Клише реченици кои сите ги мразиме

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Клишеата едни те исти шо ги читам 5-6 години на темата за Умствени растројства, модерно именувана како Анксиозност. Иначе anxiety - растројство, вознемиреност.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.586
Кога некој случајно ќе истури пијалок или ќе му падне храна на земјата а друг ќе искоментира „На некој (мисли на некој починат) му се јадело/пиело“.

Мене ми е ова ем клише ем некако језиво, а се кажува често и на веселби.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.225
Поени од реакции
8.280
Frazi od rabota:

“It’s not a rocket science”
“ Aj ne me zaebavaj treba:
1) da pratis eden mail
2) da povleces eden vlookup
3) da kliknes 3 klika”

Ke pocnam oci da vadam


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
Кога некој случајно ќе истури пијалок или ќе му падне храна на земјата а друг ќе искоментира „На некој (мисли на некој починат) му се јадело/пиело“.

Мене ми е ова ем клише ем некако језиво, а се кажува често и на веселби.
A пак на некој кога ќе му се скрши чаша/тањир, „Ај по него лошото“...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.201
Поени од реакции
36.056
,,абе од ова маскиве не можеме да се видиме'', по клише од ова у врска со ситуацијава нема. Буквално секој рандом муабет на луѓе што се познаваат почнува така.
 
Последно уредено:

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.179
Поени од реакции
6.415
"Ќе биде брат, не се замарај" ... ауу ова колку ме курчи,посебно у моменти на огромна нервоза кога ми иде се да запалам пред мене.

"Ееее, јас..." у последно време испратено со најрандом фалба после тоа и критика на твоја сметка
Пример "еее јас по 10 саати сум учел", "еее јас се положив навреме" , "еее јас ништо не јадев 6 месеци, 3 пати на ден идев у теретана.."

"Де бе како може да не знаеш".. кажано во 2 контексти

А) кога се споделува тотално небитна информација шо ми е надвор од сферата на особен интерес

Б) конкретно на работа,пред тоа на факултет кога се соочувам со проблем што не сум се сретнал претходно и не можам да го решам..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Нели е реченица скоро се е клише...и да не е ќе стане еден ден. Работи кажани на англиски ни звучат подобро, попаметно и поубедливо....пуштај и се на некоја пичка на англиски 100 пути боље ќе си поминеш. А уствари зошто некој би се замарал со тоа, што детерминира колку е нешто поубедливо на еден начин отколку на друг начин кажано.
Нешто ми оди во памет со колективна потсвест....
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.372
Поени од реакции
8.822
Абе луѓе само мене ли 80% од муабетите ми се клише или тежок идиот сум? Лесно се нерирам кога ми прават бош муабети само за да си пополнат време..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom