Клима инвертер / парно на струја

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Ме интересира колку би се зголемила сметка ако се користи некој од овие два начини за греење. Се работи за 70-80 квадрати стан, 4 спрат, 2 спални, дневна,кујна. Знам дека не може никој точно да ми кажи ама ми треба искуство да сподели некој во смисла колку иди сметка за 3-4 члено семејство, топло / ладно? Чисто немам никаква информација која е разликата од централно со ваков тип на греење. Фала
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
26
Поени од реакции
31
Ме интересира колку би се зголемила сметка ако се користи некој од овие два начини за греење. Се работи за 70-80 квадрати стан, 4 спрат, 2 спални, дневна,кујна. Знам дека не може никој точно да ми кажи ама ми треба искуство да сподели некој во смисла колку иди сметка за 3-4 члено семејство, топло / ладно? Чисто немам никаква информација која е разликата од централно со ваков тип на греење. Фала
Со инвертер околу 4500 ден сметка ми доага. А парното на струја во поладни месеци го користам и доста поскапо е. Доага и до 10000 ден сметка
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.829
Поени од реакции
487
Здраво,
Во план ми е да ставам инвертер клима 5.5 за спрат во куќа од 60/70 квадрати.
Буџет на располагање ми е некаде до 40 000 мкд, па ме интересира од среднава класа на клими кој има искуства да ми сподели за следниве модели на клими:
- AUX 18 ASW
-Haier Tundra Green 18
-Inventor PR1VI32-18
Исто така ако мислите дека има некои подобри модели до оваа цена, ме интересира ваше мислење.
Благодарам однапред,
Поздрав,
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Vivax aeri najdobar u klasa, provereno, za tie pari koi sto ti se na raspolaganje. AUX ot dobar ama se maci u sporedba so vivaxot, gi imame eden nad drug so komsijata. Potrosnja na struja za 45 m2 24/7 greenje e 1000-1200 denari mesecno + na smetka, so 10ka izolacija i pvc prozori. Od iskustvo so miren rezim i onaka da ne ti fuci nad glava, slab ke e da e za 60 m2...za ladenje e drug muabet, ke gi postasa bez problemi. Maana mu e stoe bucen i dava jak zvuk, ali toa ne se osekja kaj tebe, drugite go osekjaat :)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво,
Во план ми е да ставам инвертер клима 5.5 за спрат во куќа од 60/70 квадрати.
Буџет на располагање ми е некаде до 40 000 мкд, па ме интересира од среднава класа на клими кој има искуства да ми сподели за следниве модели на клими:
- AUX 18 ASW
-Haier Tundra Green 18
-Inventor PR1VI32-18
Исто така ако мислите дека има некои подобри модели до оваа цена, ме интересира ваше мислење.
Благодарам однапред,
Поздрав,

Јас имам Haier Tundra 5ка и климата е супер, али ако спратот тие две три соби разделени со зидови нема да стоплиш секаде, топло ќе биде само во собата кај што дува климата. Ако е отворен простор друга приказна, може ама сепак зависи од изолација ако имаш слаба изолација 5ка клима е малку за 70 квадрати па каква сака нека биде...разликите се минимални меѓу климите од разни марки реално...една побучна, друга потивка, ама за топлење ладење скоро исто се сите во таа класа.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Кое е најоптималното користење на Инвертерот?Дали користењето на Инверерот во пократки временски интервали може да доведе до некој поголем квар?
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.082
Здраво,
Во план ми е да ставам инвертер клима 5.5 за спрат во куќа од 60/70 квадрати.
Буџет на располагање ми е некаде до 40 000 мкд, па ме интересира од среднава класа на клими кој има искуства да ми сподели за следниве модели на клими:
- AUX 18 ASW
-Haier Tundra Green 18
-Inventor PR1VI32-18
Исто така ако мислите дека има некои подобри модели до оваа цена, ме интересира ваше мислење.
Благодарам однапред,
Поздрав,
Haier Tundra без размислување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom