Кои серии сметате дека се преценети и префорсирани?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Апсолутно се согласувам. Ќе пишев и у темата за серијата, ај си викам...
Исто и ја како тебе добив преголеми очекувања кога ја отворив темата на форумов, кога ... што да видам. o_O Почнав да се нервирам што изгубив време на Louis-чо. Не ме цитирајте, прашање на вкус ипак.
Или невкус...зависи како гледаш на работите :D
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Или невкус...зависи како гледаш на работите :D
Така де, ама според вовендниот пост у темата очекував повеќе. Не дека немаше интересни моменти, ама не е тоа тоа.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
TBBT , HYMYM ( Добра е али далеку е од толку добра колку што ја прават ) .
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Не ми се верува дека некој напиша How I met your mother , не значи ако некоја серија е популарна,само заради тоа што е интересна и добра, е и префорсирана. Често не се прават разлики .. :D
Колку епизоди имам изгледано од HIMYM и цела епизода сум со poker face. Само првите две-три сезони вредат. После веќе е срање... и Барни исто. И затоа е тука спомната, оти е форсирана со зорле да тера 8-9 сезони, а не вреди ни да ја гледаш. Ама кога веќе сум стасал до тука ќе ја гледам, не викам не.

Не ми е јасно како можи Friends да се спомне во темава повеќе од еднаш...
Ги немаат гледано сите сезони најверојатно, само неколку епизоди на ТВ. Ама и тоа не објаснува зошто :icon_mrgr:

Dexter
How a meet you mother
Lost
Pirson Break
The Big Bang Theory
Game of Thrones
Supernatural
True Blood
GoT ? :facepalm:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Друштво, не знам од кога турските се рачунаат за серии... неколку такви мислења избришав. Значи тоа е одење оф топик, за турските има тема за хејтери, греота е да се споменуваат на темава.
RocknRolaa можеби ќе го смени малку насловот, или не, ама пак сите знаеме што отприлика се бара од темава.

он топик - многу ми се интересни оние кои ако му ја спомнеш серијата креваат паника. И какви филмови се исхејтаа во другата тема, па никому ништо. Ајде за филмовите ок, ама за сериите, па можете да ги одбраните со образложување.
Ете мене не ми ја спомна никој омилената ми серија на сите времиња дека е преценета и префорсирана, инаку одма ќе застанев во нејзина одбрана.
Лесно е со фејспалми и прашалници да се реплицира, ама објаснете малку, дискусија се бара, можеме да подискутираме подетално, сепак се работи за бранење на честа на нашите омилени серии :D

п.с. - играње на карта "вкус" е ко да те чепка некој и да му викаш - а да видиш татко ми ако ти го викнам.
Бидете карактери :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
он топик - многу ми се интересни оние кои ако му ја спомнеш серијата креваат паника. И какви филмови се исхејтаа во другата тема, па никому ништо. Ајде за филмовите ок, ама за сериите кажувате
Па добро, очекувано е, нема ваљда само да набројуваме без никаква дискусија? Не дека јас цитирав некој, што ги спомна Хауса, Саут Парк и други на мене добри серии. Немам ни намера, го прифаќам фактот - секој со свој вкус.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Па добро, очекувано е, нема ваљда само да набројуваме без никаква дискусија? Не дека јас цитирав некој, што ги спомна Хауса, Саут Парк и други на мене добри серии. Немам ни намера, го прифаќам фактот - секој со свој вкус.
Постот по грешка кликнав испрати пред да го допишам.
Ете пишав, цитирањето е супер работа во ваквите теми каде се хејта се живо и диво. Ама кога има барем малку објаснување зошто некој друг мисли дека цитираниот не е во право. Мене ми е ок да се спомене Хаус или Лост... ако ме допреше повеќе тој хејт ќе пишев пост зошто мислам дека не се. Па дури и за Луи образложив во другата тема зошто е уникатна и воопшто не е преценета и ја "одбранив" можеби серијата.
Ако играме на карта вкус, форумов немаше да биде активен.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
How a meet you mother, Friends, Lost, Will & Grace, The Big Bang Theory ретко која хумористична серија од Америчко производство е добра, исклучок е Two & half Men, за разлика од Англиските што ретко која е лоша, па макар и лошо актери да има.
По што се разликува толку Два и пол мажи од другиве кои ги наброја жити се? (Се разбира, не мислам на Лост.) Ај да речеше дека овие погоре се лоши, а добри се Sunny, Arrested development, Modern family, или обратно, ќе те разберев.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 20:26 ---
Gossip Girl. Шпанска серија. Озбилно, споредете ја со Кога лисјата паѓаат, 80% исти се.
Округот Оринџ исто така. Исти се овие двете.

Други во моментов не ми текнуваат, ама кај и да е ќе го надополнам списоков.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Bev fan na HIMYM i ja gledav do 5 sezona i prekinav. Serijata si go izgubi sarmot i duri ni Barni ne mozese da ja spasi. Premnogu tupenje so sredbata na Ted i majkata. Sreka sto zavrsuva ovaa sezona pa moze ke ja pogledam za da go vidam epilogot. Slicno i so BBT.

Od poozbilnite Lost mi e na prvo mesto. Izgubiv interes od pettata sezona. Ubavo e da se ima misterija ama koga se preteruva dobivas novo razocaruvanje kako sto bese so X-files. (dodusa izdrzav poveke so x-files).

Mozebi ne do tolku isforsirani ama na dnoto se definitivno amerikanskite rimejci na britanski humor serii. Primer The coupling. Ajde ke razberam da sakaat da pravat rimejk na serija od neanglisko govorno podracje ama na britanski?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
RocknRolaa можеби ќе го смени малку насловот, или не, ама пак сите знаеме што отприлика се бара од темава.
Префорсирана серија - Серија која нема скоро никаков квалитет, а за неа се крева фама, реклами се вртат и слично, обични серии кои имаат голем буџет па затоа се збори за нив, добар маркетинг.

Преценета серија - Серија која има некој си солиден квалитет, има голема база на фанови, но е далеку од она што како мислење се има оформено за неа кај гледачите, не ги исполнува критериумите заради кои некој се одлучил да почне да ја гледа според тоа што медиумите и оние кои ја гледаат го презентираат во врска со неа.

Вака би ги класифицирал јас.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Бидејќи темава отиде малку во друга насока го сменив малку насловот. Ако е потребно ќе направиме тема за потценети серии, ама оваа нека ни служи за хејт кон она што сметате дека незаслужено добива внимание, се форсира или повеќето сметаат дека има квалитет кој според вас реално не го поседува. Значи можете да си коментирате за преценети и префорсирани серии.

Инаку дај ви се молам, какви турски, воопшто не треба да спомнувате такви работи по темава. :facepalm:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Брејкинг Бед далеку е од лоша ама далеку е и од фамата околу неа.Според мене ова не ме јадите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom