Кога во Македонија ќе го воведат риталинот како лек за АДХД и нарколепсија?

К

Кнез Мишкин

Гостин
Не ме цитирај повеќе, убаво ти кажаа погоре не бев само јас, туку 3ца луѓе.
Луѓе доживуваат такви депресии, трауми, губитоци и поминуваат без таблети, а ти на дете поради тоа што не му седи мирно газот би сакал да го труеш и толку мало да го изложуваш на хемикалии и згора на тоа безпотребно.

Све вртиш во круг, едното исто.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Остајго, маме ебаал да испопреведе од интернетон разни апологизми на риталин и други дроги за обезличуење на карактер.

Да имаЈа риталини во во време на Филип II немаше баце Аце да ојде дур до Индија. Да имаја Риталин и слични дроги у времето на Коста Миладин и брат му постарио, Димко,л немаше да имаме зборник на македонски творенија.
А бе ни Артим шаќири немаше да мрдне од село Ливада (струшко) да бепе на риталин, ама вака, нендрогиран, го пензионираше Дејвид Симан со гол од корнер и у целоно куродрвие на УЧК, него го викаЈа Аце војвода и тој горд беше шо е шпономакедон.

На риталин Колумбо ќе праеше ванилици у Венеција, а не да ја открива Америка.
Или Васко де Гама че си седеше мадро у Оортугалија и че везеше коњи на поило место да обиколуе сФет.

АДХД, АДД, шитојна за на бесполезии да им минат дните пефтино за мозок и полесно место да се посветат на деца и да им развиваат дух.

Ќељо, Ајнштајн е "кao сo ADD/ADHD". Да го клапушеа со риталин кај ќе бепе уката и науката. Или Тесла. Или Витгенштајн.

Мамлазаана бре. Шо викаше баба Цена од Подареш: да се дрогале деца сосила да можеле мајките да одморат.

Ќут и сркиј се.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
13
Поени од реакции
1
Дали некој има некакви информации за ова? Зошто не се користи риталин, а се користи thorazine кој може да биде многу штетен?
 
K

Kiko

Гостин
http://vest.mk/?ItemID=2A091B8234393A44978A347ACBFFB1DA

ТВОРЕЦОТ НА АДХД ПРИЗНАЛ: БОЛЕСТА E ИЗМИСЛEНA
Живи глупости ко антиваксерите. АДХД е реален синдром кој мене не ми дозволува да го постигнам мојот потенцијал. Камо да имав риталин да па да бев на исто рамниште со вас. Не знаете колку е фрустрирачко да не можеш да завршиш ни една почната работа.
 
B

Bafra

Гостин
Живи глупости ко антиваксерите. АДХД е реален синдром кој мене не ми дозволува да го постигнам мојот потенцијал. Камо да имав риталин да па да бев на исто рамниште со вас. Не знаете колку е фрустрирачко да не можеш да завршиш ни една почната работа.
Да ти донесам јас Риталин ако не.... Баш ќе кажеш дали ти помага или не.
Кој е твојот потенцијал, како го измери, можеш ли на другите да им измериш или ?

Убаво би било малку повеќе интернетот да го користиш како да си помогнеш, а не да се надеваш на магично апче. Секој со свој памет. (y)
 
B

Bafra

Гостин
А што е тоа АДХД и нарколепсија ?!
Што па мене ме прашуваш, јас само сум споделил информација на која сум налетал. Секој си е одговорен за себе.
Имаш чичко гугле, искористи го, само внимавај при воспоставување на дијагноза :D
 
K

Kiko

Гостин
Да ти донесам јас Риталин ако не.... Баш ќе кажеш дали ти помага или не.
Кој е твојот потенцијал, како го измери, можеш ли на другите да им измериш или ?

Убаво би било малку повеќе интернетот да го користиш како да си помогнеш, а не да се надеваш на магично апче. Секој со свој памет. (y)
Ти благодарам пријателе. Ги исцрпив сите можности како можам да си помогнам. Медитации , бих. терапии, музика , кафе , права исхрана и што уште не низ годиниве. Но верувај дека во животов ме кочи премногу. Ми остана уште апче. А тоа го нема во Македонија. Не знам кај да го најдам. Причината зошто сакам да пробам е што има еден хаштаг на твитер #itakemypillsbecause каде што луѓе точно опишуваат каква разлика им направило тоа во животот што почнале терапија со апчиња. Многу охрабрувачки делува тоа за мене.

А што е тоа АДХД и нарколепсија ?!
 
B

Bafra

Гостин
Ти благодарам пријателе. Ги исцрпив сите можности како можам да си помогнам. Медитации , бих. терапии, музика , кафе , права исхрана и што уште не низ годиниве. Но верувај дека во животов ме кочи премногу. Ми остана уште апче. А тоа го нема во Македонија. Не знам кај да го најдам. Причината зошто сакам да пробам е што има еден хаштаг на твитер #itakemypillsbecause каде што луѓе точно опишуваат каква разлика им направило тоа во животот што почнале терапија со апчиња. Многу охрабрувачки делува тоа за мене.



Пробај консултирај се и со @Psyside за исхрана и суплементи.
А за апче, сега барем кога границите се отворени, секој 2 има некој надвор што живее, лесно може да ти донесат се што ти треба, па и апче да е.
А доколку налетам на некој корисен совет а не е апче, ќе бидеш информиран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom