Кисела вода наместо обична

O

Orion.

Гостин
Прво, одма да ти кажам дека треба да ја смениш навиката, колку и да пиеш кисела вода, клетките не се хранат од таа вода на ист начин како од обичната, затоа колку и да пиеш кисела вода, пак си жеден, истото важи и за сок, ништо не ја менува обичната вода, па дури и ако е флаширана негазирана не е иста! исто така далеку од корисна е ако се работи за флаширана.
Ако добро разбрав правиш разлика меѓу флаширана негазирана вода и вода од чешма?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Имам слушнато дека се појавуваат мозолчиња, акни или како и да се викаат. :D
Папапапапапа...Да не треба да одиш и на дијализа или пак ебола се фаќа од киселава вода ?:unsure:
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Поголема е веројатноста да развиеш камен во бубрези, зависи од бубрезите што ги имаш... али мислам дека не е научно докажано. Инаку нема последици, дури и поздраво е да ја пиеш бидејќи содржи повеќе корисни материи од обичната вода, чешмовача :)
Мислиш обратно?

Бидејќи дедоми имаше камен во бубрези и со помош на природна кисела вода од Катланово ,не ги снема целосно камењата ,но значително се намали нивната големина...

Како што знам за камен во бубрези се препорачува кисела вода ,а дали купечка или природна не знам.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
сте чистеле ли некогаш бојлер од каменец,
бојлерот се полни со обична вода,и за неколку години неможат двајца мажи да го подигнат кога ќе се наполни каменец.(незнаеме како ќе биде да е со кисела - минерална вода во употреба истото време-што ќе биде.
Инаку секоја природна минерална вода е секако добра и лековита.Таа во Катланово а ги има таму повеќе,познати и во римско и во турско.На патот за Коњари исто така,ред се чека да се наполни.Овие води се за бубрези - незнам дали има отворено тема за лековити-минерални води и да се споделат искуства за истите,позитивни и негативни страни.
Каде се наоѓаат и за кој болести се употребуваат.Јас помнам во лозјата во Волково со татко ми сме оделе да полниме таква вода и пред 50 год.
А многу пати и до Кожув сме оделе од смрдливата вода,сме полнеле по стотина шишиња,поради проблеми со камен во бубрег.
--- надополнето: 3 август 2012 во 20:56 ---
Уживај, не се замарај.Поубо Кисела Вода отколку Кисела Јабука.
Гледај ако се одлучиш за „кисела вода“- тогаш зградата да има подземен паркинг оти е уби боже по тротоарите и улиците.
А ако се одлучиш пак за „Кисела Јабука“- таму ти се поевтини за 300 е.
само десетина пати е подалеку од „Кисела Вода“- но на раат си за П.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ај ако сакаш објасни малце, пошто мене многу често и азот ми залетнува. Можи зато кашлам.
Oн има филтер на устата бе, нишо не знаеш ти.
Реченицата “Луѓето дишат кислорот а издишуваат јаглерод диоксид“ од четврто одделение многу сериозно ја сфатил.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Oн има филтер на устата бе, нишо не знаеш ти.
Реченицата “Луѓето дишат кислорот а издишуваат јаглерод диоксид“ од четврто одделение многу сериозно ја сфатил.
Море кога викав јас деца не бегајте од часови, ама никој не ме слуша:(
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Иам читано во студии дека содржи 3-4 пати повеќе калциум и магнезиум од обичната и намалува крвен притисок. И дека ако имаш камен во бубрези, треба повеќе да внесуваш калциум и магнезиум, со тоа минералната може и да помогне.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
газиран сок кога пиеш не внесуваш диоксид?
Не, диоксидот се наоѓа во пијалокот, за кој што знам дека не мине низ душникот?
--- надополнето: 3 август 2012 во 22:14 ---
Море кога викав јас деца не бегајте од часови, ама никој не ме слуша:(
Хахаха јас не бегам од часови! Пополека си одам!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не, диоксидот се наоѓа во пијалокот, за кој што знам дека не мине низ душникот?
--- надополнето: 3 август 2012 во 22:14 ---

Хахаха јас не бегам од часови! Пополека си одам!
А газираната вода поминува низ душник? :cautious: Ако ти помине низ душник имаш поголем проблем од "штетноста" на јаглерод диоксидот.
Пијте си деца минерална вода, не е штетна. Напротив, здрава е, поздрава од водата од чешма, барем скопската, секакви диносауруси имаме во скопскиот водовод. Особено што заради високата концентрација на калциум (од што се прави и каменец, нели) е потешка за бубрезите.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
А газираната вода поминува низ душник? :cautious: Ако ти помине низ душник имаш поголем проблем од "штетноста" на јаглерод диоксидот.
Пијте си деца минерална вода, не е штетна. Напротив, здрава е, поздрава од водата од чешма, барем скопската, секакви диносауруси имаме во скопскиот водовод. Особено што заради високата концентрација на калциум (од што се прави и каменец, нели) е потешка за бубрезите.
Не ама влегува во желудникот за тоа и зборував!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не ама влегува во желудникот за тоа и зборував!
Dude, chill, не е штетен јаглерод диоксидот во пијалоците. Најлошо нешто што може да предизвика ако се земе во малку поголема количина е гасови. Социјално неприфатливо, но не премногу штетно по здравјето (твое, на другите ќе им уништиш сетило за мирис) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom