Кога е неизбежен разводот?

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Трпењето заради децата е големо бреме за нив. Да си ти дете, ќе сакаш ли мајка ти да се понижува и да трпи заради тебе? Мислиш ли дека ако трпиш понижувања создаваш стабилен човек? На што го учиш детето кога покажуваш мачеништво? Дека и тој/таа треба да го поднесува истото утре други ден кога ќе се омажи/ожени?
Не кажав дека се е розево во бракот. Јас си имам зададено задача: да не помине ден без да се гушнеме и без да си кажеме дека се сакаме. Засега си ја исполнуваме задачата :)
Preubavo za pocetok. Daj boze taka i da ostane po 25 godini...
 
Т

Триптико

Гостин
Што е брак? Замисли супер брз интернет што отвара само една страна
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Насловот на темата е едно многу едноставно прашање, на кое вистинскиот одговор е исто така - едноставен!
Одговорот е кога веќе понатаму тој брак неможе да опстане помеѓу тие двајца!
Но...
Навидум едноставно одговорено, но таа едноставност отвара уште многу други сложени потпрашања... со сложени одговори.
Ќе почнам со една мисла од еден другар искажана во полупијана состојба, но сеуште свесен, деновиве:
Човек до 20 години е дете и кур не го боли! Од 20 до 30 не ја мисли многу, не се замара и прави што сака и како сака... од 30 веќе почнува да мисли... накај 35 веќе сериозно мисли и приспитува и после 35-тата сфаќа дека се заебал дебело, но веќе се отишло далеку за да се смени било што.
Иако, јас ова мисла ја сфаќам пред се како одраз на кризата на 30-тите години, она последното ме наведе да размислувам во правец на оваа тема, во смисла дека разводот би бил логична последица на причините на стапувањето незрел во брак, па првобитната љубов се загубила некаде во меѓувреме, или пак, касно сфатил некој од брачните другари дека брачниот другар/ка не е оној вистинскиот, но заради деца, но и сеуште присутната патријахалност во општеството трпи нешто што едноставно не е за трпење...
Оттука, логично е и прашањето дали треба да се спасува бракот? Јас не знам, не сум бил во таква ситуација... но мислам дека не!
Па бракот е една од оние работи која не се поправа! Поточно односите меѓу луѓето се една од оние работи кои не се поправаат! Бракот е однос меѓу двајца возрасни. Законска и црковна форма. Толку! Како што се склучува така и се разведува. Важи само оној пред матичар! Црковниот не е важен пред законот.
Децата... да, децата се битен детал во оваа слика. И разведените родители не се проблем да тие деца имаат нормален живот, и да можат да ја чувствуваат љубовта од двата родитела. Тоа при цивилизиран развод.
А замислете како би им било на децата покрај двајца родители кои не комуницираат помеѓу себе, кои се гледаат со нетрпеливост, во една мачна атмосфера во која секој момент може да донесе некаква расправија? Но нели... не се разведуваат... заради децата...
Затоа, да не ја должам многу, поентата ми е дека кога веќе не оди, најубаво е секој да си тргне по својот пат, да си ја побара среќата со друг/а, и сето тоа да биде на еден цивилизиран начин.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
незнам, немам претстава
ако има насилство, постојани прељуби - и ако условите надвор од бракот би биле подобри од условите во бракот. Ако е полошо или исто би барала друго решение.
Без насилство или прељуба не гледам причина да се разниша пристоен живот, за некој работи намерно сум слепа да не си го реметам мирот не се замарам. А никој не е совршен ни јас не сум.
 
B

Bafra

Гостин
Па, домаќинот чистеше и пружаше алишта, нема смисла тој и лебот да го меси.

Глупсон, заеби светот, те прашувам конкретно: која е твојата логика да го пријавиш моето мислење затоа што на друга тема сум се изјаснила вака или онака?

Бери ум, ако еден ден живееш у странство и гласно шириш такви идеи, одма ќе ти чукнат на врата и ќе јадеш клоца у гз назад у мајка Македонија каде никој мува не го лази за ширењето омраза, иако за истото може да лежип затвор 5 години!

На маж ми, кој е Евреин, не можеш за малото прсте да му се фатиш! Ај сега, оди јади гомна на друго место!
Ако е ова вистина (y) :bravobe: голема "жртва"/ризик сте направиле во името на љубовта , сепак евреите се познати по тоа што многу многу не се мешаат со другите ;) .
Некои ги оставаат дечковиците оти јадат кромид и лук :D
Доказ сте дека религиските убедувања се непотребни :love:

Ако не е тајна дали е Евреин по Мајка или само од таткова страна.
 
Член од
18 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site, se izvinuvam sto dosagjam, ama da nemav potreba, moze i nemase ni da se zaclenam za da pobaram mislenje. Mazena sum nepolni 7 meseci. Epten bezveze.Pred da se vencame, odevme 2 godini. Znaci ok si bese se, dvajcata bevme resitelni deka e vreme pogodno da pravime svadba. Maz mi e 2 godini pomlad od mene. Znaevme i kakva ni e rabotata (jas sestra, a toj taksist, i so dezurstva i so se) , ama nemavme nekoja prepreka poso se si odese kako so treba. Normalno , posle svadbata, zaminav kaj niv doma da ziveam. Tamu site zaedno, jas, maz mi, brat mu, jatrvata, kerkickata nivna i svekrva mi. Site vo edna kukja. I toa ne mi bese prepreka. Se ni bese ok , super mi bea site, osven majka mu. Znaci zenata sama sebe ne se saka. Bukvalno sekoj den so kavgi, so provokacii, nejze nisto ne i cini, so mene i so jatrvata non stop saka da se zadeva, pa i da vregja. Samo sinovite i se zlatni, a tie pa dvajcata kako nemi molcat i krevaat race. Jas ne ja poznavav kako takva, a i nova kako sto dojdov, na sekoj mozen nacin ja iskulirav. E, ama na jatrvata epten i se sobralo, 6 godini vo brak,pa sekoj den edno isto, navredi , karanici, zloba. Si idam od na rabota edna popladne, vo Maj bese, vlegov doma. Maz mi na rabota, deverot isto, maleckata na skolo. Samo sto gi sobuv cevlite , slusam karanje, vikanje ,vrevi...Svekrva mi i se derese na jatrva mi , ja pravese podolu od nula, pocna da i mesa familija, majka ti e kriva za tebe, olku godini i edno masko ne mozese da rodis, pocna epten da ja zadebeluva. Mene epten neprijatno mi bese, ne gi gledav ama gi slusav. I vika ti si kurva , site te znaat tebe kakva si. I jatrvava zbesna, nesto pocnaa da se derat dvete i naednas ja slusam svekrva mi kako pisti, leleka. Istrcav normalno da vidam, gi pobarav vo dnevna ne bea, vo spalna isto ne , i gi najdov vo detskata soba od anastasija. Vleguvam vnatre i ja gledam svekrva mi kako lezi na krevet, a jatrvata nad nea i ja shamari. Epten se zbuniv, ne vlegov do kaj niv, ostanav taka zdrvena. Jatrvata samo mi rece, sedi tamu i ne mesaj se. I udri taka dobri shamari, shto svekrva mi pocna da place od strav, jas samo gledav i nisto ne se promesav. Potoa stana , se spakuva, i zamina. Si ja zede i malata i se razvedoa. Mene maz mi mi prefrli zosto ne sum i pomognala na majka mu, trebalo da se vmesam i da ja sprecam. Jas mu velam , zosto ne bese voopsto vo pravo , a i ne e moja rabota sto pravi taa.. Mu vikam mene ti mi si maz, ne dojdov ovde za nea. Se naluti , veli ti majka mi ne ja pocituvas, me omalovazuvas i mene taka. Da ne sakas i nie da se razvedeme. Bla bla... I ovaa vesterkata majka mu mu vika, nemoj i ti da se razveduvas, sramota e. Taa misli za drugite sto ke recat,inaku da ne bese takva situacijata, bi go poddrzala vo razvod , sigurna sum. Toj uste da znae deka uspeav i edna slika da napravam, ke zbesne i odma ke se razvedeme. Ama ottogas, sekoj den za istoto se povtoruvame, ima tenzija, jas kazuvam edno, toj drugo i se se svedi na mehanika. Seriozno razmisluvam da go napustam, dodeka ne e nesto poseriozno... Dali nekoj bi imal ideja kako mozam da go resam ovoj problem?:(:(:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Не ја знаеме и другата страна од приказната ама маж ти и брат му мажи од мочка правени, цел живот под сукњата од контрол фрик мајка им. Остави го и ти твојот додека е време, не се мењаваат такви мажи, нека си седат со мајка им.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
15.998
Па богами да ти тупи некоја зашто машко не си родила и да ти префрла, арно што на ќотек останала старава. Која некултура, која мизерија од жени има, јао.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Сто пати имам пишано дека нема ни лоши свекрви ни лоши снаи, туку лоши мажи и синови. Двајца мажи да дозволат вакви циркузи да има по дома...
Уствари не мажи и тие се жени.

Во проста и неизживена фамилија си влегла, прост е и мажот ти и бегај подалеку.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Кога е неизбежен развод се случува развод, едноставно е. Јас се омажив на 30, се разведов на 31, не ни планирав да трпам нешто што не се трпеше. Ценете се себеси за да ве ценат останатите. Сега имам партнер кој ме цени таква каква што сум и ме прави среќна, не сакам да се навраќам наназад ама 6г (5г врска и 1г брак) бев на втор план и доста беше.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
18
Поени од реакции
25
Кога е неизбежен развод се случува развод, едноставно е. Јас се омажив на 30, се разведов на 31, не ни планирав да трпам нешто што не се трпеше. Ценете се себеси за да ве ценат останатите. Сега имам партнер кој ме цени таква каква што сум и ме прави среќна, не сакам да се навраќам наназад ама 6г (5г врска и 1г брак) бев на втор план и доста беше.
moze li edno prasanje nevino?
zasho ti trebase brak za da uvidish deka ne si ceneta takva kakva shto si? i dali smetash deka takva kakva shto si treba da ostanesh?
ok, dve nevini prasanja :kezec:
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
moze li edno prasanje nevino?
zasho ti trebase brak za da uvidish deka ne si ceneta takva kakva shto si? i dali smetash deka takva kakva shto si treba da ostanesh?
ok, dve nevini prasanja :kezec:
Затоа што бев глупача и си мислев дека во брак ќе го запознавам каков е интимно, не живеевме претходно заедно и не знаев какво говедо е. За 1г исправ толку прљави чорапи од фудбал, измив толку кригли од пиво и поминав толку бесони ноќи кои ме освестија дека син на мајка убав нема да се смени. Брак е меѓу двајца и се конзумира од двајца, ама и обврските во него се на двајца, особено кога имате двајца вработени со фул тајм џоб и приватни бизниси кои си доаѓаат дома и кршат копја околу полн садопер, полна машина за сушење и трошки од ноќните закуски на господин супруг. Јбг, јас пред брак 15г живеев сама малтене и не ми беше баш до бришење туѓи го*ца и чистење по некој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom