Кои авиони ја прелетуваат нашава земја?

  • Креатор на темата Daddy
  • Време на започнување
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Начекав еден над струмица,идеше од Солун према Франкфурт :D
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Ајде сега сите да зјапаме у авионите и ако има некоја несреќа, ќе кажеме каде се случила и со која брзина се движел авионот. :D
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
9 авиони моментално над Македонија o_O
 
B

Black Guard

Гостин
Едно е сигурно-руската авиоиндустрија тоне и тоа како.

Украинците се држат некако со антонов.

Овие нема да го прелетуваат нашиот воздушен простор.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
летаат, летаат авионите интересна страница многу
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368


Моментално над аеродромот во Скопје кружат 4 авиони поради густата магла.

Sent from my C5303 using Tapatalk
 
J

joe.b

Гостин
Пред некој ден 747 на Ел Ал слета на Аеродромот Александар Велики поради технички проблеми.
Немав во мене телефон да го сликам и жив се изедов, права реткост е да видиш широкотрупен патнички авион на нашиот аеродром. Последен пат видов 330 на Туркиш Ерлајнс пред можда 2 години.
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Пред некој ден 747 на Ел Ал слета на Аеродромот Александар Велики поради технички проблеми.
Немав во мене телефон да го сликам и жив се изедов, права реткост е да видиш широкотрупен патнички авион на нашиот аеродром. Последен пат видов 330 на Туркиш Ерлајнс пред можда 2 години.
Јас пак скоро дознав дека слетувал во 2007. Не знаев дека има можност аеродромот да прими ваков ѕвер.
 
J

joe.b

Гостин
Јас пак скоро дознав дека слетувал во 2007. Не знаев дека има можност аеродромот да прими ваков ѕвер.
Ух, за 2007 не знам, не бев тогаш таму. Јас од 2010 сум со работа на скопскиот аеродром.
Иначе како што имам слушнато од колеги, 99та за време на НАТО агресијата врз СР Југославија слетувале американски карго џинови на тогашниот Петровец. Може да слета, само што аеродромот нема инфрастуктура за комерцијални летови со широко-трупни авиони. (терминали,heavy порти итн)
А иначе за слетување-полетување и А380 и 747 ќе слетаат/полетаат дури и на помала писта од скопската.
 
Последно уредено од модератор:
J

joe.b

Гостин
Деновиве А330 на Ер Србија ќе слета во Скопје поради промоција и на авионот и на летот Белград-Њу Јорк.
Истиот авион беше промовиран во Подгорица, и Бања Лука, денеска лета за Загреб а кога точно ќе слета во Скопје не се знае али ќе биде оваа недела сигурно бидејќи веќе од 16ти стартува летот за Њу Јорк.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Неколку дена имам приметено тој авион надлетува, дали некој знае што снима, скенира..?
fl3.JPG fl2.JPG
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.111
Поени од реакции
1.851
Постои некаде точка/место од каде може да се наблудуваат полетувања и слетувања на скопскиот аеродром?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Пред некој ден 747 на Ел Ал слета на Аеродромот Александар Велики поради технички проблеми.
Немав во мене телефон да го сликам и жив се изедов, права реткост е да видиш широкотрупен патнички авион на нашиот аеродром. Последен пат видов 330 на Туркиш Ерлајнс пред можда 2 години.
...ебате спотерот на авиони без добар фото апарат.....штета ....стварно е редок 747 на скопски аеродром , на прсти се бројат.. :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Неколку дена имам приметено тој авион надлетува, дали некој знае што снима, скенира..?
Прегледај го приврзокот 173582 Прегледај го приврзокот 173583
Да снима не верувам,можда е приватен авион,па пилотот си прави саати летање?
Постои некаде точка/место од каде може да се наблудуваат полетувања и слетувања на скопскиот аеродром?
Да,има едно убаво местенце после мостот према Чојлиа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom