Класичен десктоп компјутер

Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Изгледа сум премногу стар, но ми треба класичен десктоп компјутер, со некои средни перформанси. Не најскап, но не ни најефтин. Ќе се користи за текстови и Ексел табели, но одвреме навреме секако и гејминг.
Порано набавував во АМЦ и Анхоч, ама АМЦ не постои, а Анхоч ко што гледам не оти има такви компјутери, све е отидено на мобилни, таблети и лаптопи.
Што да правам?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Изгледа сум премногу стар, но ми треба класичен десктоп компјутер, со некои средни перформанси. Не најскап, но не ни најефтин. Ќе се користи за текстови и Ексел табели, но одвреме навреме секако и гејминг.
Порано набавував во АМЦ и Анхоч, ама АМЦ не постои, а Анхоч ко што гледам не оти има такви компјутери, све е отидено на мобилни, таблети и лаптопи.
Што да правам?
Срање , пред месец дена гледав top-of-the-line компјутер(не ни 100% најдобар, ама како да се каже просекот од врвната технологија(i9, 8gb vram, etc). 120 ебани илјади....
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Да, проверив Анхоч, ама тие што ме бендисаа не се достапни во Скопје, можда во тетово., Битола останало некое парче...
Аман зарем никој веќе не продава десктоп и.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Да, проверив Анхоч, ама тие што ме бендисаа не се достапни во Скопје, можда во тетово., Битола останало некое парче...
Аман зарем никој веќе не продава десктоп и.
Појди таму и кажи им дека го сакаш тој и тој модел, ќе ти отворат на нивната страница да проверат и да потврдиш дека тој го сакаш и за 48 часа најмногу ќе ти се јават дојди земи си го од таму кај што си го порачал. Плаќаш при преземање.
Инаку маркетот за графички карти е зафркнат моментално на светско ниво така да сметај дека која и графичка да ја купиш било каде во светот реалната цена и е 3-5 пати помала од таа што сега ти ја бараат во било која продавница.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.259
Поени од реакции
22.483
Појди таму и кажи им дека го сакаш тој и тој модел, ќе ти отворат на нивната страница да проверат и да потврдиш дека тој го сакаш и за 48 часа најмногу ќе ти се јават дојди земи си го од таму кај што си го порачал. Плаќаш при преземање.
Инаку маркетот за графички карти е зафркнат моментално на светско ниво така да сметај дека која и графичка да ја купиш било каде во светот реалната цена и е 3-5 пати помала од таа што сега ти ја бараат во било која продавница.
Што точно е проблемот со графичките на светскиот пазар и зошто толку влијае на цената ?
Дали исто се преплаќаат и останатите делови за ПЦ ?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Што точно е проблемот со графичките на светскиот пазар и зошто толку влијае на цената ?
Дали исто се преплаќаат и останатите делови за ПЦ ?
Мислам дека не(можда едино процесорите да се малце поскапени). Едниствено нешто што е апсолутно вон пропорции се графичкитие(60000 за топ графичка, наспроти 27-8 илјади за топ процесор). Кога земав(пред 6 години) сегашната опрема(i7 6jadrec, 4gb vram) цените беа чат пат еднакви(графичката можда и беше поефтина). А не ни беше ни средно ниво графичка. Удри му есап, дека освен проблеми со напајањето и првичниот хард диск уште работи до ден денес, и ми ја играшеRE vilalge(иако на минимум сетинзи со минимално загревање)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.259
Поени од реакции
22.483
Мислам дека не(можда едино процесорите да се малце поскапени). Едниствено нешто што е апсолутно вон пропорции се графичкитие(60000 за топ графичка, наспроти 27-8 илјади за топ процесор). Кога земав(пред 6 години) сегашната опрема(i7 6jadrec, 4gb vram) цените беа чат пат еднакви(графичката можда и беше поефтина). А не ни беше ни средно ниво графичка. Удри му есап, дека освен проблеми со напајањето и првичниот хард диск уште работи до ден денес, и ми ја играшеRE vilalge(иако на минимум сетинзи со минимално загревање)
Работата е што сега периодов сакам да земам ПЦ. Ама не знам до која цена да идам зошто не ми треба некој змај од ПЦ. Ми треба просечен пц на кои што ќе можам да играм се до 2018 год што е искочено и барем 30-40% од последниве 2 години. Не знам дали 500е ќе ми бидат доволни.
БТВ што конфигурација може сега да се пазари за 500-600 евра ?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Работата е што сега периодов сакам да земам ПЦ. Ама не знам до која цена да идам зошто не ми треба некој змај од ПЦ. Ми треба просечен пц на кои што ќе можам да играм се до 2018 год што е искочено и барем 30-40% од последниве 2 години. Не знам дали 500е ќе ми бидат доволни.
БТВ што конфигурација може сега да се пазари за 500-600 евра ?
Ооооf.....Дефинирај...просечен....
Компир квалитер или нешто у средина?
За референца 4gb Vram ти се компир/потпросек квалитет. Процесор I5 со четири јадра, висока херцажа ти е компир. I7 појако од тоа за просек . 16 гига рам за просек.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.259
Поени од реакции
22.483
Ооооf.....Дефинирај...просечен....
Компир квалитер или нешто у средина?
За референца 4gb Vram ти се компир/потпросек квалитет. Процесор I5 со четири јадра, висока херцажа ти е компир. I7 појако од тоа за просек . 16 гига рам за просек.
Што ПЦ треба да биде за да можам све шо е искочено до 2018 да го играм на high i medium quality ? А од останатото бaарем 30-40% да ми фаќа на Low i medium quality ?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Шит чоеече. Вака. Ќе потрошам пола саат за тебе..може? Се што треба е да наведеш кои игри намераваш да ги играш во приватна порука. И цената се однесува само за битните компонненти- ствари како ладење, звучни карти, напајање, куќишта мораш сам да откриеш.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Што точно е проблемот со графичките на светскиот пазар и зошто толку влијае на цената ?
Дали исто се преплаќаат и останатите делови за ПЦ ?
Производните компании за графички карти не можат да ја задоволат побарувачката (да, поради копањето коини) но јас би рекол од она што имам читано е дека баш и не сакаат да зголемат производство туку оставаат капацитетите да се само малку зголемени за разлика од цената која е дуплирана. Реално според мене и во право се. Таа експанзија на продажба за копање не може да е бесконечна, кога тогаш ќе дојде крај на неконтролираното копање па што би правеле со ако сега инвестираат во производство тогаш ќе имаат милиони непродадени графички и цената ќе им биде евтина па затоа вака прават баланс на производство и побарувачка. Реално нема илјадници произведувачи на графички а тие што се се знаат на прсти па затоа и си калкулираат со цените.

i7
16gb ddr4 рам
матична што подржува м2 меморија (за ако не сега во иднина можеш да смениш хдд со м2) + ssd од 240gb или повеќе за OS
графичка било каква по сегашни цени од 100 евра нагоре зависи колку можи да платиш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Изгледа сум премногу стар,
Screenshot 2021-08-02 172436.jpg

Вероватно ќе да је то, да.

Иначе, десктоп компјутери си се продаваат најнормално како и секогаш. Ништо не е променето. Анхоч имаат готови конфигурации и прават испорака до врата, нема врска што одредена конфигурација ја нема во салон. Исто така готови конфигурации продаваат и Сетек, Нептун и останати продавници за техника.
Пазарот за графички моментално е во криза тоа е точно, ама за работа со Ексел слободно можеш да одиш со интегрирана графичка од процесорот, не ти треба посебна.
Генерално, подобра вредност за платеното а и поквалитетни компоненти проаѓаш ако сам си одбереш делови (куќиште, процесор, матична итн итн..) и си ги склопиш или побараш некој да ти ги склопи. Но ако не сакаш да се замараш со тоа слободно земи си веќе склопен систем, добар совет ти даде погоре @ShakaZulu. Отиди до салон или јави се, кажи има за која намена ти треба компјутерот и ќе те снабдат без проблем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.874
Предлог за комбинација од компонети, за десктоп, до кај 40-45.000 (буџетов е само за куќиште, значи без монитор, тастатура, маус...)?

За гејмање, сурфање...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Предлог за комбинација од компонети, за десктоп, до кај 40-45.000 (буџетов е само за куќиште, значи без монитор, тастатура, маус...)?

За гејмање, сурфање...
Нешто што гледав за Ska Maniac
процесор



Anhoch PC Market Online - CPU Intel Core i5-9600KF Coffee Lake Six Core 3.7GHz LGA 1151 9MB BOX w/o Graphics/Cooler
Anhoch PC Market Online Основни Desktop PC компоненти Intel Процесори CPU Intel Core i5-9600KF Coffee…

www.anhoch.com



Интел и5 9600, 6 јадра х 3,7 мега(појак од мојот- 11 и 200-
графичка



Anhoch PC Market Online
Anhoch PC Market Online е најголемата IT интернет продавница во Македонија, која обезбедува системи и компоненти со врвен квалитет

www.anhoch.com



Гигабајт џи-форс, 4гб ддр6- 9 и 700.
матична




Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B550M S2H AM4 DDR4 5100MHz OC SATA3 M.2 USB3.2 PCIe 4.0 HDMI/DVI/VGA
Anhoch PC Market Online Основни Desktop PC компоненти Матични плочи MB Gigabyte B550M S2H AM4…

www.anhoch.com



МАТИЧНА ОВАА (5700). Да биде компатибилна(ама треба да провериш со ниф)
рам две од овие



Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston CL19 1Rx8
Anhoch PC Market Online Основни Desktop PC компоненти DIMM (PC) RAM Мемории DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston…

www.anhoch.com



и тоа би ти биле 30 илјади (нешто вишак).
ти треба MID куќиште




Anhoch PC Market Online - ATX Mid Tower Case SBOX PCC-180
Anhoch PC Market Online Основни Desktop PC компоненти Куќишта ATX Mid Tower Case SBOX…

www.anhoch.com



околу 2 илјади
Напајање 7илјади
https://www.anhoch.com/product/599869960/psu-750w-gigabyte-p750gm-real-power-80plus-gold-modular-120mm-hyb-fan (ГЛЕЈ МИНИМУМ 750 вати, ама исконсултирајсе се таму
За ладење немам поима
Се на се минимум 42 илјади

Не е top-of-the-line, у принцип со таа цена нешто боље (10%) од тоа што имам сега. Најбоље R2D2 на средни сетинзи(мислам)...
Автоматски споено мислење:

А да и ова е битно-ова е неколку месеци старо за анхоч. Не сум ап ту дејт со ценити и достапноста на компонентите..мање више увек можеш да апроксимираш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom