Книготека - Онлајн библиотека

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.942


Македоника развива голема он-лајн библиотека која ќе ги содржи македонските класици, современи автори, а ќе промовира и млади и надежни книжевни перјаници. Планот е да ги содржи и сите потребни лектири, како и книги со значајни документи од нашата национална историја. Сето тоа достапно на компјутери, таблети и е-читачи, и засекогаш БЕСПЛАТНО.

Платформата ќе биде промовирана околу Нова година, но засега само да ве чепнеме. Регистрирајте се TУКА и ѕирнете ги книгите кои се веќе онлајн (засега само на монитор), меѓу другото и од автори застапени во нашата Книготека.

Наскоро со повеќе детали.
Вакво нешто одамна требаше да се направи. Нема повеќе изговори дека не може да се најдат книгите. Достапни за секого, на македонски јазик, кирилични и средени.​
Што мислите за потегов? Какви се очекувањата? Дали ќе има интерес?​
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Убаво. Вакво нешто требаше да ни се случи. Интерес верувам ќе има, доколку бројот на делата и на авторите постојано се зголемува. Од друга страна, обесхрабрувачки е фактот што низ годиниве не израсна ни една наша побогата (барем пиратска) он-лајн библиотека достојна за постојано внимание. За жал, и тоа мора да се земе предвид.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Браво! Поштуем многу! И онака мноштвото книги што ги читам ми се e-books и audiobooks, и искрено ми фалеше македонска литература во оваа сфера :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.101
Поени од реакции
9.905
Секоја чест за проектов, останува да видиме само колку ќе издржи.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.701
Поени од реакции
2.484
Одличен проект, се надевам дека нема да имате проблеми со авторските права.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Ова ќе биде многу корисно за децата од основно и средно, нема како порано да бркаш по библиотеки книги па да чекаш некој да ја врати таа и таа книга па да можеш ти да ја земеш, плус не сите беа во добра состојба.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Идеата е одлична... да се зачува македонштината, бесплатен ресурс за читателите, промоции на нови автори... (y)
А и професионалноста на ниво.. Е-бук ридери за различни платформи, ово оно.. браво.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.816
Поени од реакции
10.534
Одлично, се гледа дека имаат вложено труд во библиотекава, супер е средена. (y)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Има ли некоја ваква слична страна со е-книги на Македонски ?
 
Член од
18 декември 2013
Мислења
6
Поени од реакции
3
Одличен проект, само не знам колку издавачките куќи ќе го поддржат овој проект. Сепак за нив интересен е профитот а не промоција на македонската книга. Од онлине прочитани книги пари не се прават.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.105
Поени од реакции
31.761
Се сложувам, одличен проект, од идеја, до реализација (барем за сега). Се надевам дека нема да остане само на овие книги, и се надевам дека нема да има проблеми со авторски права, како што некој веќе спомна погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom