Киселини во стомак

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Абе, ви се дешава?

Ја изглеа гнетам крволочно, све јадам.. па после оп трт.

Ајде дежурните нека напишат нешто на оваа тема. И како да ја лечам сем сода бикарбона, не за друго, ај шо е гадна, касно е, па ко ќе ждригнам моите ќе ги разбудам..
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Нее до гнетењето. До храната е. Мене ко менструација ме фаќа. Само секоја недела. Изгледа дека у сабота вечер јадам бурек, така да недела ујутро морам да пијам бикарбона.
А бе имаше едни апчиња голем. Имаат вкус на кокос и одма поминува. Ама доктор вика колку почесто ги пиеш толку почесто ти се враќа киселината.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Има апчиња за лижење што се ... rupurut и уште две-три врсти не ми текнува како се викаа. Јас си ги пијам чат-пат ради болки во желудникот, ама и кога имам киселини ми помагаат. А за да немам киселини се трудам да пијам повеќе кисела вода (дека општо не пијам течности баш). Немаш мака така Офчар ... кисела вода и све е можно:icon_lol: :wink:
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
A be imav i jas eden period so krevanje kiselini vo stomakot... i piev nekakov si gel so se rastvara u voda...samo zabraiv kako se vikase...a da ....ALFOGEL...em ne gaden za pienje em INSTANTNO pomaga....dokazano..ja sam ti zivi DOOOOKAZ!!!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Garfield напиша:
Famosan apce, nema drug lek.
famosanot predizvikuva maligni tumori ako se koristi dolgo vreme, pa bolje ti e da si zemes apcinja za dzvakanje, rutacid se vikaat, okolu 100 den se, odma pominuva sve.. slusaj go sovetot na iskusnite, vise godina dena se druzam so gastritis i pridruzni elementi :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Апчиња за џвакање РУПУРУТ.
Одлични се. Татко ми често има проблеми со киселина, ама кога има проблеми ќе си џвакне едно и одма му поминува. Нешто ко демек природни... Во секој случај подобра варијанта од сода.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Компенсан. Исто апчиња за џвакање (лижење :)) и поминува скоро секогаш и веднаш.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
lelele тоа киселини се многу лоша работа , мене добро е од јадење тешко ми се појавуваат али затоа од пиење, оф мори мајко сабајлето ми е крш
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Кога ти идат киселини, обично по бурна ноќ, пијте содабикарбона и вода а може и ранитадин
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
фала брат за советот како што имам сега добро ќе ми дојде
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
A da probate nesto na prirodna baza,zemete napijte se pogolema kolicina na kisela voda ili izedete 2 jabolki,mene barem do sega sekogas mi pomognalo.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
содата е за неутрализација на HCl во желудникот, значи делува како антацид, но е и е штетна за желудникот бидејќи HCl дава Na2CO3 кој се разложува до вода и CO2 и предизвикува дразнење на желудникот шо е многу лошо за оние што имаат чир на желудникот бидејќи CO2 ќе им го разрани, а и може да предизвика секундарна секреција на гастричниот сок, значи пак се од почеток...

а и има слабо лаксативно дејство(му го зголемува луменот на цревата, значи за прочистување на цревата)
...
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Пробај со кисела вода било која ќе видиш како одма ќе направи масакар на киселините
 
P

Princ

Гостин
Мене ми пратија од швајцарија Rennie (мислам се викаа). Добри ама штом изџвакаш едно. После пак имаш. Еве на пример сега имам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom