Киселини во стомак

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Освен таблети и слично, дали има нешто природно без хемикалија за конзумирање против киселини во стомак?
Морков. Свеж, излупен, грицкај си го како зајче.
Сум чула дека помагало ако голтнеш семка од маслинка, ама не сум пробала никогаш. Ова со морковот, мене ми помага. Од кога ќе го изгризам, ми поминуваат киселините.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ја семки од тивка јадам, секоја вечер, и помага, се додека ги јадам немам киселина, али ако испуштам рутина, ми се еба мамето.Значи пред да си легнам навечер пуштам филм и семките пред мене. Едина нус појава е што по одредено време јазик ке почне да те боли од тоа солта. Али се трпи, подобро таа болка него ли киселините.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ја семки од тивка јадам, секоја вечер, и помага, се додека ги јадам немам киселина, али ако испуштам рутина, ми се еба мамето.Значи пред да си легнам навечер пуштам филм и семките пред мене. Едина нус појава е што по одредено време јазик ке почне да те боли од тоа солта. Али се трпи, подобро таа болка него ли киселините.

Ист ефект има од лешници, бадеми, ораси...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Дефинитивно семка од маслинка, никогаш не ме изневерила. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тачно, али семки ти се најефтина варијанта. :)

Тоа да, истиот ефект го имаат и пуканки, без или со малце сол, и кикирики ако веќе збориме за поефтините варијанти :)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Или многу вода 10-12 чаши дневно, некогаш и повеке, барем мене ми помага.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А бе пробајте со свеж морков. Па кажете после впечатоци.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.646
Поени од реакции
11.638
Од сето ова што го исчитав не само што имам киселини туку и ми се појачуваат. Стар кромид имам забележано до дека најчесто ми ги смирува и Јогурт...а најмногу ранитидин се разбира - стара добра хемија.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Е де, и од семки од тиква и сл. такви производи?

Од сето ова што го исчитав не само што имам киселини туку и ми се појачуваат. Стар кромид имам забележано до дека најчесто ми ги смирува и Јогурт...а најмногу ранитидин се разбира - стара добра хемија.
--- надополнето: 30 октомври 2013 во 16:45 ---
А за стара добра хемија земи омепразол или ланзул, многу по долго време ке бидеш раат, бидејки имаат многу многу по големо дејство од ранатидинот. Омепразол на прво место па после ланзул ко по лајк варијанта, мада како за кого.

Е де, и од семки од тиква и сл. такви производи?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.646
Поени од реакции
11.638
Е де, и од семки од тиква и сл. такви производи?


--- надополнето: 30 октомври 2013 во 16:45 ---
А за стара добра хемија земи омепразол или ланзул, многу по долго време ке бидеш раат, бидејки имаат многу многу по големо дејство од ранатидинот. Омепразол на прво место па после ланзул ко по лајк варијанта, мада како за кого.

Од семките не толку, од семки или сончоглед често имам тапа болка со послаби киселини. Заборајв и маслинката да ја спомнам, ама не коската, како позитивна и смирувачка :)
А за хемииве треба да пробам да сменам, јас едно те исто со години...од кај знам можеби баш промената може подолгорочно да ме рајатиса од секојдневнава обврска досадна :)

Е сега да се разбереме, јас имам гастритис, честа но сериозна ситуација на оштета на ѕидот од желудникот а не онака повремени класични киселини...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
епа омепразол се наменети за гастритис баш. пробај, нема да зажалиш. јас на пр. кога пијам ранатидин ме држат без киселини 24 часа, додека омепразол ме држат без проблем и до 1 цела недела.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.646
Поени од реакции
11.638
24 часа? Ти си бил супер, јас ранитидин пијам пред секој оброк 2-4 во денот. Омепразолот изгледа мене ќе ми биде 24 часовен :cautious: А секако ќе пробам...
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
хех џанкери, јас порано така бев навлечен на ланзули и ранитидини. Сменете исхрана, избацете све што ви создава болки во желудник и киселини, евентуално од време на време земете рутацид.

Минерална вода помага исто и не постои некое општо прифатено правило за храна, која помага која одмага, то е све индивидуално. Пример ако изедам сирова пиперка ми се чини го гледам Господ по пижами или краставица, или пак кромид, а порано не ми сметаше кромидот, ама кромидот го зголемува лачењето на жолчните киселини па ваљда поради тоа е. Месо не ми сметало никад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom