Кои работи ви се turn on, a кои turn off кај спротивниот пол?

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Темата е проста. Што највеќе ве привлекува, а што, одбива кај спротивниот пол. На истата не мора само да се задржувате на физичките карактеристики и детали, него и на психичките, културата и начинот на размислување.
Хигиената мислам дека на сите ни е turn off и истата е нешто задолжително, па нема потреба да ја спомнуваме.
Јас за почеток, би опишал кои физички детали и трендови кај мене имаат најголем turn off и се разбира, спротивните на нив кои ме привлекуваат.

1. Шминката
Не обожавам шминка. Не обожавам нашминкани девојки. Го обожавам природниот изглед и цела таа шминка ми делува вештачки и изобличено. Да нагласам дека тука не се работи за оној баш, баш натурал изглед каде што девојките се запустени, доволно е да имаат малку шминка на себе, која ние машките и не ја приметуваме баш, баш. :D Но, претерана, жарко нагласена шминка премногу ми смета. Премногу пудра кај што ти пропаѓаат прстите, премногу маскара и црно околу очите, како да се нинџи, вештачки трепавици, и остали додатоци. Она буквално кога изгледа како восочна фигура која се топи. Ако морам да одберам нешто што најмногу ми смета од шминката, тоа е секако сјајот за усни. Уште онака нанесен во изобилство, само што не почнал да тече. Ауу, одвратно.
Во последно време, и не се користи баш истиот многу, него е заменет со кармин, што е секако позитивна ствар за мене, освен ако не е карминот некоја светло розе боја.
Доволно е дневна шминка и слатка насмевка.

2. Премногу атлетско тело
Во последно време, се повеќе се става акцент на теретаната и вежбање во теретана. Женското атлетско тело се идеализира, посебно во склоп со голема задница и фарови. Но цел овој тренд како да отиде во една друга насока, како да се претера со него и наместо да има позитивни резултати, од една екстрема, се префрли во друга.
Стомачни мускули, бутни мускули, мускули на раце е карактеристично за машкото тело. Женското треба да биде по феминизирано, и со заоблени ивици. Тука не мислам на прекумерна тежина, него на нешто нормално, умерено, кое не забегува во ниедни екстреми.
Бодибилдерско тело со стомачни и мускули поголеми од моите, и задник како стреа за мене не е привлечно.

3. Премногу нападна/разголена облека
Уште еден тренд во последно време е облека која оди во екстреми. Подлабоко деколте, повисоки штикли, пократко фустанче, допичњаче, истото уз тело. Окееј, изгледа привлечно на прв поглед, но истото остава лош впечаток и има некогаш контра ефект каде што наместо да те привлече, тоа те одбива. Се што значи одење во длабоки екстреми, станува одбивно, па така и ова. Има место каде што треба да го истакнете вашето секси тело, но кафичот дефинитивно не е тоа.

Кои се вашите turn off/on? :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Turn on: Некакво капче или шеширче. Али не од оние обичнине baseball hats. Може да е од оние слатки, зимски плетени капчиња. А може и шеширче такво мало, као демек у филм е влезена со стилот. Или нешто ко сликата од Тејлор Свифт што ја остаив у Драга Кајгана пред некое време. Не знам зашто ама кога девојка носи нешто такво, ми станува уште попривлечна од што нормално е (секако дека не може од непривлечна да стане привлечна, тоа би било преголем фетиш и знак дека ми треба психијатар :D )

Исто така, разголени рамења :love:

Што се тиче до шминката, генерално не ми мења многу, ама нешто што посебно ме привлекува e сенка на очите. Не претерано и не така да биде 24/7, али во одредени прилики ми е топ.

Тоа од изглед вака, а карактерно, нема ништо што привлекува повеќе од нејзина иницијација за правење на активности. Најмало заведување кога доаѓа како гром од ведро небо е сасвим доволно :P

За turn off другпат ќе мислам :D
 
B

beaverknight

Гостин
edit mod

Back on-topic сеа.
Во однос на физички изглед очите и косата се она што највеќе ме привлекува, поготово ако има зелени очи, лелее... :love:
Коа станува збор за трн оф, тоа би била преголемата количина шминка, и како ultimate turn off ми се цигарите. Коа ќе видам девојка со цигара одма ми доаѓа некое :sick: чуство.

За карактерни особини сакам да биде малце geeky девојката, а може и малку повеќе. :D
Друг трн он би било кога ќе видам дека девојката е ведра и позитивна, има некои цели у животот и највише ми се свиѓа ако има компетивен карактер. Вкусот за музика е исто така важен. :D Listener да е too.
За turn offs, би рекол дека гледање со подбивност кој некој или она ја сум побитна од него/нејзе не ми се свиѓа, да омаловажува личности кои имаат страст за некои работи. Ми се гади од зборувањето зад грб за некоја личност, а и глобала ми се гади од тоа кај луѓето.
Ова е она на што се сетив у моментов, нешто више у следна прилика. :D
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Трн он ми се паметни дечки. Али не да ми филозофира паметен, таквите губат внимание после десет секунди. Ми задржуваат внимание лица што знаат да објаснат и да ме заинтересираат за работа со која јас немам допирна точка.
Ми се допаѓаат фино обликувани раце и широк грб.

Трн оф. Тука има повеќе.
Како што сакам паметни, така ме нервираат глупави. Скржавци и недораснати. Метросексуалци, со обликувани веѓи ко моите, депилирани раце, и оние што ептен ја пратат модата, овај носат панталончиња во шарени бои и марама. Ваљда ниедно женско нејќе да се натпреварува со дечкото кој од нив ќе биде понежниот во една врска.
И во последно време ме нервира модата со брадиве. Значи избричете се, нека не ве мрзи, и онака не ви стои на добри 90% брада.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Несакам шминка на девојка која има убаво лице, која пуши, нема карактер, која знае да претера со алкохол. Mе нервира кога нема цел во животот, незнае да измие садови, никогаш не метела и нормално незнае да напрај јадење. Несакам девојка на која и мрда газот и која секој месец е со различен.

Сакам средени, културни со карактер. Сакам кога знае да напрај муабет кој држи вода. Сакам кога се облекува пристојно и е скромна
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
Несакам шминка на девојка која има убаво лице, која пуши, нема карактер, која знае да претера со алкохол. Mе нервира кога нема цел во животот, незнае да измие садови, никогаш не метела и нормално незнае да напрај јадење. Несакам девојка на која и мрда газот и која секој месец е со различен.

Сакам средени, културни со карактер. Сакам кога знае да напрај муабет кој држи вода. Сакам кога се облекува пристојно и е скромна
Ti sine trk u gradinka dur e vreme da si rezervirash mome pri sebe.


Trn on mi e cvrst karakter, da ne mora se po moe da e, da znae da se sportistavi da mi vrati, isto ubavi crti, vegjite dolgi negovi i ochite zeleni si se najdobar trn on.

Trn of, ja A on NA, ligavenje u javnost bukvalno shlakanje kaj stigne, isto izdepilirani muzi mi se mnogu losh trn of, aman se znae koj treba da e mazen u edna vrska, jas lichno sakam nesto da me grepka, i koa ke go gushnam da znam deka muz ijam u race.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Тurn on

Стабилност, пристојност и цврстина во карактерот. Природна убавина со фино „изрезбарени" црти, средна конституција, да има чоек шо да (пре)фати. И да, мили очиња, тоа ми е прилично занимливо.

Тurn off
Нападен изглед, исфорсирано извртување на цртите и делови како уста/образи и сл, со помош на кармини и креони. Премногу опуштени женски исто бљак. Би ги потенцирал оние кои наметнуваат преслободен однос со сите машки, и пливаат со мислата „сите сакаат да ми се качат" притоа јавно нештото го прикажуваат како да светот се врти околу нив. Никогаш такво нешто не би ми било предизвик.

И да, чупе шо прикачува минимум по 3 слики на ден со селфање, мелфање или промовирање на некојси стил/мода.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Ti sine trk u gradinka dur e vreme da si rezervirash mome pri sebe.


Trn on mi e cvrst karakter, da ne mora se po moe da e, da znae da se sportistavi da mi vrati, isto ubavi crti, vegjite dolgi negovi i ochite zeleni si se najdobar trn on.

Trn of, ja A on NA, ligavenje u javnost bukvalno shlakanje kaj stigne, isto izdepilirani muzi mi se mnogu losh trn of, aman se znae koj treba da e mazen u edna vrska, jas lichno sakam nesto da me grepka, i koa ke go gushnam da znam deka muz ijam u race.
Што сакаш со ова? Имаш едно кило шминка и 20 бивши? Немаш карактер и незнајш да напрајш јадење? Од вакви патам, страшно...:icon_mrgr:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Да ја дополнам точката 2 каде што реков дека премногу атлетско тело кај женските ми е turn off со една смешна, но брутално вистинита слика.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Mene sovet mi treba so e u korelacija so temata. Iako gledam premnogu individualno e..
Sakam da otkacam eden tip sto e stvarno dosaden tolku sum gruba so nego za da se povlece no ne se otkazuva, pocnav da go ignoriram ama ne, pocna da mi smeta privatno znaci pod smetanje podrazbbiram da ti visi pred zgrada, da ti pisuva neprekidno, da te sledi itn. Psihopat sfativ deka e, tolku opsednat duri strav me fakja.
Znaci ne se zaebavam ili nesto seriozen problem mi e i mi treba sovet.. neam kazano na nikoj zasega za da ne stvaram dopolnitelni problemi ali ova epten eskalirase koga sfativ deka me sledi na sekoj mozen cekor, kafinja, iskacanja pa i ovde me otkril, svasta...se trudam da go odvratam na sekoj mozen nacin ama dzabe, kako da mu stanam odbivna na tipov sakam da znam. Po sekoja cena!
Ова ко да си опишала една наша стара форумџика, бабси ;) :kafence:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom