Кисела вода наместо обична

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Обожавам кисела вода, ја пијам појше него ли обичната.
Ме занима, какви последици врз здравјето би можела да имам ако ја консумирам во големи количини (наместо обична)?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Обожавам кисела вода, ја пијам појше него ли обичната.
Ме занима, какви последици врз здравјето би можела да имам ако ја консумирам во големи количини (наместо обична)?
Поголема е веројатноста да развиеш камен во бубрези, зависи од бубрезите што ги имаш... али мислам дека не е научно докажано. Инаку нема последици, дури и поздраво е да ја пиеш бидејќи содржи повеќе корисни материи од обичната вода, чешмовача :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Поголема е веројатноста да развиеш камен во бубрези, зависи од бубрезите што ги имаш... али мислам дека не е научно докажано. Инаку нема последици, дури и поздраво е да ја пиеш бидејќи содржи повеќе корисни материи од обичната вода, чешмовача :)


Мислам дека влијае на притисок?
И целулит? :)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
62
Поени од реакции
2
Обожавам кисела вода, ја пијам појше него ли обичната.
Ме занима, какви последици врз здравјето би можела да имам ако ја консумирам во големи количини (наместо обична)?
Moжеш желудникот да си го заебеш да ти се појавуваат оние кисели рефлуски и да ти атрофира слузницата на желудниот од многу киселина. Сода вода е киселина на ЦО2. Се разбира ако претеруваш. Пи си обична вода ништо не и фали.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Мислам дека влијае на притисок?
И целулит? :)
За ова немам слушнато, ама ако толку те интересира, види во пр. 100dl кисела вода колкава количина од кој минерал се содржи. Потоа пробај да најдеш дневен лимит за одреден минерал што е дозволено да се консумира, па горе-долу ќе видиш колкаво количество би било штетно :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.056
Поени од реакции
17.353
Прво, одма да ти кажам дека треба да ја смениш навиката, колку и да пиеш кисела вода, клетките не се хранат од таа вода на ист начин како од обичната, затоа колку и да пиеш кисела вода, пак си жеден, истото важи и за сок, ништо не ја менува обичната вода, па дури и ако е флаширана негазирана не е иста! исто така далеку од корисна е ако се работи за флаширана.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ако можеш да ја пиеш многу е здрава, тато ми има кажано он дневно пие по 3-4 кила :)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
62
Поени од реакции
2
За ова немам слушнато, ама ако толку те интересира, види во пр. 100dl кисела вода колкава количина од кој минерал се содржи. Потоа пробај да најдеш дневен лимит за одреден минерал што е дозволено да се консумира, па горе-долу ќе видиш колкаво количество би било штетно :)
Многу малку имаат минерали водите 99% од минерали ги внесуваме преку храна. Нема шанси да добиеш труење од минерална вода дури и од ние што се рекламираат за најминерални смешни се концентрациите. Се е до храната. Труење можеш само од фармацевстки препарти од храна и вода е речиси невозможно.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.056
Поени од реакции
17.353
Какви црни минерали, све тоа е само маркетинг, ако сакаш минерална вода, најди си изворска.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.001
Поени од реакции
7.601
Мислам дека влијае на притисок?
И целулит? :)
Притисок?
Целулит?
Самата логика не те натерала барем малце да размислиш трезвено?
Не се ни поврзани на никаков начин.

Тоа е ко да каеш дека капки за очи се причина за рамни табани.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.839
Поени од реакции
14.637
јас 40 години ја обожавам и гајле си немам,само понекогаш...
само понекогаш,............ме удира во глава,кога ќе ми снема
па последните две - три чаши ќе ги мавнам без неа,внучко
затоа сега си земам по два пакети,за да си имам резерва...
кога п и ј а м-п и ј а м. Што можеш денес не оставај за утре.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.517
Поени од реакции
3.316
Имам слушнато дека се појавуваат мозолчиња, акни или како и да се викаат. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom