Кога Македонците зборуваат српски

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Номче чекат гости кај автобускана и идет Срби.
Го прашвет Номче:
-Јел имате Климу?
-Имаме како не..
И ги носит гостите дома,
стигвет дома и викат…
Климчеее, оооо Климчее имат едни срби те знаеле, слегви долу!!!


ohrigani.mk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Има и такви Македонци кои по улица одат и глумат дека се Срби, а никако да сфатат дека неможат :facepalm:

Пред некој месец одат дечко и девојка и мислат другите се глупи па нема да приметат.... па дечково и вика на девојкава......
Јас тебе хочу да ти кажам да те врло пуно сакам, знаш......... тоа беше моментот кога започна неконтролирано смеење од моја страна :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Во среќна нова 49(мислам дека таму беше),оној глумецот Арсовски му вика на Пемба из Ниша-`Еј Пемба,узми оловну цефку и работи, ќе настинам-говнар се бије са говнарском цефком`(ПС.тоа било канализациона цевка)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Кавадарчанец пишува писмо до својот војнички другар од Белград:


Драги Мирославе,

Одамна се нисмо видели и чули, оти не ми шаљеш поруки или не се јавиш на мобиљнога кад ти титкам… Арен ли си? Шта правиш у животу? Оште ли си са Слаѓаном? Ја сам ти пошаљио пораку да ќу дочи у Београду али ти најверојатние ни си је прочитуо…

Ја сам кинисао са возом и стигао сам у 6 сабајле. Баш кад сам се симнуо из воза истурила се киша и утоп ми направила чевле и сако. Хтео сам да ти се јавим али није ми било ујгун јер сам сефте дошао у Београду и мислио сам да си ми нешто наапан. Имао сам нека работа да завршим али није ништа испаднуло, да не ти расправљам сад о томе, да не те замарам, расправачу ти други пут.

Београд је ногу леп и велик град али нисам очекивао толико гужву, па стра ме фануло да поминем једну улицу и једна кола ме ѕмнула, за мало да ме согазила. Кад сам се враќао назад закаснио сам и испуштио сам воз, и тргнуо са реисом. Ако некада пожелиш да доѓеш код мене само титни и ондак ја ќу ти заѕвонити и ќу те пречекати, јер нисмо јабанџије да ти ибам мајката.

Прими пуно поздрава од твог војничког другара из Кавадарца, Tracy Flowera.

П.С. Текнује ли ти кад су те ранили у руку три дана си кукао, а Звонимир погодили су га у глави и А ни е рекао веќ дваесет година.
 
P

parvati

Гостин
А где су остали ?
Остали суууу ... остали у собу

А викаф дека куманофски и србски е слично, жимикур
Сс овија од Врање да, али сс овија од погоре не. Ништо не ме разбираф а чисто куманофски си збору, поготоо београѓани : )
И којкур наши ги збориф србски, а они да си прашаф да се помучиф да наалаф некој македонски збор

Мало сам се шаловао : )
 

Хајсенберг

Компјутерски Инжињер
Член од
15 ноември 2013
Мислења
347
Поени од реакции
365
Ние како Срби низ призмата на Влатко Васиљ и неговите следачи и пријатели :D Причај српски брате да те и Бог разуме.:D




- Уџите молим вас. – Ааа ма ми ни смо за уџиџавање.

- Звачу полиције! – Звај, звај!

- Пошто су вам пуканака?

- Јесте се сместили? – Смо се, смо се.

- Од дакле сте? – Ми нисмо од тукле.

- Јесте шетали око пазарчета?

- Доџи! – Не доџувам.

- Од што су ме стезале чевле, пало ми е неарно.

- Колико година има ваш син? – Пола осам.

- На штанд за сладолед – Колико топанака хочете?

- Ево готвим манџу у кујну у велику тенџеру.

- Из дакле се зовеш?

- Македонец незадоволен од собата во хотелот кај што бил сместен, оди на рецепција:

„Извините, али нешто није у реду са собом. – Па шта да ти ми радимо?“


Македонците - Кад сте стигли? Анџак смо стигли.

- Где је мали лопов? – Ено га избегао је.

- Па кад ме је један кучак лавнуо, сав сам се испрепадао.

- Србинка на пазар во Охрид: Шта вам је ово? Охриѓанка: Губи (Јуфки) се. Србинка: Зашто да се губим лепо сам питала шта је ово?

- Конобар! Може две ракије и једну салату од зељку?

- Ово је моја мама, а ово је мој оцат.

- Пази цапнучеш у виру.

- Од које фамилије потечујеш?

- За мене једну питу са сиренцетом.

- Ишла сам, ишла сам и кад сам шланула у блатото, сва сам се избербатила, и остаде ми штиклата.

- Го шетaлa некојa бaбичкa внукот нa пристaниште и нaишол некоj Србин и ѝ викa: jao бaкице што је лепa Вaшa цурицa; и бaбaвa: ниjе цурицa ЦУР jе.

- Поздравите маму вам вашу.

- Где станујеш ти? – Па стануем околу 7, 8 сабајле.

- Полицаец во Србија запира Македонци за непрописно поминување преку улица, а тие се бранат: „Сви су преминули, па и ми“.

Преземено од Сарма
Не треба да збориме на српски после ова што го прочитав :pos:
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
А где су остали ?
Остали суууу ... остали у собу

А викаф дека куманофски и србски е слично, жимикур
Сс овија од Врање да, али сс овија од погоре не. Ништо не ме разбираф а чисто куманофски си збору, поготоо београѓани : )
И којкур наши ги збориф србски, а они да си прашаф да се помучиф да наалаф некој македонски збор

Мало сам се шаловао : )
Остај ги тие од Врање не се бројат. Кумановци што не ги собирало во Куманово, па се отселиле. :D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А где су остали ?
Остали суууу ... остали у собу

А викаф дека куманофски и србски е слично, жимикур
Сс овија од Врање да, али сс овија од погоре не. Ништо не ме разбираф а чисто куманофски си збору, поготоо београѓани : )
И којкур наши ги збориф србски, а они да си прашаф да се помучиф да наалаф некој македонски збор

Мало сам се шаловао : )
Заборавио си на Лековац брале :)))
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Србинка у кафиќ у Куманово: Конобар!!!! Јел могу да добијем једно пиче?
Конобар: А у пиче, да ти ставу ли цевче??
 
Член од
13 март 2015
Мислења
63
Поени од реакции
40
Две Охриѓанки решиле да глумат Србинки:
-Јелена,доџи да се купамо-рекла едната.
-Не могу ма,ме дупет камењава-рекла другата.
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
61
Поени од реакции
64
Кога имав 7 или 8 години и имавме гости од Србија, некои пријатели на мама и тато и нивните деца (некаде моја возраст). И едното од нив ме праша колку години имал брат ми (тогаш имаше една), и јас за да се направам паметна му реков "Јадан." :icon_lol:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Во кафеана во црна гора... Седиме чекаме да дојди келнерката ја нема... И другарка ми на цел глас: Келнерицееееее
 
S

silmarillion

Гостин
Branko Geroski Тито, верувал или не, во вакви аквизиции, парите за продажбата не се најважната работа (патем, претпоставувам дека знаеш дека јас немам сопственички удели во „Слободен печат“). Нешто друго е поважно - развојните планови, потенцијалите, желбата и спремноста да се дополни она што се нарекува edit value. Тој напор на крајот треба да донесе пари, односно многу пари. Заработени пари.

--
Не е на српски, али што пробуваш нешто кога не ти иде...edit value кажа и продолжи да постои на овој свет, е до толку нема правда.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
11
Моја другарка беше во Србија и таму разгледувала некакви постелнини за спалната да купи. Е сега сакала дводелни таму како одат , поединечни постелнини за неа и за мажот, арно ама продавачката ја убедувала да купи целосен јорган, и оваа како изговор и кажала, цитирам: А не могу тако, свако вече са муж се многу карамо (демек кавга), мора да узмем неки дводелан:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom