Кои серии сметате дека се преценети и префорсирани?

Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Moментот кога хејтаат и секогаш се вадат со „мое мислење“, „прашање на вкус“ и слично
Aман бе, страв ли ви е да не ве хејтаат? :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
По што се разликува толку Два и пол мажи од другиве кои ги наброја жити се?
Два и пол мажи (додека беше со Чарли) е откачен, саркастичен хумор што е нетипичен за америчка продукција, како на пример Friends, што е глуп и се караат како мали деца и ги имаш оние оооо моменти, кога некој ќе изјави љубов или слично.
Најголемата разлика е пластичноста/плиткоста во хуморот, смешните реплики ни мали деца нема да им текне за да ги кажат, едноставно глупи им се репликите за хумор и тоа најголемиот дел, имаат и свои моменти, но тоа не е тоа, а кај Два и пол мажи, актерите се толку добри и репликите се на место т.е такво нешто може и да се случи во реалноста, на такви слични карактери.
Добра америчка хумористична серија е Not married with children.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Два и пол мажи (додека беше со Чарли) е откачен, саркастичен хумор што е нетипичен за америчка продукција, како на пример Friends, што е глуп и се караат како мали деца и ги имаш оние оооо моменти, кога некој ќе изјави љубов или слично.
Најголемата разлика е пластичноста/плиткоста во хуморот, смешните реплики ни мали деца нема да им текне за да ги кажат, едноставно глупи им се репликите за хумор и тоа најголемиот дел, имаат и свои моменти, но тоа не е тоа, а кај Два и пол мажи, актерите се толку добри и репликите се на место т.е такво нешто може и да се случи во реалноста, на такви слични карактери.
Добра америчка хумористична серија е Not married with children.
Планирав да ја „одбранам“, што би рекол џимеј, мојата омилена комедија, ама сфатив дека нема поента. Глупо ми е воопшто да ја ставам во кош со TAAHM, камо ли пак да правам некакви си паралели.


Нетипичен хумор, реални реплики, добра глума... хаха

Околу последното, не знам дали мислиш на Married with Children, или уствари на Not Married With Children.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
„Пријатели“- не сум фан и малку сум ги гледала, и жал ми е за изгуеното време. Особено кога ќе сфатам дека гледам серија од петта, шеста сезона, каде веќе секој се из+бал со секого.:facepalm:

„Сексот и градот“ - серијата би можела да биде многу подобра, ако жени од 35+ не се пренамагаат и се однесуваат како да имаат 17. Ама интересното е дека за жените без разлика колку се еманципирани, важи исто правило од Дојран до Њујорк: битно е да имаш добри пријателки и да се омажиш!
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
„Пријатели“- не сум фан и малку сум ги гледала, и жал ми е за изгуеното време. Особено кога ќе сфатам дека гледам серија од петта, шеста сезона, каде веќе секој се из+бал со секого.:facepalm:
Чендлер и Моника
Рејчел и Рос
Рејчел и Џои
Фиби и Мајк

И други дечковци/мажи и женски/жени шо имале. Кој со кого се изебал жити се? А што па не е нормално во животот да смениш повеќе женски/дечковци? Ти со еден партнер цел живот си? Па и да се разведеш и тоа бива.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Stewie Griffin

Немам намера да бидам непријатна, ама големи лигавежи ми се. Можеби сум престара за таков вид серии.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Stewie Griffin

Немам намера да бидам непријатна, ама големи лигавежи ми се. Можеби сум престара за таков вид серии.
Не си непријатна, шо ти е. Само малце ги изеба сите. Другото таман е. Епа гледаj Маrried with Children (ако не си стара и за тоа) или да бараме нешто со Betty White?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Постот по грешка кликнав испрати пред да го допишам.
Ете пишав, цитирањето е супер работа во ваквите теми каде се хејта се живо и диво. Ама кога има барем малку објаснување зошто некој друг мисли дека цитираниот не е во право.
Сепак ништо од тоа, остана само на тролање и генерализирање.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Луи - болдирано и со поголем фонт, а и подвлечено. Зашто, зашто едноставно премногу ми е фејк типот, не мразам серии, обично не ми се допаѓаат и ги прекинувам, али оваа...

И мене ми е мило што никој не ја спомна мојата омилена серија.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Two & half Men
House
Dexter
True Blood

И сериозно, ќе прашувате „Сериозно оваа серија? Поима немаш.“? Дај пораснете, неколку теми вакви има и веќе досадни се истите мислења. Плус не значи дека ако вас ви се свиѓа дека на сите ќе им се свиѓа. Посебно коа има луѓе кои мислат дека турските серии се поучни, зашто би ве чудело ако не сака хуморот на Friends или пак мистеријата на Lost? Тој некој може го сака хуморот на Family Guy и мистеријата на Twin Peeks...Ако мрази некоја серија која ви се свиѓа, не значи дека има лош вкус, туку едноставно, не е по тоа...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Vampire Diaries водечки најдосадна серија. Па овие турскиве се поинтересни од неа. И The Tudors според промото ми изгледаше добра серија но кога почна е прилично досадна. Заклучок од една гледана епизода.
The Tudors ја имам гледано само првата сезона, и тоа пред 3-4 години, и искрено многу ми беше добра, не од аспект дека е нешто посебно поврзана со вистински настани, туку повеќе се има свртено внимание на случувањата зад затворени врати.
А и мажињата се... мх, мх. Тоа шурата на кралот, каков е :sneaky:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Two & half Men
House
Dexter
True Blood

И сериозно, ќе прашувате „Сериозно оваа серија? Поима немаш.“? Дај пораснете, неколку теми вакви има и веќе досадни се истите мислења. Плус не значи дека ако вас ви се свиѓа дека на сите ќе им се свиѓа. Посебно коа има луѓе кои мислат дека турските серии се поучни, зашто би ве чудело ако не сака хуморот на Friends или пак мистеријата на Lost? Тој некој може го сака хуморот на Family Guy и мистеријата на Twin Peeks...Ако мрази некоја серија која ви се свиѓа, не значи дека има лош вкус, туку едноставно, не е по тоа...
Louie , за инает:D
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Во темава, Breaking bad, Game of thrones... Game of thrones, ORLY!?
Немате вкус вие, ма за вас само малечката невеста бре :)

Што се однесува до темава, TBBT. Пробав 2-3 пати да ја гледам, не бре не бива и не бива.

Sent from my CMX HTC Pyramid
 

Kajgana Shop

На врв Bottom