Кисела вода

Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
СДСМ се тие " непосебните "...факт...вмровците градеа крстови и цркви сакајќи да обележат територија како куче кога моча...и што се офајдивме ајде кажи?
Џабе ме зборите. Што да се одговори на ова, кога црква и крст се споредуваат со кучешка мочка?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.502
Поени од реакции
9.406
Џабе ме зборите. Што да се одговори на ова, кога црква и крст се споредуваат со кучешка мочка?
Да имаше мозок, ќе сфатеше.
Грујо градејќи црквичка во населбите на секое ќошенце, обележуваше територија на чисти христијански населби како куче кое мочајќи си обележува територија.
Гневот е насочен кон Грујо, кон вмровците, а ете го Орце, пак исто, крст ќе градел..а може да ги доврши, штом е толкав верник, демек, почнатите црквички што стојат така и не служат за ништо.
Глупав еден.
Што коментираш незнам, кога ти си надвор од сите вери..поганиот јазик не може ништо да ти го испере.
 
Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
Да имаше мозок, ќе сфатеше.
Грујо градејќи црквичка во населбите на секое ќошенце, обележуваше територија на чисти христијански населби како куче кое мочајќи си обележува територија.
Гневот е насочен кон Грујо, кон вмровците, а ете го Орце, пак исто, крст ќе градел..а може да ги доврши, штом е толкав верник, демек, почнатите црквички што стојат така и не служат за ништо.
Глупав еден.
Што коментираш незнам, кога ти си надвор од сите вери..поганиот јазик не може ништо да ти го испере.
Немој да го поганиш Божјиот Храм и Христијанскиот симбол, се радува нечестивиот. Темни се деновиве иако грее сонце. Бог ќе воскресне и ќе ни ги прости гревовите.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Можеби е лошо срочена споредбата ама има логика во тоа што го зборува... Кисела Вода е прилично хаотична и запоставена години наназад. Населба која е толку блиско до Центар со таква катастрофална инфраструктура е невидена работа. Сообраќајно тесно грло со многу направени нови згради. Еден од понормални проекти е пробивање на улива Есенинова која остана заглавена во меѓувреме..
Поента е со толку нови згради, општината има приличен прилив од комуналии и со домаќинско работење може да почне со понормални и посуштински проекти.
Правење на крстови и слично се веќе видени рекламни проекти кои баш и немат врска со работа на еден градоначалник. Црквата има и повеќе од доволно пари и имот да си направи потребни обележја.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... да се постави крст на зеленото катче кое е посветено на паднатите бранители (Паркот на бранителите), не знам кому би му пречело и би било „рекламен проект“ за некого што животот си го дадоа бранејќи ја Македонија, а што врска има црквата со паднатите бранители? :toe:
...крстот е симбиоза на православието и вербата на паднатите борци, бранејќи ја Македонија, ни Црква ни реклами нема тука место за споредба и муабет!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Можеби е лошо срочена споредбата ама има логика во тоа што го зборува... Кисела Вода е прилично хаотична и запоставена години наназад. Населба која е толку блиско до Центар со таква катастрофална инфраструктура е невидена работа. Сообраќајно тесно грло со многу направени нови згради. Еден од понормални проекти е пробивање на улива Есенинова која остана заглавена во меѓувреме..
Поента е со толку нови згради, општината има приличен прилив од комуналии и со домаќинско работење може да почне со понормални и посуштински проекти.
Правење на крстови и слично се веќе видени рекламни проекти кои баш и немат врска со работа на еден градоначалник. Црквата има и повеќе од доволно пари и имот да си направи потребни обележја.
Есенинова е под Град Скопје.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Можеби е лошо срочена споредбата ама има логика во тоа што го зборува... Кисела Вода е прилично хаотична и запоставена години наназад. Населба која е толку блиско до Центар со таква катастрофална инфраструктура е невидена работа. Сообраќајно тесно грло со многу направени нови згради. Еден од понормални проекти е пробивање на улива Есенинова која остана заглавена во меѓувреме..
Поента е со толку нови згради, општината има приличен прилив од комуналии и со домаќинско работење може да почне со понормални и посуштински проекти.
Правење на крстови и слично се веќе видени рекламни проекти кои баш и немат врска со работа на еден градоначалник. Црквата има и повеќе од доволно пари и имот да си направи потребни обележја.
Баш така.Името фамилија не храни,знамето не лечи луѓе,од химната никој фајде не видел,со крстови ли ке се делиме :) Е затоа ке седат дома школовани луѓе незапослени, неписмени шконои ке лапаат по 50.000 плата без да одат на работа
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Баш така.Името фамилија не храни,знамето не лечи луѓе,од химната никој фајде не видел,со крстови ли ке се делиме :) Е затоа ке седат дома школовани луѓе незапослени, неписмени шконои ке лапаат по 50.000 плата без да одат на работа
Taka e.
Zatoa ke digneme krstovi I jarboli, I se toa ke se smeni...

PS. Znae li nekoj kolku e norma da se postavat jarboli za da skoluvanite povtorno se zaposlat, a nepismenite da gi otpustime?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Taka e.
Zatoa ke digneme krstovi I jarboli, I se toa ke se smeni...

PS. Znae li nekoj kolku e norma da se postavat jarboli za da skoluvanite povtorno se zaposlat, a nepismenite da gi otpustime?
Не треба да дигате јарболи,ке дигате сечени курови а нормата шконоите ке ви ја кажат,колку сечени курои треба да дигнете за да се запослите
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Не треба да дигате јарболи,ке дигате сечени курови а нормата шконоите ке ви ја кажат,колку сечени курои треба да дигнете за да се запослите
Nemoj da bides prost.

Nekoj, na primer, ne se soglasuva da mu prodavaat muda za bubrezi so banalni sporedni raboti, (kao bozem ke dignam krst ili postavam jarboli I so toa demek ja branam makedonstinata I se grizam za narodot) I toa istata bagra od politicari sto dovedoa do toa, kako sto vikas, "skoluvanite da nemaat rabota " i da si pravat biznis dilovi na golemo so sipcite....

Ama ti ne mora javno da ja vadis prostokata....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Nemoj da bides prost.

Nekoj, na primer, ne se soglasuva da mu prodavaat muda za bubrezi so banalni sporedni raboti, (kao bozem ke dignam krst ili postavam jarboli I so toa demek ja branam makedonstinata I se grizam za narodot) I toa istata bagra od politicari sto dovedoa do toa, kako sto vikas, "skoluvanite da nemaat rabota " i da si pravat biznis dilovi na golemo so sipcite....

Ama ti ne mora javno da ja vadis prostokata....
Затоа ли гласаше за Имер Селмани бре говедо,правда очекуваше да ти донесе? Тибам шареното северџанско копито тибам
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Ne znam dali si prirodno glup ili dobro se trudis...

Plukam na site politicari zatoa sto ne dovedoa do ovaa mizeria... I na cela prosta masa od narod koi se tolku glupi I zatucani sto dozvoluvaat taa bagra od politicari da gi vozi ko tocak...

I ako nekoj ne saka da potone vo toj sablon, saka da vkluci logika I da ima sopstveno mislenje, odma ke se najde nekoj kreten, najcesto polupismen, I obavezno isfrustriran, sto delenje navredi mu e vrv na komunikacija.
Kraj.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Сума сумарум Орце работи. Негативно е што незнае да работи.Прави голем хаос околу тоа што работи. Тоа ко некој кога склопува маса од икеа и цел стан го превртува дур ја склопи. Ама ќе ја склопи.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Сума сумарум Орце работи. Негативно е што незнае да работи.Прави голем хаос околу тоа што работи. Тоа ко некој кога склопува маса од икеа и цел стан го превртува дур ја склопи. Ама ќе ја склопи.
Moze ke ja sklopi.
Ama ako dur ja sklopuva taa masicka od Ikea od 5 evra I vo toa "prevrtuvanje na stan" go osteti televizorot od 500 evra.... Jebes takvo sklopuvanje...
Ama aj, da pocekame pa da vidime.

Inaku, aktuelniov gradonacalnik se zalese deka nasledil opstina so dolg od 3 mil evra, a toj za 2022 pravi budzet so dupka od 500.000 evra... Idi u privatna firma dostavi takov budzet da vidime dali gazdata ke ti odobri da go rabotis...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom