Кога Македонците зборуваат српски

A

Antigona

Гостин
Кога бевме на одмор(јас и сестра ми) пред не знам колку години , имаше срби на плажата. И сега си муабетиме со неа и ми вика она види овој едниот ми личи на глушец у фацата. И идеме да пливаме у вода и едно време гледам тој истиот плива во наша близина и оваа му вика : Кај си глушац ?:pos: а овој се чуди , поима нема шо збори малава :pos:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Mene mnogu simpaticno mi zvuci koga Srbin zbori Makedonski,za razlika od ,Makedonec Srpski;)
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ја мислим дека ќе победиме. - Дарко Панчев

Са каквим амбицијама сте пристигли у Београду.
Со авион. - Аце Русевски
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
едно виртуелно другарче ме изнасмеа
Ево сам, мало сам се шетао ових данима.
Хвала за :coffee: , ево једну украинску за тебе :coffee:
ова црвеново му е ама баш вишок :confused:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Охрид имаше еден кајчар, бог да го простит, Перо Дарка, негој бисери се овие:

Госпоџо, госпоџо уџите у чамац. Кајче немат гајле, максус је прављено за охридске бранове.

Исто и :
Госпоџо, госпоџо, на детето му је испало кондурчето.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Работев на шанк во дискотека во Охрид и застанаа еден србин и некој негов пријател охриѓанец. И пред да нарачаат пијалок србинов прашува: матори где си био јуче?
охриѓанецов: па јуче био сам низ чаршиу, али у једен све испозатворише, ништо не работише.:D
Некако се подвоздржав да не се изнасмеам ама на крај коментарот од србинов: људи бе људи....е тогаш прснав од смеење.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
- Ма није бијо он леп, сад се разлепио!

А на ова во живо присуствував, прилепчанец во Будва (2001 година):
Си нарачува хамбургер, и му става женава салати ова она, и овој и вика: Дај ми мало соли клај!

Загинавме скроз :pos:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Најсмешно во ваквите ситуации е што македончето воопшто се обидува да зборува на јазик којшто не го знае, ниту пак мора да го знае. Најтрагично е што српски зборуваме и кога сме во Македонија во друштво на некој србуљак.

Да си во странство и да зборуваш туѓ јазик и да грешиш не е воопшто ниту срамно, ниту чудно, ниту пак смешно.
 
Член од
27 април 2013
Мислења
94
Поени од реакции
97
Срби на Гости кај Македонци зборат српски.
Македонци на гости на срби зборат српски.
Според некои македонците се во предност бидејки македонците знаат српски,а според некои србите треба да научат македонски или се прават дека не разбираат.
Ова важи само за Тв гости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom