Книги кои би ги препорачале

Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.100
Росхалде - Херман Хесе
Приказна за еден сликар, за неговиот живот и несреќен брак. Навидум обична приказна, но силно ќе допре до вас. Приказна која потоа ќе ве натера да си поставите многу прашања од како ќе ја прочитате: дали навистина го цениме тоа што го имеме, дали само некоја несреќна случка ќе не натера да го цениме тоа што го имаме, дали сме доволно храбри да почнеме се од почеток, дали ја сваќаме суштината на нештата или само така живееме без цел....
 

MartinFCB

Fcb
Член од
22 октомври 2010
Мислења
317
Поени од реакции
47
"Јамајка Ин" - од Дафне Ди Морие. Многу добра книга.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Љубов во ранетата земја-Џин Сасон!
..Приказна за храброста на една жена и за нејзиното бегство од Ирак во текот на војната..

Во земјата во која ги мразат Курдите јас се родив како припадничка на Курдскиот народ...Се родив и израснав во Багдад но моето срце припаѓаше на Сулејманија!
Прекрасна приказна,пишувана според вистински настани!Џоана е девојка која се раѓа во курдско семејство.Сосема на почетокот опишан е животот на нејзиното семејство и стравувањата кои ги предизвикува Садам Хусеин!Вистинска кулминација настанува кога таа го запознава Сербаст!Момче кое секоја девојка би сакала да го има!
Толку беше згоден.Висок,не не премногу.Телото му беше цврсто,добро градено,со развиен граден кош и со мускулести раце!Имаше убаво лице со маслинеста кожа и мустаќи кои ја прикриваа горната усна.Најубавото од се беше тоа што неговото убаво лице го врамуваа црни локни.Бадемовите очи беа многу живи под густите веѓи!
За жал љубовта не е возвратена!И покрај еден преубав ден поминат заедно,Сербаст ,,не е вљубен во Џоана''.Запросува друга девојка,но нејзиното семејство ја одбива ваквата понуда бидејки Сербаст е пешмерага,тој е прогонет и судбината на таквите луѓе кои со право се борат за правата на Курдскиот народ најчесто е запечатена!Мажите се осудени на смрт и измачувани!А,жените!Тие се силувани пред нивните семејства и нивните мажи!Нивна казна е следење на таквата глетка!И,сето ова по наредба на Садам Хусеин кој чувствува неоспорна омраза кон овој народ ни самиот незнаејќи зошто!А светот не слуша и не гледа дека таму некаде луѓето постојано размислуваат дали денеска е нивниот последен ден!?Што ќе се случи натаму?Дали љубовта ќе успее?Зошто Сербаст е совршеното момче?Дали Џоана ќе ја згази својата чест и ќе му подаде рака на Сербаст и покрај тоа што таа е неговиот втор избор?Кој е Коша?Како ќе заврши приказната?Дали Курдскиот народ ќе ја добие очекуваната слобода?Дали жртвата ќе биде доволна?

Најверојатно е дека и Џоана и Сербаст сеуште се живи!И,ова е факт кој барем според мене приказната ја прави уште поубава!

Овој роман преку личното искуство на хероината Џоана Ал-Аскари ја отсликува трагедијата на Курдите!Авторката(Џин Сасон) ни го опишува нивното страдање,кое читателите го преживуваат преку ужасните моменти од животот на Џоана!


ЉУБОВ ВО РАНЕТАТА ЗЕМЈА е посветена на сите оние кои посакуваат мир и сигурност во светот!
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Мистерии-Кнут Хамсун
Дланка-Елена Михајловска
Демијан-Херман Хесе
Слеп агол-Катица Ќулавкова
Ангели и демони-Ден Браун
Rebecca-Maurier
Порака во шише-Николас Спаркс
Стравот и нагонскиот живот-Сигмунд Фројд
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
За оние кои се загорени по:

-Научна фантастика:
1)Дина.Борба помеѓу неколку моќни царства за тоа кој ќе ја има власта врз една пустинска планета која е извор на зачинот меланж(кој пак може да се користи како храна,гориво за вселенски бродови,оружје итн).
2)Хиперион.Една од најдобрите вселенски опери на сите времиња.
3)Дали андроидите сонуваат електрични овци? по која е снимен Блејд Ранер.

-Хорор:
1)Игра на проклетството.Нешто како Фауст на 20 век.
2)Некрономикон.Збирка кратки раскази на Хауард Филипс Лавкрафт.

-Мистерии:
1)Американски богови.
2)Коралина.
 
Член од
23 јануари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
"1984" на Оруел. Книга коjашто секоj човек треба да jа има прочетено поне еднаж во животот.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
сите оние кои сакат да го искусат животот и светот на поинаков начин една од најдобрите книги - Почувствувај го стравот и соочи се со него - Сузан Џеферс ( Feel the fear and do it anyway - Susan Jeffers) ne e roman tuku psiholoshka
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
За оние кои се загорени по:

-Научна фантастика:
1)Дина.Борба помеѓу неколку моќни царства за тоа кој ќе ја има власта врз една пустинска планета која е извор на зачинот меланж(кој пак може да се користи како храна,гориво за вселенски бродови,оружје итн).
2)Хиперион.Една од најдобрите вселенски опери на сите времиња.
3)Дали андроидите сонуваат електрични овци? по која е снимен Блејд Ранер.

-Хорор:
1)Игра на проклетството.Нешто како Фауст на 20 век.
2)Некрономикон.Збирка кратки раскази на Хауард Филипс Лавкрафт.

-Мистерии:
1)Американски богови.
2)Коралина.
Игра на проклетство од Баркер беше?

Да се надоврзам моментално ја читам и сум на самиот крај на првиот дел од трилогијата Хрониките на Томас Ковенант од Стивен Доналдсон, топло ја препорачувам ова дело, сосема е различно од останатите high-fantasy (чиј главнен лик е детенце од некое село што се бори против злите сили). Главниот лик е лепрозен кој е никој и ништо, воопшто нема контатк со луѓе од "реалниот" свет, но откако ке се разбуди во сосема друго место тој постојано мисли дека сонува, неможејки да се помири со судбината ке бара излез од "сонот". Навистина одлична книга.

И јас исто го препорачувам Ловкрафт иако немам се прочитано од него, но сум на добар пат, исто тако би го препорачал Кларк Ештон Смит(има доста заедничко со Ловкрафт). Иако Сер Артур Конан Дојл е најпознат по Шерлок Холмс тој исто така има напишано дела во фантастичниот и научно-фантастичниот жанр, ги препорачувам неговите раскази за натприридното и неговиот роман Изгубениот Свет кој служел како инспирација за Џурасик Парк.

"Џонатан Стрејнџ и г-дин Норел" од Сузана Кларк е одличен роман- дејствието е сместено во периодот на Наполеонските војни, а главните ликови се двајца англиски магионичари. Навистина ми се допадна начинот на кој писателката го има обмислено целиот свет и како магијата претставува дел од тој свет веројатно тоа е доста под влијание на Ursula LeGuin т.е нејзиното дело Волшебникот од Земјоморија.

И не знам веќе по кај пат го препорачувам Горменгаст од Мервин Пик, нажалост не е преведено на македонски јазик, но може да се најде на српски по книжарнициве.


Веќе некое време се мислам да ја прочитам Интимна Историја на Човештвото мислам дека беше оф Теодор Зелдин, дали некој ја има прочитано и дали е добра?

--- надополнето ---

Заборавив да го споменам нашиот млад автор Милош Димковски, навистина е чудесно што се нафатил да напише книга само на 14 години, Мистергонија беше прилично добра книга за толку млад автор, со нетрпение чекам на продолжетокот. И биделќи Венко Андоновски му е ментор мислам дека Милош нема да разочара.

--- надополнето ---

Исто така се согласувам дека Американски Богови е одлично дело, ке треба да прочитам и нешто друго од овој автор.
 
Член од
26 август 2010
Мислења
27
Поени од реакции
9
Внимавај што посакуваш можеби ке ти се исполни од Александра Потер, многу интересна книга
 

milky

битолчанка
Член од
20 август 2009
Мислења
39
Поени од реакции
2
Ne znam zosto moite postovi na ovaa tema se izbrisani ama nema vrska eve uste ednas ke vi ja preporacam knigata Otkrijteja svojata sudbina so kalugerot ste go prodade svoeto ferari taa e dosta dobra psiholoska kniga koja so sigurnost nema da ve ostavi ramnodusni vo taa kniga se raboti za uspesniot biznismen Dar koj se razveduva od svojata zena i probva da si go odzemi zivotot no togas doaga do preokret na negoviot zivot i se srekava so kalugerot sto go prodade svoeto ferari koj go nosi niz sedumte fazi na prosvetluvaneto i soedinuvaneto so vistinskoto JAS i aj da ne siram mnogu procitajteja i ke vidite za kakva kniga se raboti:salut:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
Ne znam zosto moite postovi na ovaa tema se izbrisani ama nema vrska eve uste ednas ke vi ja preporacam knigata Otkrijteja svojata sudbina so kalugerot ste go prodade svoeto ferari taa e dosta dobra psiholoska kniga koja so sigurnost nema da ve ostavi ramnodusni vo taa kniga se raboti za uspesniot biznismen Dar koj se razveduva od svojata zena i probva da si go odzemi zivotot no togas doaga do preokret na negoviot zivot i se srekava so kalugerot sto go prodade svoeto ferari koj go nosi niz sedumte fazi na prosvetluvaneto i soedinuvaneto so vistinskoto JAS i aj da ne siram mnogu procitajteja i ke vidite za kakva kniga se raboti:salut:
Ај не лажи, ти не си читал/а никаква книга.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
e ne ti si cital ako imas nesto podobro procitano postiraj
Ако воопшто сум прочитал било која книга у животов, ќе сум знаел да ставам запирки, точки, нешто заокружена мисла, поента оивичена со интерпункциски знаци....
Dig it?
 
T

theTinule

Гостин
Пред некој ден, случајно, во раце ми се најде „Осмица“, колекција раскази напишани од Румена Бужаровска.
Се изненадив ! Предобро напишано !
Многу ми се свиѓаше книгичево, за прв пат сум изненадена од македонски писател.
Ептен дескриптивно, ги живееш моментите додека читаш :)
Малечко е, се чита за 2 саати, со прекини.
Вреди да се прочита :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom