Книги во Македонија за програмирање

Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Здраво , да прашам некој ако знае дали во македонија се продаваат некој книги за програмските јазици стрикно ми треба за Пајтон но , ако има за C ++ , Јава и други ви благодарам однапред.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
28.991
Od internet se sto ke najdes e mnogu podobro od bilo sto vo makedonskite knizari za programiranje.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Најди на торент и испечати си ги ако преферираш. Во Македонија слабо ќе најдеш, провери во академска книга мислам дека сум видел за Пајтон ама не сум сигурен. Пред неколку месеци нарачав ит книга од Bookdepository , стигна книгата за 2 недели потоа со покачена доверба во нашите пошти нарачав 2 кои ме коштаа 60 евра. Ги нема, отидов до пошта куроболие владее, нула однос и од се срце им посакувам приватизација.
Така да мој совет торент->принтање ако преферираш хартија.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Здраво , да прашам некој ако знае дали во македонија се продаваат некој книги за програмските јазици стрикно ми треба за Пајтон но , ако има за C ++ , Јава и други ви благодарам однапред.
Курсов ти е подобар од било која книга


плус за 10 долари го имаш во наредни 2 дена

Или можеш книгава ако си запнал за книга

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
Здраво , да прашам некој ако знае дали во македонија се продаваат некој книги за програмските јазици стрикно ми треба за Пајтон но , ако има за C ++ , Јава и други ви благодарам однапред.
Туторијалите што ти ги посочивме на минатата тема ги помина, сега удри на книги?
Која е причината да бидат книгите во Македонија?
 
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Туторијалите што ти ги посочивме на минатата тема ги помина, сега удри на книги?
Која е причината да бидат книгите во Македонија?
така на македонски мајчин јазик што се вика поубаво се разберува мислам, јас доста разбирам од туторијалите ама на некои делови не можам да ги сватам убаво нешто повисоко ниво е иначе туторијалите топ се фала ти
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
така на македонски мајчин јазик што се вика поубаво се разберува мислам, јас доста разбирам од туторијалите ама на некои делови не можам да ги сватам убаво нешто повисоко ниво е иначе туторијалите топ се фала ти
Епа ете ти шанса да научиш малку подобро Англиски, а без англиски не правиш ништо во ИТ.
Ќе си стопираш, изгуглај го зборот што го бараш, види објаснување, запиши си, два јазици со еден удар :)
 
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Епа ете ти шанса да научиш малку подобро Англиски, а без англиски не правиш ништо во ИТ.
Ќе си стопираш, изгуглај го зборот што го бараш, види објаснување, запиши си, два јазици со еден удар :)
Не не разбирам јас добро ама има и недостатоци ама уште ми е вториот месец и затоа побарав книга да се посветам многу на тоа
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Не не разбирам јас добро ама има и недостатоци ама уште ми е вториот месец и затоа побарав книга да се посветам многу на тоа
pravis 2 golemi greski.

1 - prasuvas vo nekolku temi za edna slicna rabota. sakas da se zapises na FINKI i da ucis programiranje, super.
posle toa slicno prasanje vo nekolku temi. srednoskolec si, site sme pominale niz toa, sakas da probas razlicni raboti,
mislis deka kniga/aplikacija ili nesto treto e podobro od ostanatite.
treba osnovite da gi sovladas, dobra matematicka osnova, sintaksata na odreden jazik (python mislam pisa),
odredeni poednostavni pocetnicki kodovi/zadaci i eventualno mini proekti.

2 - dobi ogromen broj na soveti od lugje so rabotat so godini vo svoite oblasti.
primeni del od toa, pisi odgovor na temite, probav ova, raboti dobro, zaglavuva tuka, a u,
sekoj kje ti pomogne da dosredis.
so otvaranje novi temi i slicen razgovor samo se vrtis vo krug i si stvaras negativna reputacija tuka.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.926
Не не разбирам јас добро ама има и недостатоци ама уште ми е вториот месец и затоа побарав книга да се посветам многу на тоа
Не знам како го замислуваш програмирањето, ама дефинитивно не е како да читаш учебник по Историја со приказни за битки, па ајде во 1 месец ќе го набубаме учебникот и тоа е тоа.

Ќе заглавуваш и сега, и после 10 години, ќе ти чади главата и сега и после 10 години.
А ако навистина сакаш да се осетиш глуп, пробај се да учиш ц++, ако не можеш да разбереш пајтон, ц++ уште помалку ќе ти биде јасен, без разлика на кој јазик ја читаш.

Почни со основите, како завршуваш одредена тема, вежбај стотици задачи и кога ќе си сигурен дека го разбираш тоа продолжи на следниот чекор.
Ти пишав и на минатата тема, 1 година е оптимално време да почнеш да разбираш и да си способен за ситни таскови на реални проекти, 2-3 минимум за покомплексни ствари, и ова е период под услов ако си посветен по 6+ саати на ден, буквално секој ден.
Data Science, ML, AI не чепкај воопшто ако немаш јака основа од математика, а бидејќи си средношколец, се сомневам дека си видел и 5% од таа математика што ќе ти биде потребна (можеби си сретнал нешто повеќе ако си бил математички клас).

И повторно, не учи на македонски туку на англиски, ќе ти треба и за интервјуа, и за работа.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.363
Поени од реакции
4.718
Не не разбирам јас добро ама има и недостатоци ама уште ми е вториот месец и затоа побарав книга да се посветам многу на тоа
...јас учам во школо со редовна настава и сум фокусиран на c++ како одлична основа за се понатака и во 3 месеци сум на некои 15% совладана материја :)
...слушај ги советите од искусните и учи со вежбање,вежбање и вежбање
 
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Не знам како го замислуваш програмирањето, ама дефинитивно не е како да читаш учебник по Историја со приказни за битки, па ајде во 1 месец ќе го набубаме учебникот и тоа е тоа.

Ќе заглавуваш и сега, и после 10 години, ќе ти чади главата и сега и после 10 години.
А ако навистина сакаш да се осетиш глуп, пробај се да учиш ц++, ако не можеш да разбереш пајтон, ц++ уште помалку ќе ти биде јасен, без разлика на кој јазик ја читаш.

Почни со основите, како завршуваш одредена тема, вежбај стотици задачи и кога ќе си сигурен дека го разбираш тоа продолжи на следниот чекор.
Ти пишав и на минатата тема, 1 година е оптимално време да почнеш да разбираш и да си способен за ситни таскови на реални проекти, 2-3 минимум за покомплексни ствари, и ова е период под услов ако си посветен по 6+ саати на ден, буквално секој ден.
Data Science, ML, AI не чепкај воопшто ако немаш јака основа од математика, а бидејќи си средношколец, се сомневам дека си видел и 5% од таа математика што ќе ти биде потребна (можеби си сретнал нешто повеќе ако си бил математички клас).

И повторно, не учи на македонски туку на англиски, ќе ти треба и за интервјуа, и за работа.
Фала многу на сите , посебно на Lester кој стварно многу ми помогна .
 
Член од
5 февруари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ke ve zamolam, ako moze nekoj da preporaca kniga za pocetok za ucenje Python za pocetno nivo, da moze da se simne vo pdf i da se isprinta. od kniga mi e polesno ucenjeto.fala.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom