Класичен десктоп компјутер

Член од
22 март 2019
Мислења
193
Поени од реакции
483
@Beric Dondarrion Слаб буџет за десктоп моментално. Не знам што би сакал да гејмаш која резолуција, фпс и квалитет на графика прво кажи па ке препорачам нешто.

Занемари го постот на @Стев уште од старт ти препорачал интел процесори со матична за АМД процесор и правиш утка одма и најлошото PSU во последниве години ако сакаш да имаш бомба дома.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.262
Поени од реакции
56.893
casual gaming и сурфање, како што пишав
(Fortnite, Minecraft, Genshin Impact...)
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.601
Поени од реакции
2.460
@Beric Dondarrion Слаб буџет за десктоп моментално. Не знам што би сакал да гејмаш која резолуција, фпс и квалитет на графика прво кажи па ке препорачам нешто.

Занемари го постот на @Стев уште од старт ти препорачал интел процесори со матична за АМД процесор и правиш утка одма и најлошото PSU во последниве години ако сакаш да имаш бомба дома.
Ја имам гигабајт матична со интел процесор и инвидија картичка и гигабајт напајање и ми работи бес проблем со години(осим хард драјвот што СИТЕ ГО ЕБАНО ПРЕПОРАЧУВАА КАКО НАЈ АСАЛЕН и нај заменлива компонента во целиот систем.
По што си толку голем на зборови и толку ебано паметен извади конфигурација....
.
.
.
.
.
Да те видам
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.262
Поени од реакции
56.893
Фала ви на сите што одговарате и не е ништо проблематично ако имаат некои различни мислења.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.425
Поени од реакции
19.397
само една 3060ti, ти е преку 50,000. Кога ќе ги туриш тие 45 над овие 50 имаш солиден десктоп моментално
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.601
Поени од реакции
2.460
Фала ви на сите што одговарате и не е ништо проблематично ако имаат некои различни мислења.
Тресење зелени контрадикторни глупости....во тоа наоѓам проблем..
И чисто да знаеш верува во чипирање
Автоматски споено мислење:

само една 3060ti, ти е преку 50,000. Кога ќе ги туриш тие 45 над овие 50 имаш солиден десктоп моментално
Цените се ебално ментални заради жутине педери и заради лоповите со критповалути...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.425
Поени од реакции
19.397
Тресење зелени контрадикторни глупости....во тоа наоѓам проблем..
И чисто да знаеш верува во чипирање
Автоматски споено мислење:


Цените се ебално ментални заради жутине педери и заради лоповите со критповалути...
ова етериумов ваљда ќе рикне наредна година па ќе се вратат нешто подоле, али како порано да гледаме цени не верувам додека може да се копа со нив. Моментално се вреднувани според нивниот хеш рејт, односно колку се рентабилни, ако нивната рентабилност падне ќе им паднат и цените, до тогаш може да сонуваме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.610
Поени од реакции
18.811
Предлог за комбинација од компонети, за десктоп, до кај 40-45.000 (буџетов е само за куќиште, значи без монитор, тастатура, маус...)?

За гејмање, сурфање...
Ако не ти се брза, би требало да има мала корекција во брзо време, а ако даде госпо и ефтини половни графички :D
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
4.957
Поени од реакции
9.274
Ако не ти се брза, би требало да има мала корекција во брзо време, а ако даде госпо и ефтини половни графички :D
Нема да има корекција во скоро време и нема да има ефтини половни графички,освен ако "скоро време" не рачунаш за годинаипол-две :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.084
Поени од реакции
2.653
Ја имам гигабајт матична со интел процесор и инвидија картичка и гигабајт напајање и ми работи бес проблем со години(осим хард драјвот што СИТЕ ГО ЕБАНО ПРЕПОРАЧУВАА КАКО НАЈ АСАЛЕН и нај заменлива компонента во целиот систем.
По што си толку голем на зборови и толку ебано паметен извади конфигурација....
.
.
.
.
.
Да те видам
Реално постот е очобол, а матичната е АМ4 сокет за AMD процесори а му предлагаш Intel процесор на 1151 сокет. Подобро воздржи се од препораки за хардвер следен пат.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
193
Поени од реакции
483
@Beric Dondarrion
Како што кажаа и други криза е за графички и многу тешко за конфигурација моментално но се може ако се сака.

Процесорот ти е Apu (графичка и процесор во едно) и ќе ти врши работа за тие игри мислам. Матичната би требало да се прави упдејт за генерација 3 рајзени.

Можеби напојувањето е оверкил ама ако купуваш графичка во иднина е добро да се стави слично на ова. Вкупна вредност на 45000.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.610
Поени од реакции
18.811
Нема да има корекција во скоро време и нема да има ефтини половни графички,освен ако "скоро време" не рачунаш за годинаипол-две :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Ако притисне Gary Gensler врз криптото во САД ќе има корекција на цела берза, а со тоа ќе бидат афектирани и мајнерите. Инаку краток околу 6 месеци.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.262
Поени од реакции
56.893
@Beric Dondarrion Слаб буџет за десктоп моментално. Не знам што би сакал да гејмаш која резолуција, фпс и квалитет на графика прво кажи па ке препорачам нешто.
ok, го зголемив малку буџетот според ова мислење. Има нешто боље за 60-65? Тоа би бил плафон.
Без монитор, тастатура...секако.

Најзахтевно нешто што ќе се игра е Genshin Impact.
Али треба да не кочи при стримање.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom