Киселини во стомак

Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Здраво. Веќе подолго време си се мачам со киселини во желудникот, ама малце ми е чудно тоа што кога ќе имам киселина, киселината ја чуствувам дури и во градитите, па дури и во десната града, како горење, пржење... некое време и после поминува. Мене ми е чудно тоа што од десната страна, а од лева ок, пак ај од левата дека таму е желудникот.... се плашам да не е нешто друго или тоа е нормално ? :))
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Оди на матичен,ќе ти дадат упат за на специјалист.Најчест причинител на киселините во желудник е хеликобактер и лоша исхрана.Јас имав многу лошо искуство и видов доста мака со киселини,затоа ти викам оди испитај хеликобактер....оди кај матичен не чекај.поздрав
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Se mi e toa jasno, ama cudno mi e toa sto imam kiselina od desnata strana. Toa nema vrska ili... ? :) ti kade si imal kiselini ??
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Se mi e toa jasno, ama cudno mi e toa sto imam kiselina od desnata strana. Toa nema vrska ili... ? :) ti kade si imal kiselini ??
kiselinata može želudnikot da ja frla i nagore, spazam...
se razbira odi na lekar, a vo meuvreme dodeka čekaš moj termin možeš da probaš da konsumiraš japonsko jabolko, go ima sega, samo poleka so jadenjeto
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Fala ti :) sepak kje odam na lekar..
а јапонските јаболки може да се купат во секој поголем маркет или на пазар и се работи за најнормално овошје, т.е. нема ништо опасно во нив, само се малку потешки за голтање ако не се потполно зрели...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
не сум знаел дека јапонско јаболко било добро за киселини!
Треба да внимаваш на исхраната,да не јадеш црвено месо,преработки од месо,цигари да не пушиш,алкохол,љуто,кисело многу...оди на лекар таму ќе ти кажат што како.Јас имав киселини кои одеа нагоре,тоа се вика горушница,50% од американците страдаат од тоа заради лоша исхрана.Желудочна киселина нема врска дали е лево или десно.Значи јас сум имал искуство,џабе ти е форум и совети,оди на лекар.поздрав
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Луѓе, ако има уште некој да е активен на темава ПОМАГАЈТЕ. Киселинте кои порано ми беа добро утро, сега ми се и добар ден и добра вечер .
Порано секој ден земав ранитал но кога прекина продажбата преминав нс еманера, пијам на 2-3 дена, некогаш со паузи од недела-две. Ама, последниве две недели не ме спасува ништо, огној, пијам само вода цело време да се гасам. Од лекар уште гастроскопија не сум направил. Дали имал некој слична мака и дали сте нашле спас?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Купи си Рупурут за почеток и СМЕНИ ИСХРАНА.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.616
Поени од реакции
8.485
Сестра ми имаше мака пред некоја година, ја опраив со некоја комбинација од
Самарин, Масло од црно семе, шведска горчица, ензими, Licorice Root, PepZin.
А рупурут имаше од доктор препишано и го пиеше некое време.
Се мачеше едно два месеци, е сега што и помогна од се ова кој би знаел.
Иначе мене лично пред десетина години ме има опраено едно апче ранитал, се мачев неколку дена не сум можел да спијам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.585
Поени од реакции
34.769
Таткото на жена ми зимаше Ранитал долго време. Умре во маки дома, од рак на панкреас. Не можевме никако морфиум да му најдеме.
Секој лек кои содржи ранитидин активна супстанца, ти го спомна како „Ранитал“ не значи дека сите други бренд лекови со иста генерика содржат N-nitrozodimetilamin (NDMA).

Screenshot 02-22-2023 20.29.13.png

...овој дел од Оф Нет, а превземен од друго место и преведено, воопшто не е точно, „ранитидин го создава самиот отров“ апсолутно не е точно.

...самата активна супстанца ранитидин дополнително е „загадена“ со таква канцерогена супстанца N-nitrozodimetilamin (NDMA) во тек на производство, а не дека ранитидинот „создава“ канцерогена супстанца.

...активна супстанца во светот се продава на повеќе места и се со различно потекло (кинеско, индиско), па тие фабрики за лекови кои ја користат таква „загадена“ активна супстанца автоматиски и самиот бренд лек е несоодветен канцероген.

... денес може да се применува на пример ранитидин од бренд име на Реплек, каде не се пронајдени такво загадување со N-nitrozodimetilamin (NDMA).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom