Кога е неизбежен разводот?

Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво до сите
налетав на темава, па ајде да се отворам. Ми тежи како планина а не сум кажала никому. Имам сопруг, 4 години во брак и 6 претходно. Го сакам ... но тој мене очигледно повеќе не.
Разговаравме и спомна развод. Неможам да ви опишам како се чуствувам. Искористено па фрлено ѓубре. Изгубено, осамено, пропаднато ...Незнам како да разговарам со другите, незнам како да им кажам на блиските ...
Знам дека ќе преживеам, ама многу ме боли.
Некој совет? Лугето што не те знаат најчесто ќе ти дадат подобар совет него тие сто ти се пријатели.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Здраво до сите
налетав на темава, па ајде да се отворам. Ми тежи како планина а не сум кажала никому. Имам сопруг, 4 години во брак и 6 претходно. Го сакам ... но тој мене очигледно повеќе не.
Разговаравме и спомна развод. Неможам да ви опишам како се чуствувам. Искористено па фрлено ѓубре. Изгубено, осамено, пропаднато ...Незнам како да разговарам со другите, незнам како да им кажам на блиските ...
Знам дека ќе преживеам, ама многу ме боли.
Некој совет? Лугето што не те знаат најчесто ќе ти дадат подобар совет него тие сто ти се пријатели.
Што наведе како причина за развод кога разговаравте? Посочи му ги причините поради кои би требало да остане во брак ако наредно пак разговарате. Ако веќе толку не можат да се решат проблемите и тој е цврсто решен за развод или ако ти кажал директно дека веќе не те сака, мислам дека не треба да го молиш да остане и слично, зошто така само ќе звучиш патетично и ќе си направиш лошо самата на себе. Знам дека боли, знам како е кога ќе те остават, ти кажувам од лично искусто, но подобро е да стиснеш заби и да издржиш додека помине отколку да си даваш лажна надеж дека нешто ќе се смени. На блиските ќе им кажеш како што е - дека очигледно љубовта згаснала и нема веќе нешто што ве држи заедно. Бракот треба да биде нешто во кое двете страни уживаат и си помагаат. Ако едната страна веќе не е среќна и има проблеми што не можат да се решат, тогаш подобро е нештото да се заврши побрзо и побезболно отколку да биде бавно измачување. Не го гледај разводот како апсолутен крај на се.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Probuvam da ne sum pateticna, ama nesakam da go izgubam. Pricini cudni, nema konkretna. Ednostavno ne mu bilo ubavo. I seto ova mi e cudno. Me vodi da razmisluvam deka me izneveruva. Go prasav, sekako negirase. Ne e apsoluten kraj znam, ama se osekam taka izgubeno...Neznam kako da im kazam na rodeitelite. Na site bliski ...
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Pricini cudni, nema konkretna. Ednostavno ne mu bilo ubavo. I seto ova mi e cudno. Me vodi da razmisluvam deka me izneveruva. Go prasav, sekako negirase. .
nemoze toa tuku taka da mu stane neubavo,i za toa ima pricina. da sum jas na tvoe mesto dodeka ne gi doznaam pricinite ne mu davam razvod.kako taka od nigde nikade razvod?ne e toa igracka.ako nesto ne e kako sto treba neka kaze neka se otvori i neka se zavrsi ama ovie pricini se apsurdni.
 
Т

Триптико

Гостин
nemoze toa tuku taka da mu stane neubavo,i za toa ima pricina. da sum jas na tvoe mesto dodeka ne gi doznaam pricinite ne mu davam razvod.kako taka od nigde nikade razvod?ne e toa igracka.ako nesto ne e kako sto treba neka kaze neka se otvori i neka se zavrsi ama ovie pricini se apsurdni.
Не ми е убаво е мала причина? Луѓето пред брак се едно. Луѓето во брак го покажуваат вистинското лице. Ако на некој не му е убаво, причината за тоа најчесто е кај другиот. Или, можеби и тој се сменил? Можеби сфатил дека тоа што го добил му е малку, или воопшто не е бараното. Инаетот не му давам развод ќе го искористи да ти го направи животот пекол.[DOUBLEPOST=1451481566][/DOUBLEPOST]
Pricini cudni, nema konkretna. Ednostavno ne mu bilo ubavo. I seto ova mi e cudno.
Не си ти онаа што тој ја "барал". Ниту си била, ниту ќе бидеш. Пушти го нека си оди. Подобро е :)
 
B

Bafra

Гостин
nemoze toa tuku taka da mu stane neubavo,i za toa ima pricina. da sum jas na tvoe mesto dodeka ne gi doznaam pricinite ne mu davam razvod.kako taka od nigde nikade razvod?ne e toa igracka.ako nesto ne e kako sto treba neka kaze neka se otvori i neka se zavrsi ama ovie pricini se apsurdni.
Порано било тоа давам недавам по сегашниот законик: Доволно е едниот од сопружниците да побара развод и судот ќе ги разведе на 3то рочиште.
На првото ќе ги прати до социјален советник за брак (немораш да се појавиш) на 2то судијата ќе праша дали сеуште сакате да се разведете а конкретна причина не е потребна, доволно е да каже жената/мажот: непремостливи разлики
На 3то добиваш на писмено дека сте разведени .
Е сеа ако машкото се инаети за децата може уште 2-3 рочишта ама само за нив


Жените како интуитивни битија се си знаат за своите мажи ,не читаат како буквар :D .
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Не ми е убаво е мала причина? [DOUBLEPOST=1451481566][/DOUBLEPOST]
za mene toa ne e pricina.jas sum vo brak 3 godnini.nekolku meseci posle brakot maz mi mi rece deka ne e sreken. ne se razvedovme,dvajcata se potrudivme toj da bide sreken. posle godina ipol mene ne mi bese ubavo. pak ne se razvedovme tuku se potrudivme mene da mi bide ubavo. ne se sakame kojznae kolku ama sme zaedno dodeka mozeme da se razbirame i dodeka mozeme da si gi zadovolime zelbite baranjata obvrskite...e sega nekogas ke bide ubavo nekogas nema da bide ama toa e.treba pricina i trud.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Epa toa e poentata deka i dvajcata ste se potrudile. jas dobivam feedback deka neznae so da napravi a i neznae sto jas da napravam za da se vratime na prav pat i deka vremeto ke pokazelo.
Jas sum spremna da go isturakme ovoj problem, osven ako ne e vklucena 3-ta licnost.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Највеќе кога нема разбирање нема никаква комуникација, компромис и ред други работи тогаш лубовта кој ја ебе и доаѓа до раскинување на врската.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Taka ednostavno zvuci... Jas go razbiram, i pravam kompromisi i te kakvi ama, ajde ke cekame vremeto da pokaze ocigledno
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Да ти кажам право сега читав што е твојот проблем, извини што ти кажувам ама изгеда имаш маж дете без разлика колку години има, незрел, што очекуваш од брак мислам бракот е тоа што е, што очекувал типот луда забава секој ден???
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
da znaev so ocekuval ke probav da napravam. Bitno ova ne go ocekuval, mu bilo monotono, nemalo strast, rutina... veke ne se ni sekavam so sve kaza, samo znam deka konkretno nesto i resenie nemase.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Како бе дечкото после 6 години врска и 4 години брак одеднаш дознал дека немало страст во вашата врска :confused:???
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Epa ne e oddednas, ova traelo nekoe vreme, samo sto sega napravivme muabet. Gledas zosto mislam deka e 3-ta licnost involvirana? Ama nema da priznae...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom