Кинескиот хеликоптер WZ-10

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
WZ-10 slikan na air-show vo Zhuhai vcera:
Dali vi deluva kako Apache? Izgelda sakale da pravat hibrid kinezive.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
А унутра смрди ли на ефтина кинеска гума?
Не знам дали внатре мириса на евтина кинеска гума, но знам дека од 1980-те години, кога Денг Ксиаопинг ја започна либерализацијата на кинеската економија, па се до денешен ден, Кинезите постапуваат како што им налага народната поговорка од кинеската провинција Сечуан, од каде што потекнува Денг Ксиаопинг:

" Не е важно дали мачката е црна или бела, се додека фаќа глувци " .

Па така, на Кинезите воопшто не им е важно дали тие хеликоптери одвнатре мирисаат на евтина кинеска гума или не, се додека можат да предизвикаат огромна материјална штета и да сејат смрт каде ќе посакаат.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ме интересира некоја дали е запознаен,како до сега се има покажано квалитетот на воена техника од кинеско производство?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ме интересира некоја дали е запознаен,како до сега се има покажано квалитетот на воена техника од кинеско производство?
За парите добра.. Но горе гледам и едно мало хеликоптерче ко некогашната американска Кобра со ротор на опашката во француски стил..може Мисирков знае кој хеликоптер е тоа????
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.655
Поени од реакции
8.112
Полека но сигурно КИНА почнува да ГАЗИ на сите полиња.
Кина е премногу назад за да гази на најважното воено поле а тоа е балистичките раакети со долг дострел.

Доколку некој би војувал со Кина сигурно не би војувал со хеликоптерчиња, авиончиња. туку би било со нуклеарки, а Кина сега за сега нема одговор на руските и Американските нуклерарни боеви глави, овие играчки што ги произведува се најверојатно за да ги напаѓа своите соседи, пошто економијата и расте а Кина е слаба со ресурси!Митролезов личи ко да служи за муви тепање а не за персонал скриен во оклопен транспортер :pos:
 
F

FARANG

Гостин
^ ^ ^

Колку војни до сега сме имале со балистички ракети? Кина на никој не му дала повод да ја напдне така нит они се заинтересирани за некоја воена доминација над САД или Русија. Може еден ден да биде и тоа ама до тогаш ќе бидат спремни и на тоа поле.

Конвенционалните оружја им се доволно добри да си ги бранат својте интереси во регионот и африка. За тоа дека Кина е слаба со ресурси :pos: прочитај малку за RARE EARTHS. Види кој има рудници низ африка и кој им гради инфраструктура таму. Види кој има рудници низ азија, се повеќе низ јужна америка, кој е број еден инвеститор во австралија итн. Дур америка игра global police некој растура на економски план и си гради стратешка мрежа на ресурси. Сега кога се свестија другите, си прави оружје да се брани. Допрва следи ГАЗЕЊЕ
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Дур америка игра global police некој растура на економски план и си гради стратешка мрежа на ресурси. Сега кога се свестија другите, си прави оружје да се брани. Допрва следи ГАЗЕЊЕ
Убаво е што јас и ти може уште некој го знае ова но дали на нашите политичари ќе им текне посериозно да почнат да играат со Кинезите зошто во нивен знак ќе биде 21 век. А ние уште се замараме со Империи и Квази Империи од 20 век Сад и Еу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom