Кое годишно време?

Кое годишно време ви прави да се чувствувате најубаво?


  • Вкупно гласачи
    660

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Кое годишно време најмногу го сакате? Кога се чувствувате најубаво?

Секое си има своја убавина, но најмногу си ја сакам пролетта. Тргнувајќи од тоа дека сум родена во најубавиот месец во годината (според мене) - мај, па се е расцутено, насекаде се чувствува мирис на цутови, луѓето како да „оживуваат“, денот станува подолг.

Летото не го сакам многу ако е премногу жешко, но убаво е затоа што тогаш можеш убаво да одмориш и да шетнеш некаде надвор (ако преку цела година работиш), посебно градов живнува, доаѓаат туристи и секој ден гледаш нови фаци.

Есента ми е убава затоа што целата природа е во разни нијанси од жолта, зелена и кафеава боја. Посебно сакам да патувам во овој период, уживам во глетката, посебно ако врне дожд.

Зимата ја сакам затоа што сакам кога паѓа снег, кога се е наоколу бело, луѓето ми се интересни што се „туткаат“ во потопли алишта, со шалчиња, нараквици, капчиња. Прошетки повеќе сакам зимно време отколку летно.

Годишните времиња влијаат различно на секого. На вас?:coffee:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Како прво браво за темава кај ти текна:icon_lol::lud:
Мене најубаво годиншно време ми е....усвари сите ги сакам освен есен уффф.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Обожавам пролет.Април месец посебно,а најмногу мразам зима.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Porano ja sakav proletta,dodeka postoese.Mnogu mi nedostasuva toa godisno vreme.poslednive godini,barem nie vo Skopje nemame prolet.Lisheni sme od nejzinata ubavina,zvuci,opojni mirisi,boi i sarenilo i gjagor.
Vleguvame vednas vo izgor leto, koe na asvaltov e nepodnoslivo i se cudime kako da preziveeme,se dodeka ne otideme na odmor, vo Ohrid na vikend, negde da se razladime.
Za mene proletta e sinonim za pocetok,za radost i veselba,za sreca,za ljubov,za romantika...za mnogu ubavi nesta....Ako e vistina deka "neko to od gore vidi sve", ovaa godina ke mi donese prolet.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дојди си бибика тука, ќе шетаме Имарет, на Самуилови Кули, да видиш што е убава пролет:)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Пролет... сакам
Лето уште повеќе
И есен сакам :)
Зима не можам органски да поднесам... среќа што уште малку остана од зимата.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Ah..proletta vo Ohrid e najubavata prolet na svetot.Osobeno vo maj..mmmm...Sveti Stefan,Saraiste,Sveti Naum,Gorica...Kulite..hm..hm..Fala na pokanata FortunE,ovaa godina ete vidis,ne smeam da go ispustam maj vo Ohrid-nikako! I da znaes deka ke dojdam i kafe vo Slavica i seir po Ohritski,a? Lezet! :):):)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Зима.
И чист, бел снег.
И љубената до тебе.
И крцкање на снегот.
И зима...
И чистота...
И убав бел снег.
Улица која првпат ја разгазувате токму вие.
Гушкање, единственото што грее под намрштените облаци.
Бакнеж, ги омекнува испуканите од студ усни.

Сакам зима... и снег... и чистота... и белина... единствената ТАА од годишните времиња, која е недопрена бела, додека не дојде пролетта за да и` ја одземе убавината.
Единствено нејзината убавина насилно се одзема.

Сакам зима... и снег... и прошетки со љубената, додека снегот срамежливо крцка под налетот на вљубените нозе.



Да не забегав јас малку? :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
bibika напиша:
Ah..proletta vo Ohrid e najubavata prolet na svetot.Osobeno vo maj..mmmm...Sveti Stefan,Saraiste,Sveti Naum,Gorica...Kulite..hm..hm..Fala na pokanata FortunE,ovaa godina ete vidis,ne smeam da go ispustam maj vo Ohrid-nikako! I da znaes deka ke dojdam i kafe vo Slavica i seir po Ohritski,a? Lezet! :):):)
Знам што те копка!:icon_lol: Ама ние ќе си седнеме во Галерија, од таму подобро се чашити:icon_lol: Башка пролет, сите раздвижени, расположени, насмеани мх мх

И да знаеш дека не смееш да пропуштиш да не дојдеш во мај!
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ne glasav deka site periodi mi se ubavi......sekoj period si nosi nesto ubavo na svoj nacin ili ne ubavo.....
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
PA samo znam deka mrazam ESEN (radi vremeto, a i radi pocetok u skolo:()... leto sakam ali samo pokraj voda(bazen, more, ezero:))... zima samo naplanina (Mavroro:wink:)... i dojdov do zakluccok deka najveke sakam PROLET ....taka koga se se zazelenuva (ipak sedam doma a pak e najubavo....-abe kako DOMA NEMA DRUGA:))..posebno kaj mene u dvor:)
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
74
Поени од реакции
1
Najromanticna e proletta.Super e lugje...Ima i sonce, i dozhd,se..
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Си гласав за пролет дека тоа ми е стварно најубаво време и плуд роденденот ми е тогаш(април)!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Сакам пролет, го подобрува расположението :) Внесува ведрина оптимизам, летото е убаво ама има пеколни денови, многу жештина, есента не ја сакам поради паѓањето лисја и дождовите а зимата знае да биде убава поради снегот ама студ... е тоа не чини. Како и да е, сепак се одлучувам за пролет :)
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
I jas glasav za prolet, nekako najubavo mi e,sonce zelenilo.Letoto go sakam dodeka ne dojdat pekolnite goreshtini, esenta ne ja sakam bas mnogu oti pocnuva ladnoto, a zimata mi e ubavo samo koga ima sneg.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom