваат врзани еден со друг или се разделуваат тука и каде оди ангелот ??

Кон болтуваното:
- чоекот (душата негова) оди на „привремен престој„ или во Рајот или во пеколот, се до второто Христово доаѓање, после кое ќе се одреди трајното одредиште на душата.
- Ангелот ќе го работи она кое ќе му биде од Бога одредено. Така, не се „замарај„ со идната улога од Ангелот-пазител.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Кон болтуваното:
- чоекот (душата негова) оди на „привремен престој„ или во Рајот или во пеколот, се до второто Христово доаѓање, после кое ќе се одреди трајното одредиште на душата.
- Ангелот ќе го работи она кое ќе му биде од Бога одредено. Така, не се „замарај„ со идната улога од Ангелот-пазител.
A кој ги произведува ангелите пазителите?
Популацијата во светот се зголемува, во еден период имаше некои 1 милјарда луѓе, па 2, па 3... а денес не има над 6 милијарди. Кој и како ги создава ангелите? Тоа би требало да е некое масовно производство. Сериско.

и уше едно прашање, дали црнците имаат црни ангели чувари или се и тие бели?
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Можда има одреден број на ангели и кога бројот на луѓето ќе го надмине бројот на ангелите , госпоТ стиска рестарт , за да не се зезне системот.
ете дури и биг бенг теоријата се објаснува.

Едит пјаф ; Дали ангелите имаат пол , се размоножуваат ли ?
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
На подфорумов гледам секакви плукања меѓу луѓе, плукања на религии, на се и сешто.
Па затоа мислам дека оваа е една многу убава тема каде кажуваме кои се нашите ангели, дали се тоа луѓе, светци кои не чуваат, дали ги замислувате како добри луѓе со крилја итн.

Моите ангели се мојот дедо и мојата баба. Тие се веќе починати, но се со мене секој ден. И јас секој ден мислам на нив, и тие живеат во мене, тие се моите идоли.

Ако ништо друго со темава ве натерав да помислите на вашите баба и дедо, како што направив кај мене во клас, а тоа е едно огромно задоволство за мене:smir:

Па пишувајте за прекрасните луѓе кои поминале низ вашиот живот и светците кои ви помогнале....
И ВЕ МОЛАМ, БЕЗ ПРЕПУКУВАЊА МЕЃУ АТЕИСТИ И ВЕРНИЦИ НА ТЕМАВА:pipi:
Јас не знам што не ви е јасно во болдираното, ама алал да ти е Лет3 и оваа тема успеа да ја усереш.
Ете колку ограничени луѓе има, ти им спомнуваш ангел, а прво нешто што им текнува е дали иде во пензија
 
А

Александра Д.

Гостин
Мислам дека мојот ангел е татко ми, а исто и брат ми (постариот) кој е уште физички до мене....го чувствувам така на моменти.:back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom