Клише реченици кои сите ги мразиме

D

dARK_ElementaL

Гостин
,,На времето имавме пари. Абе да пукнеш со прсти пари ни се појавуваа у руки"

:pos::pos::pos:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
"У гужва сум, ќе те барам."
Секој така што ти вика У гужва сум ќе те барам за некое време апсолутно ич нема да ти се јави... Барем јас од таа работа имам искуство...
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.177
Кога прават муабет луѓе од различни градови, неизбежен е следниов дебилен муабет:

А: Од кај си?
Б: Од Кавадарци (рандом пример)
A: Го познаваш Петко? (рандом пример)

Дефинитивно еден од најглупите муабети, а речиси секогаш се начнува кога се запознаат луѓе од други градови. Освен што е клише, туку е и бош муабет без некоја поента која не води никаде. И што ако го познавам тој фамозен Петко (по примерот), демек тој треба да ни е заедничка тема на муабет или тој е царот кој мора да го познавам доколку сум од Кавадарци (по примерот)? Глуп, а премногу чест муабет.
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Кај си, од лани не сме се виделе (ова на 1 јануари)

Ќе те барам кафе да пиеме (а знаеме дека нема)

Не ми е за мене, за моите ми е (ситуацијава со вирусот)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.115
Поени од реакции
18.092
1.Прашуваш за совет

- Не знам, ти си знајш најдобро!

2.Не прашуваш за совет

- Пробај ова, пробај она
- Еј, јас мислам вака да изиграш
- Слушај шо ти викам јас
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.143
Пример се жени некој или завршуе факултет или нешто слично и му викаш ''ајде честито, за арно де е, за убаво" и ти враќа ''Ајде, ајде, па и на твоја глава''.

Од кај знаеш дека и на моја глава сакам тоа да се деси? Може кур ме боли мене за женачка и факултет.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.165
Поени од реакции
2.916
Има ли нешто победно од „Какви ти се мислите таков ти е животот“?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.059
Поени од реакции
2.819
Кога прават муабет луѓе од различни градови, неизбежен е следниов дебилен муабет:

А: Од кај си?
Б: Од Кавадарци (рандом пример)
A: Го познаваш Петко? (рандом пример)

Дефинитивно еден од најглупите муабети, а речиси секогаш се начнува кога се запознаат луѓе од други градови. Освен што е клише, туку е и бош муабет без некоја поента која не води никаде. И што ако го познавам тој фамозен Петко (по примерот), демек тој треба да ни е заедничка тема на муабет или тој е царот кој мора да го познавам доколку сум од Кавадарци (по примерот)? Глуп, а премногу чест муабет.
Од една страна, изгледа како глуп и дебилен муабет, али јас на пример, го гледам од аспект на тоа, дека ако го знаеш тој Петко, може да испаднете познати/по-свои да речам, ако имаш близок контакт или си во добри односи со тој Петко. Многу често ради такви фамозни Петковци, имам завршено работа побрзо/подобро со непознати луѓе, а и јас на нив, отколку да ми се тотални непознаници.

На пример тебе не те познавам, ама ако си колега со ПЕТКО, а ПЕТКО мене ми е најдобар другар, повеќе ќе имам желба да ти направам услуга/завршам работа/помогнам, или во краен случај само направам муабет, отколку да немам никаква поврзаност со тебе.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.115
Поени од реакции
18.092
Од една страна, изгледа како глуп и дебилен муабет, али јас на пример, го гледам од аспект на тоа, дека ако го знаеш тој Петко, може да испаднете познати/по-свои да речам, ако имаш близок контакт или си во добри односи со тој Петко. Многу често ради такви фамозни Петковци, имам завршено работа побрзо/подобро со непознати луѓе, а и јас на нив, отколку да ми се тотални непознаници.

На пример тебе не те познавам, ама ако си колега со ПЕТКО, а ПЕТКО мене ми е најдобар другар, повеќе ќе имам желба да ти направам услуга/завршам работа/помогнам, или во краен случај само направам муабет, отколку да немам никаква поврзаност со тебе.
Плус, недајбоже, можно е да испадниш роднина со некоја свиѓателка,такаречи идна љубоФ.Неверојатно е колку луѓе не си ги познаваме роднините во други места.Ама Петко од Кавадарци ќе ни е познат:icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

Од една страна, изгледа како глуп и дебилен муабет, али јас на пример, го гледам од аспект на тоа, дека ако го знаеш тој Петко, може да испаднете познати/по-свои да речам, ако имаш близок контакт или си во добри односи со тој Петко. Многу често ради такви фамозни Петковци, имам завршено работа побрзо/подобро со непознати луѓе, а и јас на нив, отколку да ми се тотални непознаници.

На пример тебе не те познавам, ама ако си колега со ПЕТКО, а ПЕТКО мене ми е најдобар другар, повеќе ќе имам желба да ти направам услуга/завршам работа/помогнам, или во краен случај само направам муабет, отколку да немам никаква поврзаност со тебе.
Плус, недајбоже, можно е да испадниш роднина со некоја свиѓателка,такаречи идна љубоФ.Неверојатно е колку луѓе не си ги познаваме роднините во други места.Ама Петко од Кавадарци ќе ни е познат:icon_mrgr:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
Кога прават муабет луѓе од различни градови, неизбежен е следниов дебилен муабет:

А: Од кај си?
Б: Од Кавадарци (рандом пример)
A: Го познаваш Петко? (рандом пример)

Дефинитивно еден од најглупите муабети, а речиси секогаш се начнува кога се запознаат луѓе од други градови. Освен што е клише, туку е и бош муабет без некоја поента која не води никаде. И што ако го познавам тој фамозен Петко (по примерот), демек тој треба да ни е заедничка тема на муабет или тој е царот кој мора да го познавам доколку сум од Кавадарци (по примерот)? Глуп, а премногу чест муабет.
Сличен муабет на тоа за во Кавадарци ти е:

A: Kaj работиш?
Б: Во Дрекслермаер .
А: Со тебе да не работит таму еден Горан што е некаде колку тебе во години и висок скоро колку тебе?

Кај можиш во толку илјади вработени сите да ги знаеш!!!
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.059
Поени од реакции
2.819
Плус, недајбоже, можно е да испадниш роднина со некоја свиѓателка,такаречи идна љубоФ.Неверојатно е колку луѓе не си ги познаваме роднините во други места.Ама Петко од Кавадарци ќе ни е познат:icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


Плус, недајбоже, можно е да испадниш роднина со некоја свиѓателка,такаречи идна љубоФ.Неверојатно е колку луѓе не си ги познаваме роднините во други места.Ама Петко од Кавадарци ќе ни е познат:icon_mrgr:
Зошто да не ми е познат Петко од Кавадарци?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.626
Поени од реакции
2.063
Дек за свако грнче имало капаче. По глупу реченицу у живот не сам слушнал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom