Кодоши, подлизговци, дудлачи...

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
До ден денес не ми е јасно кое само задоволство или незнам више што наоѓаат овие луѓе.Самата таа работа,да гледаат што прават другите и за тоа да спремаат нафилуван рапорт,сама по себе ми е несфатлива.
Каков тоа само мисловен процес им шкрипи у глава на вакви луѓе?
Општо позната е онаа народната-Од тројца Македонци,двајца комити еден кодош!Или обратно беше?
Генетско пореметување ли е,клетва некоја ли е,дресура ли е,мамата!
А највише ме нервира што овој тип на луѓе,ако нема некаков интерес,се однесува крајно дрско и арогантно.А ако зависи на некој начин,цимоли наоколу со опашот у г'з ко џукелче некое гладно и премрзнато у фебруари.Што да се прави со вакви скотови?Сте ги виделе сигурно.
Прва мисла која ми доаѓа е масовен отстрел.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Макс, друже, шо те изреволтирало толку?

Обично се две работи во прашање : страв е едната, а корист - другата. Да имало некаков мисловен процес, немало да бидат такви какви што се. А и самото тоа што се во позиција да ти наштетат, им дава доза на ароганција. Да не бев пацифист како што сум, ќе се сложев и за отстрелот.

Мислиш дека сме генетски предодредени за такви работи? Да не веруваш. Јас мислам дека секаде го има тоа.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Спуки друже,има мисловен процес позади срањава и тоа доста ефикасен.А интересот предничи во секој случај,стравот е само нуспроизвод на таков начин на живот.
Мене ме вади од кожа следново.
Јас пример,си ја работам работава чесно,професионално,одговорно.Едно фала ке ми биде како елдорадо да сум го нашол.
Е сега,кодошиве,или спроведуваат во дело стратегија или чекаат погоден момент да поебат некого за своја корист.Како го доживуваат они тој момент?Ко лопов некој што ке украде и ке избега неказнето?
Како спасител на цела нација?Тоа ме буни.Како можат тие луѓе да спијат,како можат од сабајле да се погледнат во огледало?
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
мислата беше од Гоце Делчев, во писмо до Никола Зографски (мислам дека беше)
само 5 со 3 беа бројките :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Најверојатно, се гледаат во огледало велејќи си: "Иии, ќе ме унапредат ли поради ова, ќе имам ли некаква корист"?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Mad Maxx напиша:
Јас пример,си ја работам работава чесно,професионално,одговорно.Едно фала ке ми биде како елдорадо да сум го нашол.
Е сега,кодошиве,или спроведуваат во дело стратегија или чекаат погоден момент да поебат некого за своја корист.Како го доживуваат они тој момент?Ко лопов некој што ке украде и ке избега неказнето?
Како спасител на цела нација?Тоа ме буни.Како можат тие луѓе да спијат,како можат од сабајле да се погледнат во огледало?
@Сторм,не мислев за форумов ама баш ич.

Јас друже макс баш поради такви говнари си дадов отказ од фирмата кај што работев скоро 4 години :)

Тоа се говна кои што цел живот ќе го пушат на "директорот", нема да работат ништо освен да бидат ловци на твоите грешки. Значи избегнуваат големи одговорности, кога се нуди опција за работа се кријат ко пички, и кога ти ќе ја прифатиш веднаш ќе дојде да навива против тебе, и да ти се смее и потсмева јавно во процесот на спроведување на проектот, коментирајќи се во негативна смисла за тоа што го работиш...

Ај сеј ФАК ДЕМ!

кип ап д гуд ворк!
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Сите се изроди, особено кодошите - што им е гајле нив за другите сеа!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ајде за првите 2 поима од насловот,сум против нив, али не сте требале дудлачите да ги стаите на исто место:)
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Ali neli mnogu nervira koga glumi cel forum deka e najdobar drugar na sekoj? Aj priznajte sega. Sekade ima gadovi, familijarno e najchesto. Kopilinja. DIE.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
На факултет имавме таков. Викаше да не бидеме подлизурковци, дудлачи а тој беше поголем :pusk: од сите нас заедно. Го мразевме од дно на душата.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Mad Maxx напиша:
До ден денес не ми е јасно кое само задоволство или незнам више што наоѓаат овие луѓе.Самата таа работа,да гледаат што прават другите и за тоа да спремаат нафилуван рапорт,сама по себе ми е несфатлива.
Каков тоа само мисловен процес им шкрипи у глава на вакви луѓе?
Општо позната е онаа народната-Од тројца Македонци,двајца комити еден кодош!Или обратно беше?
Генетско пореметување ли е,клетва некоја ли е,дресура ли е,мамата!
А највише ме нервира што овој тип на луѓе,ако нема некаков интерес,се однесува крајно дрско и арогантно.А ако зависи на некој начин,цимоли наоколу со опашот у г'з ко џукелче некое гладно и премрзнато у фебруари.Што да се прави со вакви скотови?Сте ги виделе сигурно.
Прва мисла која ми доаѓа е масовен отстрел.
Огромни пофалби за темава!!!:zver:
Одлични описи се дадени за тие гнаси човечки!!!

Оригиналната форма на болдираното се однесува всушност на ирците или шкотите многу пред ние да ја користиме за опис на наши гнаси, не сум баш сигурен за кој стануваше збор.

Сепак најголема важност има кај тие народи кои издржале повеќевековно, повеќегодишно окупаторство или пак живеат во автократно општество, односно автократна групација (работна организација, друштво, семејство).
Се поставува прашање кој е повиновен кодошот или тој кој промовира кодошлак како начин на кој се постигнува успех. Златно правило во светов е: Ако постои побарувачка веднаш стасува и понудата!!!
Од друга страна пак понудата може да створи побарувачка, ова повеќе важи за непазарните елементи кај меѓучовечката интеракција.
Како и да е, да не ја оптеретувам темава, ако човек се научи дека без труд може да се стекне со позиција или со имот тогаш не е ништо поразличен од куче што се настрвило на месарница.

Како што кажал Мартин Лутер Кинг:
Најголем ѕвер, најголемо зло, во светот е интелегентен и образуван човек кој нема (морални) принципи.
 

GUN

Член од
3 мај 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
od takvi подлизурковци mi se gadi ina4e ko ke vidam nekoj kakov mi idi da go natepam (izvinete na izraite)
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Takvi gnasi so nula da se mnozat
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Za mene tie se luge koe zasluzuvaat maltretiranje,gnjavenje,slakanje,spicanje,plukanje,dvapoti plukanje i taka natamu,no sepak i tie se luge pa mozebi i ne zasluzuvaat tolku macenje moze da im se progleda niz prsti i vednas da bidat strelani.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Abe iskreno.. U nasava drzava taka e najlesno da se prezivee..
Takof e svetov jebiga.. :S Jezda toa e odvratna stvar za mene ali.. So da prajme? Ako pocneme da gi besime toa ke bide genocid :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom