Кои се македонските муслимани (торбешите)?

Член од
7 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
:):):)..Interesno...da navistina ima takvi.koi im potkleknale na propagandite,no jas imam edna mn. interesna slucka.so covek od makedonska zaednica,koj moze da mi bide dedo,praevme muabet na ova tema, i mi vika..se ja ve cenam,ve poshtovam,dobar narod,miren,no ednostavno jas sum ubeden deka ne ste makedonci,i nemozam da go prifatam obratnoto..ima mn. slucki...neli?
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
.i da znajsh,jas ke gi sakam albancite,poshto tie mi se braka po vera..nemozete da ne ottrgnete od niv!!
По крв и по род што сте?

И мене грците ми се "браќа по вера" па сепак не ги чувствувам за браќа.
 
Член од
7 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Кога станува збор за торбешите јас ќе кажам дека многу добро ги познавам апсолутно, сум бил на гости на спиење во тие села имав и школски другар и цимер имав торбеш, многу другари и другарки и од тоа искуство ќе кажам дека тие апсолутно се македонци и тоа најчисти македонски кои се свесни за себе за своето потекло, едноставно знаат дека се македонци кои под притисок ја примиле муслиманската вера, зборат чист наш јазик и се дружат со македонци и секако учат на македонски од основно па и средно гимназија и на факултет се запушуваат како македонци во пријавните листови и нема тука ништо апсолутно за сомневање. се знам со многу луѓе од многу села како што се: ростуше,битуше,велебрдо,жировница,јанче и тн.., и истото мислење го имам за сите нив кои се многу гостопримливи,дружељубиви и многу идентични на нас...
Drugar,jas postirav neshto,koe e mn. logicki tocno,za islamiziranjeto..primerot so drimkol,a vakov primer ima i vo debarsko..se soglasvite deka ova drzi mesto??

Beowulf,vaka znaci mene sekoj musliman mi e brat,bez razlika dal e albanec,rom,arap i sl.kako shto islamot kazuva:Muslimanot na sekoj musliman mu e brat!!..a to shto ti ne gi sakash Grcite..to e tvoj problem druze!!!
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Beowulf,vaka znaci mene sekoj musliman mi e brat,bez razlika dal e albanec,rom,arap i sl.kako shto islamot kazuva:Muslimanot na sekoj musliman mu e brat!!..a to shto ti ne gi sakash Grcite..to e tvoj problem druze!!!
ти рече дека албанцие ти се браќа

дали албанците-католици ти се браќа?
 
Член од
7 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Pa ja kazav:Musliman na sekoj musliman mu e brat!!,pod to se podrazbirat deka za albancite-muslimani pram muabet!:D,A ako prajme muabet za vo makedonija,mislam deka albancite-muslimani se 90% ako ne i pojke??ili gresham??

Pa normalno Verata poveke,To e sveto neshto,no za zal ja zapostavivme mnogu etnickata pripadnost,i poradi toa sme na ova nivo..za zal ushte ednash:..
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Па чекај малку нема потреба од вреѓање на национална база, тоа дека голем дел од Македонците Муслимани биле Богомили, не значи дека сите тоа биле... Има и Христијани кои ги потурчиле, па заминале во Турција, има и од тие кои неколку пати ја менувале верата... Ти викам овде не се знае ништо... Да можеби голем дел од нив биле Богомили, ама тоа е вера... Ние сите тука имаме Македонска националност и не можеш да се навредуваш ако ти речат дека си Македонец... Навредливо е да кажеш дека си Торбеш...

Izvini,no te molam nemozesh da me narekuvash Makedonec..Ako ja sam ne kazam nemozesh,mislam deka nie ne mozeme da sme radikalni,no ushte to ni preostanvit,znaci vo sekoj post shto ti i bilo koj ke me narece Makedonec,jas ke ve narecam Ili Grk ili Bugarin,Jas velam ja sum torbesh,ti mi vikash makedonec, e sega ti kazuvash ja sum makedonec,no jas ti vikam Grk..da vidime kako toa najmogu se oseka na svoja koza...i da znajsh,jas ke gi sakam albancite,poshto tie mi se braka po vera..nemozete da ne ottrgnete od niv!!

:pos2::pos2::pos2: Кој сака бе да те оттргне.. Биди си брат со кој сакаш... Немам јас против Албанци ништо...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Па чекај малку нема потреба од вреѓање на национална база, тоа дека голем дел од Македонците Муслимани биле Богомили, не значи дека сите тоа биле... Има и Христијани кои ги потурчиле, па заминале во Турција, има и од тие кои неколку пати ја менувале верата... Ти викам овде не се знае ништо... Да можеби голем дел од нив биле Богомили, ама тоа е вера... Ние сите тука имаме Македонска националност и не можеш да се навредуваш ако ти речат дека си Македонец... Навредливо е да кажеш дека си Торбеш...

Nie site tuka si imame Makedonska NACIONALNOST no ne i etnicka pripadnost


:pos2::pos2::pos2: Кој сака бе да те оттргне.. Биди си брат со кој сакаш... Немам јас против Албанци ништо...
Nikoj ne odrekuva deka mozebi imalo i Makedonci koi primile Islam i nikoj niv ne gi negira nie ednostavno sto barame e da Torbeshite se priznaat ko posebna etnicka zaednica e sega koj se custvuva za Torbesh ke se pise Torbesh koj se custvuva za Makedonec ki si ostane Makednoec ili Albanec ili Bilo sto so sila nikomu nisto nemozjes da mu nametnes kako sto se obiduvaat na nas so sila da ni nametnat etnicka pripadnost. I ne e navredlivo da si Torbesh veruvaj toa e neizmerna gordost( NE se KRIMINALCI, PREVARANITI, TORBESHITE NE NAPRVILE NIKAKVO ZLODELO PREMA NIKOJ NA OVOJ SVET)A imeto poteknuvam mnogu poodamna Drigo ime za Bogomilite e Torbonosci ili Torbeshi od tamu poteknuva nashiot sufiks Torbesh so koj sto nie se gordeemeNie site tuka si imame Makedonska NACIONALNOST no ne i etnicka pripadnost

Од каде дошле?:toe:



Си слушнал некој Бошњак да го каже ова?



Ај сега можат и како Грци да се пишуваат, искрено не знам дали и сам веруваш во ова, ме изнасмеа човече!:pos2::pos2:
Bogmilite nivniata pratatokovina se Rodopite ili Trakija nivnoto dvizjenje i sirenje pocnalo od toj karj. Si slusnal ti za migracija vo ovoj slucaj prislina.

Znaci Bogomilite pod prisila pritisok i strav za nivniot zjivot od nivnite Brakja Hristijani kako sto sega tvrdite bile prinudeni da migriraat da begaat po planinite i na zapad . Nivnata Migracija se odvivala vo dva pravci Rodopi-egejskaMakedonija-Drimkol-Debar-Albanija-Italija-Francija i Rodopi-VardarskaMakedonija-SkopskoPole-Polog-SarPlanina-Snadzak-Bosna

Od Tuka ni se rodninskite vrski so tie Narodi i slicnosta so niv znaci imame isti geni a ne so Pravoslavnite Brakja Hristijani (AKO NE JA ZNAES ISTORIJATA VO TOA VREME MAKEDONIJA BILA POD SRPSKA I BUGARSKA VLAST)

Ne da sum slusnal nego taa Isotrijata koj e i za Bosnjacite i za Pomacite i za Torbeshite ama nie sme imale srekja da ucime falcifikuvana istorija na togasna Jugoslavija i sega Makedonija. Samo ti se smej da znaes za smenje e koga Ljupco Gorgievski izleze na A1 i samiot kaza deka Makedonija e ko Malo dete si igra so secija istorija

Никој ниту ве мрази ниту ве дискриминира. Напротив, има позитивна дискриминација (имате права и повеќе од Македонците христијани). Ако во некое село со торбеши нема асфалтен пат, нема и во 10 други христијански села (уште помалку се урбанизирани христијанските села поради слабата населеност - слаб наталитет или миграција, па затоа и не се исплаќа да бидат урбанизирани). Па до вчера пуштаа во употреба селски чешми (еееј, во 21 век допрва се носи вода во една (!) селска чешма - не водовод!).
Никој не ве спречува да имате пристап до сите институции (административни и образовни) како и христијаните што имаат. Никој не ве спречува да се декларирате онака како што се чувствувате (што е различно од она што навистина сте). Ако ве теравме со сила да се деклариравте како Македонци (како Грците и Бугарите што прават) немаше сега да ни “паламудите“ овдека, дури и Албанците ќе ги деклариравме како Македонци и не ќе смееја да кркнат.
Сте нашле - сте зашле!
Нашата толерантност ја злоупотребувате (Албанците уште повеќе) толкувајќи ја како слабост. Треба ли да мавтаме со пиштоли за да не почитувате? Дури и максимата “попаметниот попушта“ има свои граници на толеранција...
Со вашиве написи (кои, конкретно, се без врска) само ја дефокусирате дебатата и ја претворате со сила и непотребно во политички форум (а конкретно, темава нема и не може да има никаква врска со политиката). Жалам што и јас просторот го искористив за политички одговор ама ми се смачи да читам глупости...
Kako mozjes ova da go kazjes pa imaj malce doblest i stram pa koj im gi paleshe dukjanite na Torbeshite 2001va vo Prilep , Bitola , Kocani, zar ne e toa omraza, ima li posebna kvota za Torbeshite na nekoj Fakultet, vo Policija, Administracija, Vlada, bilo kakvo pravo daj ti se molam so drzavata vladeete samo 20 godini i ja upropastivte ja podelivte na site mozjni osnovi

Види вака темава не е за Христијани, и не одговори на прашањето.

Според твоја логика, се јавува богомилското движење, се прифаќа од страна на еден дел од население од балканов, и сега ти си поблизок со некој што истото тоа учење го прифатил на други простори, отколку од сопствениот народ.



Од што во што биле асимилирани?



Абе дечко ако ги сметаш бошнаците за поблиски, само заради некакво си движење кое ти се увртело во глава, а имаш за цел по било која цена да се дистанцираш од Македонците, и да се идентификуваш со сите останати муслимани тоа си е твој проблем.
Na ova ti odgovoreno pogore da ne se povtoruvam samo citaj vnimatelno MIGRACIJA MIGRACIJA isto kako sto slovenite migrirale od zad Karpatite do Balkan taka Bogmoilite od Rodopite do Bosna tuka e taa rodninska vrska.

Od Torbeshi vo Albanci nazalost.

Hristijanite se trudat da bidat del od temava so svoeto nametnuvanje za zaednicko poteklo so Torbeshite zatoa morav da dadam komentar i za niv
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ама вака и да е точно дека не си Македонец дур не го докажиш то ти си Македонец...
Јас не знам до каде ова вака ние сами се јадеме, наместо да се држиме заедно, живееме во иста држава ние се напаѓаме меѓу себе...
Па сега не само со Албанците туку и со самите Македонци...
Господе Господе :nenene:
Раздели па владеј!
Ќе се појави сега Велија, како нивни представник, ќе ги изманипулира, ќе се бутне во собрание, и тоа е целта.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
abdurahman напиша:
Nie site tuka si imame Makedonska NACIONALNOST no ne i etnicka pripadnost
На тебе другар ти се измешале лончињата нешто изгледа.


abdurahman напиша:
Bogmilite nivniata pratatokovina se Rodopite ili Trakija nivnoto dvizjenje i sirenje pocnalo od toj karj. Si slusnal ti za migracija vo ovoj slucaj prislina.

Znaci Bogomilite pod prisila pritisok i strav za nivniot zjivot od nivnite Brakja Hristijani kako sto sega tvrdite bile prinudeni da migriraat da begaat po planinite i na zapad . Nivnata Migracija se odvivala vo dva pravci Rodopi-egejskaMakedonija-Drimkol-Debar-Albanija-Italija-Francija i Rodopi-VardarskaMakedonija-SkopskoPole-Polog-SarPlanina-Snadzak-Bosna

Od Tuka ni se rodninskite vrski so tie Narodi i slicnosta so niv znaci imame isti geni a ne so Pravoslavnite Brakja Hristijani (AKO NE JA ZNAES ISTORIJATA VO TOA VREME MAKEDONIJA BILA POD SRPSKA I BUGARSKA VLAST)

Ne da sum slusnal nego taa Isotrijata koj e i za Bosnjacite i za Pomacite i za Torbeshite ama nie sme imale srekja da ucime falcifikuvana istorija na togasna Jugoslavija i sega Makedonija. Samo ti se smej da znaes za smenje e koga Ljupco Gorgievski izleze na A1 i samiot kaza deka Makedonija e ko Malo dete si igra so secija istorija

Na ova ti odgovoreno pogore da ne se povtoruvam samo citaj vnimatelno MIGRACIJA MIGRACIJA isto kako sto slovenite migrirale od zad Karpatite do Balkan taka Bogmoilite od Rodopite do Bosna tuka e taa rodninska vrska.

Hristijanite se trudat da bidat del od temava so svoeto nametnuvanje za zaednicko poteklo so Torbeshite zatoa morav da dadam komentar i za niv
Не, грешка сум...
На тебе не ти се измешале лончињата, туку од многу мешање си ги изгубил некаде по пат.
Кој бе пиле те рани со вакви бесмислици и приказни за мали деца..?
Де, кажи ни барем еден извор, некој факт, книга, било каков документ со кој ќе ги потврдиш работиве што вака од ракав си ги нафрлаш овде..?

МАКЕДОНИЈА и само МАКЕДОНИЈА е изворот и средиштето на БОГОМИЛСКОТО ДВИЖЕЊЕ, што наместо догматскиот христијански монотеизам прифатило така-наречен "теолочки дуализам" или подеднакво постоење и на бог на светлината-доброто-правдата, ама и на темнината-злото-неправдата.
Богомила знаеш ли каде се наоѓа..?
Па потоа од тука тоа се шири најпрвин кај соседите, па преку Босна накај западна Европа, Франција итн.

Немојте да мешате баби и жаби.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Абе цело време го дрвите ислам, ислам, ислам... може ли некој Торбеш да биде православен еве на пример.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
На тебе другар ти се измешале лончињата нешто изгледа.



Не, грешка сум...
На тебе не ти се измешале лончињата, туку од многу мешање си ги изгубил некаде по пат.
Кој бе пиле те рани со вакви бесмислици и приказни за мали деца..?
Де, кажи ни барем еден извор, некој факт, книга, било каков документ со кој ќе ги потврдиш работиве што вака од ракав си ги нафрлаш овде..?

МАКЕДОНИЈА и само МАКЕДОНИЈА е изворот и средиштето на БОГОМИЛСКОТО ДВИЖЕЊЕ, што наместо догматскиот христијански монотеизам прифатило така-наречен "теолочки дуализам" или подеднакво постоење и на бог на светлината-доброто-правдата, ама и на темнината-злото-неправдата.
Богомила знаеш ли каде се наоѓа..?
Па потоа од тука тоа се шири најпрвин кај соседите, па преку Босна накај западна Европа, Франција итн.

Немојте да мешате баби и жаби.
Ako mene mi se izmesale loncinjata kako svajcarcite ja dobivaat svojata Nacionalnost ako 30% se gramanci po etnicka linija 30% francuzi 30% Italjanci po etnicka linija a site po Nacionalnost se Svajcarci, Isti e slucajot so Amerikancite, Francuzite i site ostanati razvieni drzjavi vo svetot kaj sto Nacionalnosta znaci ili se dobiva so drzavjanstvoto na taa zemja a Etnickata pripadnost so rodzjenje ama gledam deka toa vo Makedonija Makedonskiot etnos ne go razbira ili nejke da go prifati deka i Albancite se Makedonci so samiot fakt sto imaat Makedonski pasos ama gledam deka za tebe e ova konfuzno i tesko svatlivo .

Makedonija kako takva sto ti ja prestavuvas ne postoela , nikogas nepostoela drzava vo Takvi grancii koi sto ti si gi zamisluvas ko Etnicko Makedonski. Posotoel samo prostor koj zafakal golem del od Balkanot narecen Makedonija. Vo Vremeto na Pojavuvanje na Bogomilskoto dvizenje so toj Prostor vladeele Car Samul koj sto Pasko Kuzman otvoreno na A1 kaza deka toa i ne bil Makedonski kral, nego Bugarski , I Samiot Samoil vo svoeto vladeenje nikade nema spomnato Makedonija, Podocna Vladeel Vasilij pod uprava na Vizantija pak nebila Makedonija. Vo narednite vekovi vladeele Srpski Despoti se do Poznatiot Krali Marko koj sto kako Turski vazal se borel na strana na Osmanliite so Avstroungarskite vojski kaj sto bil Ubien vo seto toa Vreme ne se Spomnuva Drzava Makedonija nego toa bila oblaste kako sto bila i Anadolija, i mnogu takvi oblasti koj sto nemale Drzavotvorna uloga ili pak bile Carstva. A i Rodopite se naogjaat vo Pirinskiot del na Makedonija taka da nezam sto ti e Konfuzno ili nevistinito tuka ne se ova prikaski.
Poznato e deka Istoriskite dukumenti i knigi na Bogomilte se unisteni zapeleni od Hristijanskata crkva edinstveno ostanata kniga za Bogimilite e takanarecenata Tajnatakniga na Bogomilite koj sto nikoj so sigurnost neznae kade e..
Po Bogomilite ima Nareceno reka vo Makedonija Babuna, Bogmila selo vo velseko mislam beshe, Trbesh selo vo Albanija, i mnogu takvi mesta na sela i posiroki oblasit kako sto e skopsko Torbeshija i slicno

Bogmisltvot sveto go prifakjalo kako borba na dobroto i zloto i e kombinacija megu Hristijanstvoto i Paganskata religija koja postoela na ovie prostori. Imeno Isus ne bil Bog, Ne se Krstele, Ne gradele, Crkvi, Ne bile Idolo Poklonici, Ne palele svekji i site ovie nivni veruvanja bile osudeni od Crkvata koe vo toa vreme bila se I drzava vo Materilajna smisla i Drzava vo Duhovna smisla a Bogomilite bile nisto drugo samo eretici za crkvata koi morale da se istrebat ili isceznat. Tokmu tie Bogmili bile plodna pocva za sirenje na Islamot na Balkanot uste pred doagjanje na Turcite kako dokaz za toa ti e Dzamijata vo Mlike Kosovo izgradena 1238 godina 2 veka pred da dojdat Turcite A vo Mlike zjiveele Bogomili (Torbeshi) pozdrav Citaj svetska Isotrja ne Makedosko Srpska izvrtena kako sto im odgovara:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
7 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
PrincezZ,ne bi sakal da se vregame,znaci ti ne nasocite torbeshite deka se makedonci,tuku deka jas licno sum,taka da jas za mene kazvam, i pokraj,mislam deka ispomesha,to so albancite beshe kazano na drug clen:):)..Stefan,moze i Velija da ne iskoristi,ama bar torbesh e neka ne iskoristi,koga do sega ne koristele i makedonci i albanci,pa redno i nekoj torbesh da ne iskorosti... a za to dal mojt Torbesh da bit hristijanin mislam deka nemojt,ne mislam,nego ubeden sum,a mislam deka dobro znaete deka torbesh e sinonim za musliman, kako sto makedonec e sinonim za hristijanin..
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
a za to dal mojt Torbesh da bit hristijanin mislam deka nemojt,ne mislam,nego ubeden sum,a mislam deka dobro znaete deka torbesh e sinonim za musliman, kako sto makedonec e sinonim za hristijanin..
Македонец не е синоним за христијанин. Има македонци атеисти, будисти, сатанисти, православни, протестанти, пагани и сите се пак Македонци.

А ако само муслиман може да биде Торбеш, значи терминот е религиски а не етнички и по тоа следува дека Торбешка етничка заедница не постои.
 

@@@@@@

MAKEDONEC
Член од
15 мај 2008
Мислења
539
Поени од реакции
33
Ako mene mi se izmesale loncinjata kako svajcarcite ja dobivaat svojata Nacionalnost ako 30% se gramanci po etnicka linija 30% francuzi 30% Italjanci po etnicka linija a site po Nacionalnost se Svajcarci, Isti e slucajot so Amerikancite, Francuzite i site ostanati razvieni drzjavi vo svetot kaj sto Nacionalnosta znaci ili se dobiva so drzavjanstvoto na taa zemja a Etnickata pripadnost so rodzjenje ama gledam deka toa vo Makedonija Makedonskiot etnos ne go razbira ili nejke da go prifati deka i Albancite se Makedonci so samiot fakt sto imaat Makedonski pasos ama gledam deka za tebe e ova konfuzno i tesko svatlivo .

Makedonija kako takva sto ti ja prestavuvas ne postoela , nikogas nepostoela drzava vo Takvi grancii koi sto ti si gi zamisluvas ko Etnicko Makedonski. Posotoel samo prostor koj zafakal golem del od Balkanot narecen Makedonija. Vo Vremeto na Pojavuvanje na Bogomilskoto dvizenje so toj Prostor vladeele Car Samul koj sto Pasko Kuzman otvoreno na A1 kaza deka toa i ne bil Makedonski kral, nego Bugarski , I Samiot Samoil vo svoeto vladeenje nikade nema spomnato Makedonija, Podocna Vladeel Vasilij pod uprava na Vizantija pak nebila Makedonija. Vo narednite vekovi vladeele Srpski Despoti se do Poznatiot Krali Marko koj sto kako Turski vazal se borel na strana na Osmanliite so Avstroungarskite vojski kaj sto bil Ubien vo seto toa Vreme ne se Spomnuva Drzava Makedonija nego toa bila oblaste kako sto bila i Anadolija, i mnogu takvi oblasti koj sto nemale Drzavotvorna uloga ili pak bile Carstva. A i Rodopite se naogjaat vo Pirinskiot del na Makedonija taka da nezam sto ti e Konfuzno ili nevistinito tuka ne se ova prikaski.
Poznato e deka Istoriskite dukumenti i knigi na Bogomilte se unisteni zapeleni od Hristijanskata crkva edinstveno ostanata kniga za Bogimilite e takanarecenata Tajnatakniga na Bogomilite koj sto nikoj so sigurnost neznae kade e..
Po Bogomilite ima Nareceno reka vo Makedonija Babuna, Bogmila selo vo velseko mislam beshe, Trbesh selo vo Albanija, i mnogu takvi mesta na sela i posiroki oblasit kako sto e skopsko Torbeshija i slicno

Bogmisltvot sveto go prifakjalo kako borba na dobroto i zloto i e kombinacija megu Hristijanstvoto i Paganskata religija koja postoela na ovie prostori. Imeno Isus ne bil Bog, Ne se Krstele, Ne gradele, Crkvi, Ne bile Idolo Poklonici, Ne palele svekji i site ovie nivni veruvanja bile osudeni od Crkvata koe vo toa vreme bila se I drzava vo Materilajna smisla i Drzava vo Duhovna smisla a Bogomilite bile nisto drugo samo eretici za crkvata koi morale da se istrebat ili isceznat. Tokmu tie Bogmili bile plodna pocva za sirenje na Islamot na Balkanot uste pred doagjanje na Turcite kako dokaz za toa ti e Dzamijata vo Mlike Kosovo izgradena 1238 godina 2 veka pred da dojdat Turcite A vo Mlike zjiveele Bogomili (Torbeshi) pozdrav Citaj svetska Isotrja ne Makedosko Srpska izvrtena kako sto im odgovara:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Vremeto na srpski despoti slobodno mozis da go narecis kako vreme koga odredeni moknici se otcepuvale od centralnata vlast i si sozdavale svoi drzavi nezavisni i koi nemale nikakva vrska so Srbija. Eden takov slucaj e Kralot Volkasin, a podocna i negoviot sin Krali Marko kako negov naslednik.Ne retko se slucuvalo duri i da vodat vojna so drzavata vo koja sto prethodno pripagale!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom