Кои закони се за дивоградби ?

Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Здраво,
Кои закони се за дивоградби ? Ме интересира околу постапката за дивоградба.

Сакам да имам на црно бело дека е поднесено пријава за дивоградба.
Какво барање треба да се напише и каде да се поднесе за дивоградба?

Моментално усно е кажано на инспекторите, но јас сакам да имам на црно-бело дека е пријавено за дивоградба.
 
Последно уредено:

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Здраво,
Кои закони се за дивоградби ? Ме интересира околу постапката за дивоградба.

Сакам да имам на црно бело дека е поднесено пријава за дивоградба.
Какво барање треба да се напише и каде да се поднесе за дивоградба?

Моментално усно е кажано на инспекторите, но јас сакам да имам на црно-бело дека е пријавено за дивоградба.
на твоја парцела е градено?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ако ти е КОМШИЈА-дивоградба пријавиго веднаш,ако е македонец ако треба и прасе од фурна тазе однеси во општина и нека го рушат,ич да не му се секираш,важно ти си направил на таа улица,шо к.. и он ли ќе гради тука па сенка ќе прави,па ќе капат стреите на твое имање,па лисја негови во двор ќе ти паѓаат,па кењевот ќе ти го бапне под прозор,па куче лошо ќе има,па петли и зајци ќе рипаат,па деца со камења ќе врлаат,па ќембе ќе сврти накај тебе да чури,па кола ќе ти паркира пред влез, па труби и тапани силно ќе пушта, море САМ РУШИГО АКО ТРЕБА...или плати нека го дигнат у ваздух.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678


,,...Бесправното градење или дивоградба е кривично дело. Според Кривичниот законик, член 244 а, тој што гради или изведува градба или врши надзор над градба на сопствено или туѓо земјиште, без одобрение за градење или спротивно на одобрението за градење издадено од надлежен орган, ќе се казни со затвор од три до осум години...,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom