Кога Ќ стана Ч?

Член од
22 декември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
4
Не ве нервира што во последно време сите српски презимиња ги пишуваат со Ч. барем по билбордиве и на kirilica.com.mk i kurir.com.mk.

На пример Тијана Дапчевич, Жељко Јоксимович....
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Што има да ме интересира како се пишуваат српските презимиња? Ако е погрешно напишано, нека реагира самиот Јоксимович.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Што има да ме интересира како се пишуваат српските презимиња? Ако е погрешно напишано, нека реагира самиот Јоксимович.
Да бе,само не на форумов политика при кајгана,ако може.:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Правилно би требало Јоксимовски Дапчевска, Караѓорѓевски.
ни Ќ ни Ч
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ако си со српско презиме на "ич" што завршува те ништат :toe:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе тоа се нивни имиња како што кажа погоре Римз. Тоа ако они имаат против би пријавиле и реагирале, а знам со ќ ако ги пишат така би реагирале со ч не им е гајле. Тоа единствено за тебе ако се работи можеш да реагираш. Еве пример моето презиме завршува на Ќ и јас преферирам со Ќ на крај да ми го изговараат. На оние постарине не им замерувам бидејќи цел живот биле Југославија па се навикнале на тоа ама други ги опоменувам.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Не е битно како се изговара. Битно е што се пишува со „Ќ“.
Руските презимиња пак, како Абрамович на пример, се пишуваат со „Ч“.

Темава е за друг во под-форум. Ја префрлам таму.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Уште во основно по граматика учевме дека српски и хрватски презимиња се пишувале на крај со Ќ,а украински и руски со Ч.Зошто,до ден денес не разбрав.:toe:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Уште во основно по граматика учевме дека српски и хрватски презимиња се пишувале на крај со Ќ,а украински и руски со Ч.Зошто,до ден денес не разбрав.:toe:
Тогаш ти си совршен кандидат за новинар во горенаведените медиуми :)
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Не ве нервира што во последно време сите српски презимиња ги пишуваат со Ч. барем по билбордиве и на kirilica.com.mk i kurir.com.mk.
На пример Тијана Дапчевич, Жељко Јоксимович....
Zatoa shto se, najverojatno, nepismeni. Nema potreba da se izletuva so 'bugarashki' kontra-tezi. Barem zasega.:wink:

Што има да ме интересира како се пишуваат српските презимиња? Ако е погрешно напишано, нека реагира самиот Јоксимович.
Ako si pismen Makedonec, zagrizen za svojot pravopis, ke te interesira. Ti, ne si.:toe:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Koga ke mi tekne deka se predstavuvash kako intelektualec, ne znam dali da placham ili da se smeam...:kesa:
Od koga vo pravopisot moze da se 'bira' shto kako da se predstavi?... Ramize...

Уште во основно по граматика учевме дека српски и хрватски презимиња се пишувале на крај со Ќ,а украински и руски со Ч.Зошто,до ден денес не разбрав.:toe:
'Ch' ima i vo makedonskiot i vo srpsko-hrvatskiot. Ne se koristi vo nastavkata 'ic'. A nasheto 'Kj' e ednakvo na srpsko-hrvatskoto 'Cj'. Se nadevam deka sega razbirash.
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Oд кога српските презимиња се предмет на македонскиот правопис за да бидам загрижен за тоа?
Па добро, има и Македонци кои имаат српски презимиња. Така што сепак Е предмет на македонскиот правопис како ќе се пишуваат овие презимиња, дали со Ќ или со Ч.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Па добро, има и Македонци кои имаат српски презимиња. Така што сепак Е предмет на македонскиот правопис како ќе се пишуваат овие презимиња, дали со Ќ или со Ч.

Aбе, има и албанци со српски презимиња, со ќ, со ч. Има и албанци со македонски презимиња. Тој проблем постои од осамостојување. Сеуште не сфаќам од каде денеска тоа испаѓа дека е правописен проблем???

Тетката во Беко при раѓање те запишала со Ч, таков и ќе останеш се додека САМОИНЦИЈАТИВНО не отидеш да ја поправиш грешката.

Значи...??

Еве сиромашниот витез мисли дека се преправам во интелектуалец, па ете тој нека ме поправи...Од кога се смета правопис грешката во заведување во книга на родени?? САМОИНИЦИЈАТИВНО се поправа таа грешка во било кој момент. СтојменОВ, СтојменОВСКИ, Стојменовиќ, Стојменович. Кој како се презива, ете му МВР, нека иде да си се поправи.

Дедо ми бугарите го нарекоа Халилов, дојда србите, го нарекоа Халилович, па после стана Халиловски, а типот шубо презиме си имаше, Халили.

Правопис бе...шијо ми га Ѓуро. За вас се е теорија на заговор. СЕ!
Мајкл Џексон е вонземјанин. Ч и Ќ...

И да...одговорно тврдам дека НЕМА македонци со српски презимиња. Има македонци со насила србизирани презимиња. Но, Македонци со српски презимиња, не постојат.

Витезу, ќе го побиеш и овој пат мојот низок IQ со твојата натпросечна интелегенција?
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Oд кога српските презимиња се предмет на македонскиот правопис за да бидам загрижен за тоа?
Епа кога вршиш транскрипција на туѓите имиња, мора да се знаат правилата за нивно пишување. И не само од српските, туку и од многу други.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom